Az időjárás, a távolság és a politika is beleszól a sorsolásba – így juthat ki a 2026-os vb-re a magyar labdarúgó-válogatott!
2024. december 12. 09:33
Péntek délben, az FIFA zürichi központjában tartják a következő világbajnokság csoportjainak sorsolását, a mieink nem akármilyen módon juthatnak ki a három ország (Egyesült Államok, Kanada és Mexikó) által rendezett eseményre.
2024. december 12. 09:33
9 p
0
1
6
Mentés
Az európai válogatottak csoportbeosztásán 54 válogatott vesz részt – Oroszországot az ismert politikai események miatt kizárta az FIFA. A nemzeti csapatokat 5 kalapba rangsorolták és hat darab ötfős, valamint hat darab négyfős csoportokat sorsolnak össze. A világbajnokság európai selejtezőjének csoportköre 2025 márciusában kezdődik és novemberben fejeződik be, ám akadnak csapatok (köztük Magyarország is), amely jövő tavasszal még Nemzetek Ligája-találkozókat vív (a mieink Törökországgal játszanak oda-visszavágó mérkőzéseket az A-divízióban maradásért), melyek optimális esetben csak ősszel kezdi meg a vb-kvalifikációs mérkőzéseket.
Gólöröm, magyar módra! Sok ilyet szeretnénk látni a vb-selejtezőkön is Fotó: MTI/Kovács Tamás
Magyarország a Nemzetek Ligájában elért őszi eredmények alapján a második kalapból várja a húzást és a jövő évi menetrendet, illetve az ellenfelek erősségét tekintve egyáltalán nem mindegy, hogy hány fős csoportba kerül majd.
Ugyanis, ha ötfős csoportba kerülnénk, már júniusban vb-selejtezőket kellene játszanunk, viszont ha csak négyes mezőnybe, akkor szeptemberben kezdenénk e tétmeccseket. Ám az ötfős csoportnak is megvan az előnye, hiszen ide csak egyetlen olyan válogatott kerülhet, amely érintett az NL tavaszi rájátszásában, így az első kalapból biztosan elkerülnénk azt a nyolc riválist, amelyek a Nemzetek Ligája nyolcaddöntőjébe jutottak.
A csoportelsők természetesen egyenes ágon kijutnak a vb-re, míg a második helyezettek – a Nemzetek Ligájából érkező négy válogatottal kiegészülve – pótselejtezőn mérkőznek meg az európai csapatoknak fenntartott további négy helyért.
Amit a különböző kalapokban szereplő együttesek pozíciójáról már most tudni lehet: tudni kell: az első kalapban szereplő és a Nemzetek Ligája márciusi negyeddöntőjéből továbbjutó csapatok garantáltan négyfős csoportba (A–F) kerülnek, mert még júniusban is NL-mérkőzést játszanak. Mivel a negyeddöntőket csak tavasszal rendezik, a pénteki sorsoláson ezeket a csapatokat konkrétan még nem ismerhetjük: a továbbjutók az Olaszország, Németország, Dánia, Portugália, Hollandia, Spanyolország, Horvátország és Franciaország nyolcasból kerülnek ki. A kalap többi csapata (Anglia, Ausztria, Belgium, Svájc) négy- és ötfős csoportba is húzható.
A második (itt szerepel ugye, Magyarország is), harmadik és negyedik kalapban szereplő, de még NL-résztvevő válogatottak csak olyan ötfős csoportokba (G–L) kerülhetnek, amelyekben nincs negyeddöntős vesztes vagy másik osztályozós résztvevő. Ez azt jelenti, hogy Magyarország amennyiben ötfős csoportba kerül, biztosan nem találkozik a korábban már említett nyolc válogatottal.
Az ötödik kalap hat válogatottja értelemszerűen csak ötfős csoportba kerülhet majd. A sorsoláson először az első kalapos válogatottakat húzzák ki és az ötödik kalappal zárják majd.
