Hátsó pályán játszva: itt tart Magyarország a világszerte népszerű sportágban

2024. november 29. 05:49

A hátrányos helyzet ellenére sorozatban harmadszor kvalifikálta magát magyar versenyző a világbajnokságra. A mieink számára szombaton kezdődő megméretés előtt megvilágítjuk a hátteret játékosokkal és az elnökkel.

2024. november 29. 05:49
null
P. Fülöp Gábor

Nyitókép: Mandiner/P. Fülöp Gábor

***

A profi dartsozók (PDC) december közepén kezdődő, tízmilliókat vonzó világbajnoksága előtt rendezik meg Angliában a második számú szervezet (WDF) legnagyobb seregszemléjét. A híres lakeside-i viadalon idén négy magyar, közte három felnőtt versenyző áll rajthoz, ami komoly fegyvertény. Különösen annak fényében, hogy hazánkban amatőr, munka mellett sportolók űzik magas szinten a játékot, amelyben egy kör alakú céltábla különböző pontszámmal bíró szektorait veszik célba nyilaikkal. A kocsmai játékból lett profi sport robog az olimpiai résztvétel fel – de merre tartunk mi?

Magyarországon is, meg külföldön is elég sok játékos dolgozik a darts mellett. Szerencsés esetben van olyan munkahelyük, ami támogatja a sportolást. Kevesen engedhetik meg maguknak, hogy a játékra koncentrálhassanak 100%-osan. Hazánkban az még inkább elmondható, hogy tényleg kevés, teljesen a dartsra koncentráló versenyző van, inkább az ifjúsági korosztályban jellemző” – tudatta lapunk kérdésére Balázs Gábor, a Magyar Darts Szövetség elnöke, aki örömmel jelentette be, hogy Ihász Veronika, Tekauer Gréta, Kovács Patrik és az ifjúsági korosztályban versenyző, mindössze 14 éves Szoták Balázs is kivívta a szereplés jogát a lakeside-i világbajnokságra.

Fizetéskiegészítés

Teljes meglepetésként ért, hogy idén is kijutottam a Lakeside-ra. Nem úgy alakult az évem, hogy sikerül, de egy visszalépést követően harmadszorra is ott leszek” – adott hangot örömének Ihász Veronika. A győri hölgy több mint tíz éve dartsozik, a v-szereplések, az ottani 164-es kiszállója mellett a két évvel ezelőtti Európa-bajnoki bronzérmére is büszke lehet. Megkérdeztük, meg tud-e élni a sportból.

„Nem vagyok profi dartsos, szerintem Magyarországon nem lehet ebből megélni sajnos. Az amatőr világbajnokságon szerzett pénzdíjakból sem, habár nagyon jó fizetéskiegészítés. Én mellette dolgozom és van családom is. 

Forgalmi szolgálattevő vagyok a GYESEV Zrt-nél. Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert a cégem nagyban támogatja a sportkarrierem, elenged versenyekre.

Ihász Veronika koncentrál a tavalyi világbajnokságon – az első fordulót eddig mindháromszor sikerrel vette
Fotó: Facebook/veronika.ihasz.5

Profi hozzáállás

Másodszor áll majd tábla elé WDF világbajnokságon Kovács Patrik. A 28 esztendős ózdi versenyző igyekszik csak a játékra koncentrálni. A Mandinernek elárulta, hogy saját magát menedzselve igyekszik megélni szeretett sportágából.

„Pillanatnyilag nincsen civil foglalkozásom. Elméletileg most profi dartsos vagyok. A családi dolgok mellett amennyit csak lehet játszom otthon, és versenyekre járok gyakorlatilag minden hétvégén. Kiegészítő tevékenységként úszni szoktam, illetve pszichológus segítségével is készülök. Abban az esetben indulok versenyeken, ha van rá támogatás. Saját pénzemből nem szeretek menni, mert én ezzel keresni szeretek. Azt is kell vele igazság szerint csinálni. Az esetleges szponzorokat nem biztos, hogy az eredményeim érdeklik, az a legfontosabb, milyen megjelenést tudok biztosítani számukra. Leginkább akkor tudom nyélbe ütni a megállapodást, ha garantált a televíziós szereplés.”

