Franciaország megálljt parancsolt Magyarország ügyében – ez az Európai Unió jövőjét is befolyásolja
Brüsszel döntése aláásná az egyik legfontosabb uniós elvet.
A párizsi olimpia 67 dobogósa egyáltalán nem vett részt doppingvizsgálaton a játékok előtt.
Nyitókép: Facebook/internationaltestingagency
A párizsi olimpia érmesei közül 67-en nem voltak doppingteszten a nyári játékokat megelőző fél évben – számolt be az MTI, amely tudatja: a Nemzetközi Tesztelő Ügynökség (ITA) jelentése szerint az indulók 10,3 százaléka egyáltalán nem esett át szűrésen a nyitóünnepség előtti hat hónapban.
„A tesztprogram továbbra is hiányos” – összegzett a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) égisze alatt működő és az ötkarikás tesztelésekért felelős szervezet, hozzátéve, a 2021-es tokiói seregszemle előtt a sportolók 15 százalékát nem ellenőrizték.
A kimutatás alapján nagy eltérések vannak az országos megoszlásban, mivel az olimpiák előtti szűrésekért a nemzeti antidopping-ügynökségek a felelősek.
Kínából vagy az Egyesült Államokból például csak egy-egy sportoló maradt teszt nélkül, a tíz aranyat begyűjtött Új-Zélandról viszont 40.
A 67 ellenőrizetlen érmesből 66-an csapatsportot vagy az ITA által alacsony rizikósnak tekintett sportágat űznek, és a 10 720 résztvevőtől összesen 31 896 mintát vettek le.
„Ez a játékok előtti tesztelési kezdeményezés nemcsak a doppingkockázatok mérséklésében kulcsfontosságú, hanem a sportolók és a közvélemény olimpiai játékokba vetett bizalmának erősítésében is, mint a tisztességes verseny szimbóluma” – mondta Benjamin Cohen, az ITA főigazgatója.
A július 26. és augusztus 11. közötti párizsi olimpián öten buktak meg: egy iraki dzsúdós, egy afganisztáni és egy nigériai bokszoló, egy kongói sprinter és egy bolíviai úszó szolgált pozitív eredménnyel.