Bekövetkezhet, amitől minden budapesti rettegett: újabb taxisblokád rázhatja meg a fővárost
Már tüntetésben gondolkodik a Taxisok Érdekvédelmi Szervezete.
„A legemlékezetesebb és legszebb magyarországi emlékeim a 2023-as világbajnoksághoz kötődnek. Csodálatos munkát végeztek a magyarok” – fogalmazott a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke.
Rangos meghívottak jelenlétében hivatalosan is bejelentették az első atlétikai világdöntő részleteit, amelyet Budapest rendezhet meg. A 10 millió dollár összdíjazású eseményt 2026. szeptember 11–13-án tartják a Nemzeti Atlétikai Központban. A sajtótájékoztató után a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke, a Budapestre szinte hazajáró Sebastian Coe a Mandinernek adott interjúban beszélt legkedvesebb magyarországi élményeiről és arról is, miért igazán különleges számára a következő, Los Angelesben rendezendő olimpia.
„A legemlékezetesebb és legszebb magyarországi emlékeim a 2023-as világbajnoksághoz kötődnek. Csodálatos munkát végeztek a magyarok, máig előttem vannak a sportolók és a szurkolók találkozásának pillanatai. A stadionban telt ház, fantasztikus hangulat fogadott, szenvedélyes szurkolókkal, akik több mint százhúsz országból érkeztek. A 2023-as méltán nevezhető minden idők legjobb vb-jének. Mint a szervezőktől megtudtuk, annyian utaztak Magyarországra, illetve követték a közvetítéseket, mint korábban még sosem. Budapestnek hatalmas anyagi bevételt is jelentett, hogy idehoztuk a versenyeket. Biztos vagyok abban, hogy ezúttal is jó kezekben leszünk, értő és lelkes csapatot alkotnak a szervezők, kiemelkedő módon tudnak világeseményt rendezni” – fogalmazott a sportvezető.
Sebastian Coe ezúttal is hangsúlyozta, milyen sokat jelent a sportág fejlődése szempontjából az innováció: „Azért dolgozunk, hogy az atlétika izgalmas maradjon a fiatalok szemében. Minden alkalommal arra törekszünk, hogy innovatív megoldásokat vezessünk be a helyszíneken és a közvetítésekben is. Legutóbb Budapesten többet kaptunk, mint egy világeseményt, megvalósult például az érempláza. A szurkolók először kaptak lehetőséget a sportolókkal való találkozásra, integráltuk őket a közös térben, illetve az edzők is megkapták jól megérdemelt érmüket a kemény munkájukért. Valódi érzelmi feszültséget hozott a rajongók közelsége, ami a sportolók imázsa szempontjából is kiemelten fontos. Túlzás nélkül állíthatom, a magyarok minden alkalommal bizonyítanak, több újítást mutatnak be, mint amennyi korábban összesen megvalósult. Tavaly a kilencnapos megméretésen Budapest új sztenderdet állított fel a szervezésben, ebben a stadionban szó szerint és átvitt értelemben is magasra tették a lécet.”
Az atlétikai világdöntő ismét Magyarországra irányítja a figyelmet, a sportág nagyágyúi újra hazánkban adnak randevút egymásnak.
„A legjobbak legjobbjai versengenek majd, így nagy lesz a nyomás a sportolókon, hogy a legjobb formájukra törekedjenek. Újítás lesz, hogy egyetlen hiba sem fér bele, nem lesz javítási lehetőség, rögtön az elődöntőkkel kezdődik a sűrű program. Személyes véleményem, hogy maga a verseny fontosabb lesz, mint a bevétel. Erre a bejelentésre általában felmegy a szövetség vezérigazgatójának vérnyomása, de most kivételesen egészen jól reagált rá. Új bajnokság, új formátum – olimpiai és világbajnokok, világcsúcstartók és más rekorderek érkeznek a viadalra. A három nap végén meg lesznek koronázva a világ legjobbjai, ráadásul egy olyan évben, amikor nincs világbajnokság, így ez lesz az esztendő fő eseménye. Ezzel felbolygatjuk a naptárat; a szurkolóknak és a versenyzőknek is kiemelten fontos lesz a részvétel. Olyanokat is szeretnénk bevonni és megszólítani, akik korábban nem érdeklődtek a sportág iránt. Izgalmat és pezsgést kínálunk a pályán kívül is, igyekszünk a tévénézőket is bevonni az eseményekbe. Kiemelt jelentősége van, hogy maximális élményt nyújtsunk az atlétika közönségének” – hangsúlyozta a nemzetközi szövetség elnöke.
A világdöntőt egyedülálló eseménynek szánják,
ezért 10 millió dollárban határozták meg a pénzdíj mértékét. Ezzel a legjobbak emberfeletti munkáját szeretnék elismerni. A győztesek 150 ezer dollárt (58,8 millió forintot) vihetnek majd haza. „De nemcsak a pénzdíjról szól a győzelem, sok más előnnyel is jár: a promóciós jogaik, a személyes ismertségük is növekszik az extra megjelenéssel. Egy négyéves ciklusban évente 24 millió dollárt fizetünk ki a pénzdíjakra, ehhez az új sorozattal még hozzájön kétévente 10 millió dollár. Ezekre a tételekre azért van szükség, hogy a sportolók a lehető legmagasabb szinten teljesítsenek. A pályafutásuk során az étkezésük, az edzésük és az életkörülményeik biztosítása is nagyon sokba kerül, emellett a családjukról és a környezetükről is gondoskodniuk kell. Mivel a sportág nézettsége nő, fontosnak tartjuk, hogy ebből visszaadjunk a sportolóknak is. Ezzel járulhatunk hozzá az anyagi biztonságukhoz, hiszen aktív pályafutásuk után is garantálniuk kell a családjuk életszínvonalát. A legnagyobb áldozatot amúgy is a család hozza, hiszen évtizedeken keresztül a szülők finanszírozzák a sportoló képzését, fejlesztését, hogy eljuthasson arra a szintre, amíg fizetést kap” – mutatott rá a sportvezető.
Sebastian Coe-nak azért lesz különösen érdekes a következő olimpia, mert sportolóként az 1500 méteres síkfutás döntőjében Los Angelesben szerzett aranyérmet. „Különleges lesz nekem és a családomnak is. 1984-ben a szüleim is a stadionban szurkoltak a nagy napon. Szeretném, ha az atlétika továbbra is kiemelt helyen szerepelne az olimpiai játékok programjában, és olyan élményt kínálna a szurkolóknak, amit sokáig emlegetnek. Hollywood szomszédságában, a showbusiness fővárosában mi mást kívánhatna az ember?”
Nyitókép: Schmidt Ádám hivatalos Facebook-oldala