Fejlődés, korlátok

Ha már támogatók és támogatások. Kíváncsiak voltunk, miből, hogyan gazdálkodik, s egyáltalán merre tart a magyar darts, miközben a televízióban hétről hétre láthatjuk, hogy a profik jól szervezett, nagy pénzjutalmakat kínáló gálákon vetélkednek, s egyre szélesítik a sportág bázisát, növelik a népszerűségét.

„Az új sportfinanszírozási rendszerben az olimpiai sportágakat kategóriákra osztják, a nem olimpiaiak viszont egy csoportot alkotnak. Idén összegszerűen kiemelkedő támogatást kaptunk a magyar államtól. Ami egy kis nehézség, hogy a versenyek, amiket mi rendezünk felülfinanszírozottak, a működési szakmai támogatás ugyan folyamatosan nominálisan emelkedik, a költségek viszont megnőttek. 

A világbajnokság kapcsán is kicsit belefutottunk abba, hogy év vége van, és ilyenkor már a rendelkezésre álló forrásaink végesek”

 – adott betekintést a honi viszonyokba Balázs Gábor elnöke, aki szerint a fejlődés a szűkös lehetőségek közepette is tetten érhető.

„Piramisszerűen felépülő bázisról beszélünk. Amikor én elkezdtem a munkát, 50 egyesület működött, ma már 100-ra nőtt a számuk. Alapvetően egyéni sportról beszélünk, de a csapatbajnoki rendszer résztvevői is megduplázódtak: 80-ról 160-ra duzzadt. Mintegy 1500 igazolt dartsost tartunk nyilván Magyarországon, 10-15 ezren űzik rendszeresen szabadidős tevékenységként. Különböző forrásokból, televíziós nézettségi adatokból kiindulva azt gondoljuk, hogy 100 ezer állandó követője van itthon a sortágnak, a világbajnokságok idején mindig van egy hype, és még többen követik figyelemmel.”

Szurkolók a PDC European Tour Hungarian Darts Trophy negyeddöntőjében az MVM Dome-ban 2024. szeptember 22-én. 
MTI/Hegedüs Róbert

„És és föld”

Az elnök szavait alátámasztják az egyik éljátékos, Kovács Patrik szavai. Amondó, Magyarországon is lépked előre a darts, s ezt a saját bőrén is érzi.

„A népszerűsége emelkedik, a színvonal is egyre jobb. Több játékos van, és nincs már olyan, mint korábban, hogy egyeduralkodók lennének. Úgy látom, van mondjuk tíz férfi versenyző,akik közül bárki legyőzhet bárkit.”

A nagy kérdés, áthidalható-e a távolság az amatőrök és a valódi profik között: a mostani WDF világbajnokságra utazó magyar dartsosok vagy a fiatalabbak odaérhetnek-e a közeljövőben a PDC vb-jére, esetleg Pro Tour kártyával egész éves versenysorozatára. A profi szervezet több versenyén megfordult, a szervezet páros világkupáján négyszer, az European Tour-sorozat hét állomásán szerepelt Kovács így látja a két szervezet közötti differenciát.

„És és föld a kettő! Nem feltétlenül a színvonalat emelném ki,  jelentősebb különbség a pénznyeremények között van. 

A mi versenyünkön az első körös vesztes tized annyi pénzt kap, mint a PDC-vb-n szereplő ugyanabban a fázisban. Van persze különbség a nívóban is, de nem akkora, mint elsőre gondolnánk. Nekünk az évente 40-60 rajthoz állóval megrendezett Kelet-európai selejtezőkön van lehetőségünk kijutni a londoni nagyszínpadra. Idén nem indultam, de játszottam már döntőt, azaz egy győzelemre voltam. Szóval, a lehetőség adott.”

Legutóbb, 2009-ben Bezzeg Nándor vívta ki a legrangosabb szervezet, a PDC világbajnokságán való szereplés jogát. Idén Jagicza Gábor az elődöntőig jutott el a selejtezőtornán. Addig is marad a nem olyan „kisszínpad” a magyaroknak Lakeside-ban, ahol szombaton kezdenek...

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!