Az olimpiai hősöket nevelő sikeredző a Mandinernek elárulta, miben egyedülálló Rasovszky Kristóf a világon

2024. december 20. 05:37

A párizsi játékok után sorra repülnek ki a veszprémi fészekből Szokolai László tanítványai, így az év edzőjének is jelölt szakember fókusza már a következő generáció úszósikerein van. A 60 éves tréner egyelőre Los Angelesig tervez.

2024. december 20. 05:37
Szabó Péter

A veszprémi uszodából indulva sorra hódítják meg Szokolai László (a képen középen) tanítványai a világot. Ha csak a kiemelkedő 2024-es évet nézzük, Rasovszky Kristóf előbb vb-győztes, majd olimpiai bajnok lett 10 kilométeres nyílt vízi úszásban, melyben Betlehem Dávid bronzérmet szerzett, Sárkány Zalán pedig hétvégén tette fel a koronát a „csapat” teljesítményére: 800 méteren világbajnoki aranyérmet tempózott össze a hazai rendezésű rövidpályás-vb-n.

Szokolai László nem állt meg azután sem, hogy az olimpia után szétrebbentek úszói, elkezdte építeni az új generációt, és a legnagyobb örömünkre már körvonalazódik, kik lehetnek az új sztárok Los Angelesben és az odáig vezető úton. A sikeredző a Mandinernek adott interjúban a (közel)jövőről, a sajátos edzésmódszereiről és tanítványai fájó távozásáról beszélt őszintén.

Ezt is ajánljuk a témában

Ismét gratulálhatok?

Szerencsére erre a hétre is kijutott a sikerekből. A rövidpályás-vb után sem állt meg az élet, Győrött rendezték a nyílt vízi úszók első válogatóját, ahol a nők között a Balaton Úszó Klub színeiben szereplő Juhász Janka a harmadik helyen továbbjutott az áprilisi, ibizai Világkupára, az erdélyi Nagy Nándor pedig győzött a férfiak között. Nála egyelőre még a honosítási procedúra zajlik, a lányoknál pedig az volt a tét, hogy harcban legyenek a szingapúri világbajnoki indulásért. Mihályvári-Farkas Viktória és Késely Ajna mellett így Janka is küzdhet azért, hogy Fábián Bettina mellett ott legyen a jövő évi vb-n.

Hiába töltötte be a hatvanadik életévét, fiatalon tartják az úszói, akik nem nagyon hagyják lassítani. Sárkány Zalán vb-sikere méltó lezárása volt az idei évnek. Mennyire lepte meg ez az aranyérem?

A mezőny ismeretében azt láttuk, hogy 800 és 1500 méteren közel lehet a dobogó, Zalán azonban csak négy nappal a világbajnokság előtt ért haza Amerikából, ami az átállás szempontjából nem optimális. Úgy érzem, az 1500-as eredménye ennek lett az áldozata, a 8. helye nem tükrözi a valóságot. Hibázott, de levontuk a konzekvenciát. Túlságosan élménydús volt a hazatérése, és ez elvitte a fókuszát. A négyszáza egészen jól sikerült, előrébb végzett, mint ahogy gondoltuk. A nyolcszázon aztán már minden szempontból fókuszált versenyzőt láttunk. Eredetileg egy érmet tűztünk ki célként, azért dolgoztunk. Hogy ilyen fényes lett, Zalán versenyzői nagyságát mutatja. Azt jelenti, hogy felnőtté vált és megérett a győzelemre.

Három tanítványa négy érmet hozott az idei világbajnokságokról és az olimpiáról. Jól sejtem, hogy túlteljesítették az elvárásokat?

Nem csak én, de a világon bármilyen sportág, bármelyik edzője előre aláírta volna ezeket az eredményeket. Tényleg csodálatos év volt, szép emlékeket szereztek a fiúk.

A felkészülésnek azért mégiscsak ezekkel a célokkal kellett nekimenniük.

Olyan vagyok, aki egy komoly dolog előtt mindig részletes tervet épít. Így volt ez a mostani felkészülés során is. Tudtuk, hogy mire készülünk, modelleztük a versenyt. A nyílt víz speciális terep, nem csak úszni kell tudni. Fontos a pályaismeret, a taktika, a vízismeret is.

A Duna nyílt vízén nem elég, hogy valaki jól úszik.

Három éve, Tokióban hangolódtunk a meleg vízre, idén Párizsban felkészültünk a sodrásra. Az ellenfelek mellett figyelni kellett a pályarajzra, illetve a várható időjárásra is, de tetszett a fiúknak a program, tudták jól, hogy forgatok valamit a fejemben.

A sok munka gyümölcseként bőven tartogatott felemelő pillanatokat a párizsi olimpia.