Sallai Roland gólerős játékára is nagy szükségünk lesz! Fotó: Mandiner/Trenka Attila
A 2026-os labdarúgó-világbajnokság vb-selejtező sorsolása kalapbeosztása:
Első kalap: Franciaország, Spanyolország, Portugália, Olaszország, Horvátország, Hollandia, Dánia, Németország, Anglia, Belgium, Svájc, Ausztria Második kalap: Ukrajna, Svédország, Törökország, Wales, MAGYARORSZÁG, Szerbia, Lengyelország, Románia, Görögország, Szlovákia, Csehország, Norvégia Harmadik kalap: Skócia, Szlovénia, Írország, Albánia, Észak-Macedónia, Grúzia, Finnország, Izland, Észak-Írország, Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Izrael Negyedik kalap: Bulgária, Luxemburg, Fehéroroszország, Koszovó, Örményország, Kazahsztán, Azerbajdzsán, Észtország, Ciprus, Feröer-szigetek, Lettország, Litvánia Ötödik kalap: Moldova, Málta, Andorra, Gibraltár, Liechtenstein, San Marino
Az országok között fennálló jelenlegi és korábbi konfliktusok miatt bizonyos párosítások nem kerülhetnek egy csoportba. Ezért Fehéroroszország és Ukrajna, Gibraltár és Spanyolország, Koszovó és Bosznia-Hercegovina, Koszovó és Szerbia biztosan nem mérkőzik meg egymással.
A hatalmas földrajzi távolság miatt az Észtország, Fehéroroszország, Feröer-szigetek, Finnország, Izland, Lettország, Litvánia, Norvégia nyolcasból legfeljebb két válogatott kerülhet össze, a felsoroltak stadionjai ugyanis a téli, hideg időjárás szempontjából kockázatosnak minősülnek. Továbbá Feröeren és Izlandon olyannyira hidegek a téli hónapok, hogy nem kerülhetnek egy csoportba, másrészt rendezhetnek mérkőzést márciusban, valamint novemberben.
Annak érdekében, hogy egy ország válogatottjának se kelljen sokszor átutaznia a kontinenst, a távolságot is figyelembe veszik a sorsolásnál. Éppen ezért a z alábbi párosításokból csak egy lehet egy csoportban:
Azerbajdzsán – Gibraltár / Izland / Portugália Izland – Ciprus / Grúzia / Izrael / Örményország Kazahsztán – Andorra / Anglia / Észak-Írország / Franciaország / Feröer / Gibraltár / Írország / Izland / Málta / Portugália / Skócia / Spanyolország / Wales
Fentiekhez csupán három apróságot fűznénk hozzá: egy Ausztria, Magyarország, Bosznia-Hercegovina, Litvánia, San Marino kvintett láttán nem lennénk különösebben szomorúak, míg egy Franciaország, Magyarország, Albánia, Koszovó, Moldova ötösnek egyáltalán nem örülnénk.
S ami talán a legfontosabb:
Magyarország éppen 40 éves szünet után jutna ki egy vb-re – ideje lenne tehát megtörni ezt a négy évtizedes átkot...
Nyitókép: Kulcsfigurák – Marco Rossi és Szoboszlai Dominik Fotó: MTI/Kovács Tamás
A számunkra is kiemelt jelentőséggel bíró dán–portugál Nemzetek Ligája-mérkőzések előtt ismét megjelentek a csalók, akik a hiszékeny és jegy nélkül maradt szurkolókon élősködnek.
Az AFC Bournemouth 21-szeres válogatott balhátvédje elmondta, nagy álma kijutni a világbajnokságra, de beszélt arról is, hogy Szoboszlai Dominik csapattársa lesz-e a Liverpoolnál.
Nagyszabású show kerekedett a történelmi bemutatóból. Az F1-autók idei dizájnját egyszerre mutatták be a csapatok Londonban, a világbajnokot kifütyülte a 25 ezres közönség.