Felemelő pillanatokból nem volt hiány, megismételhetetlen volt a srácok együttes eredménye. A célban átélt pillanatok, a másik sikeréért szurkolás valóban magas szintre emelte az élményt. Alapvetően minden versenyt úgy követek, hogy nem válok szurkolóvá, mert akkor tudok szakmai szemmel tanácsokat adni, de ott a végén azért nálam is megemelkedett az adrenalinszint. Visszafogottabb típus vagyok, ott azonban lehetett hallani a hangomat. Aztán annyi újságírónak kellett interjút adnom, hogy majdnem lemaradtam az eredményhirdetésről.

A versenyzői minden nyilatkozatukban kiemelték: pontosan tudják, mekkora szerepe van az edzőjüknek a sikerükben.

Mindig nagyon jó, ha a versenyzők tudják, minek, mi az értéke, esetünkben ráadásul a közös munka érzelemmel is telítődött az évek alatt. Van három nagy fiam, de a legfiatalabb is idősebb a Kristófnál, most pedig eljött a pillanat, hogy a kisebbek is kirepültek. Talán túl gyorsan is.

És az élet megy tovább...

Pontosan, és a fiatalokkal folytatom tovább a munkát. Nehezen emészthető, sosem jó érzés számomra a távozásuk, de tudomásul kell venni, hogy ilyen az élet. Kristóf már az olimpia előtt világossá tette, hogy a feleségével Budapestre költöznek, új életszakaszt kezdenek, de azt nem tudtam, hogy a klubot is otthagyja. Természetesen beszélőviszonyban vagyunk, és mostantól mindenki szurkol a másik jövőjéért. Összesen 15 évet dolgoztunk végig közösen, sokat tanultunk egymástól.

Nem kérdés, a munka iránti alázatáról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, a munkához való hozzáállása, a kudarcokon való túllépési képessége egyedülálló a világon.

Ezt mindig megbeszéltük, mint ahogy a hibákat is, bár idén azokról nem nagyon tudtunk, mert szinte nem voltak. Dávidról is hasonlókat tudok mondani, fiatal kora ellenére fizikai és lelki képességei is kiemelik a mezőnyből. Hálás vagyok, hogy velük dolgozhattam, ugyanazért a célért tettünk meg mindent, elszántan és céltudatosan. Minden összejött, ez a csapat együtt érte el ezeket a sikereket, ráadásul a rengeteg munka mellett kellett a csillagok együtt állása is.

A csapat összetartása is legendás, létezik valamilyen speciális módszere ennek az erősítésére?

Kölcsönös tisztelet van közöttünk a versenyzőkkel, de azért nem diszkózom együtt a gyerekekkel. Ettől még a generációs különbség ellenére is mindenről tudunk beszélgetni, közel állunk egymáshoz. A fiúk egyébként csinálnak közös programokat, de napi 4-5 órát vesz el az úszás, azon túl nem keresem a lehetőséget, hogy még több időt töltsünk együtt. Ha ők szeretnének, megtalálják a módját az edzőtáborok, utazások során, hogy közös programokat csináljanak.

A szeme előtt már cseperedik az új aranygeneráció?

Bízom benne. A következő gyémánt a 18 éves egyetemista, Nagy Nándor lehet. Csak ősszel érkezett Erdélyből, akkor kezdtük el a közös munkát, de ennyi idő, mindössze három hónap alatt is nagyon sokat fejlődött. Veszprémben tanul, már itt él, így hamarosan elindulhat a sportállampolgárrá válási folyamat, ám ehhez a román szövetség és a World Aquatics engedélyére is szükség van. Juhász Janka is szépen halad a nyílt vízi válogatottság irányába, pedig csak idén kezdte újra az úszást.

Megnyugtató, hogy szépen épül a jövő.

Jó látni, hogy a felépített rendszer több embernél is sikeresen működik. Ez engem is megerősít a munkámban. Hatvan éves vagyok, de Los Angeles még a fókuszban van. Ismét alakul egy jó generáció, fontos viszont kiemelni, hogy az edzői felfogás mellett a jó alkat, a monotóniatűrés, a megfelelő technikai tudás és a kiváló mentális képesség is szükséges a sikerhez. Bírni kell a hosszú, erős és intenzív edzéseket. Ez is kell a világszínvonalú eredményekhez a genetika és az edzésrendszer mellett. A siker viszont nem csak éremben mérhető, az önmagunk legyőzése még inkább megsüvegelendő, főleg ebben a sportágban, csak ezt itthon nehezebben fogadjuk el. A legkomolyabb önfejlesztő képesség, ha valaki önmagát legyőzi.

Fotó: MTI/Derencsényi István

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!