Ez már a Szoboszlai-hatás? – rekordszámú magyar focista szerződött külföldre idén nyáron
2024. október 04. 22:45
Van azonban még lemaradása a magyar labdarúgásnak!
2024. október 04. 22:45
7 p
1
5
3
Mentés
Nyitókép: Miguel Medina/AFP
Terjedelmes elemzést közölt a Nemzeti Sport a nyári átigazolási szezonban külföldre igazolt magyar labdarúgókról. A cikkből kiderül, hogy tovább javult az OTP Bank Liga, vagyis a hazai élvonal nemzetközi megítélése, legalábbis erre következtet a lap abból, hogy egyre értékesebb játékokok érkeznek magyar klubokhoz, és egyre több magyar labdarúgó igazol külföldre.
A Nemzeti Sport kiemeli, hogy
a mértékadó labdarúgópiaci portának tartott Transfermarkt október 1-én 157 millió euróra becsülte az NB I összértékét, ez 21 millió eurós ugrás az egy évvel ezelőtti, 136, és 24 milliós előrelépés a 2022-es és 2021-es, 133 millió körüli összeghez képest.
Az átlagos keretérték pedig több mint másfél millió euróval emelkedett egy év alatt (11.33 millióról 13 millióra) – a környező országokkal összevetve a nyolcas listán ugyan továbbra is 6. az NB I ebben a mutatóban (a szlovák és a szlovén bajnokságot előzzük meg), de néhány értékesebb igazolással a román (14.36 millió euró) és a 4. helyen álló szerb SuperLiga (16.77 millió euró) is utolérhető lenne, legalábbis ezen a téren.
„Azt mondhatják: lehet, hogy ezek a magyarok mégis tudnak focizni? Nézzünk meg egy-két meccset!” Dénes Ferenc sportközgazdászt kérdeztük Szoboszlai Dominik átigazolásának gazdasági hatásairól!
A szerző az NB I becsült értékének növekedését a Ferencváros keretértékének folyamatos emelkedése mellett azzal indokolja, hogy 2023-mal ellentétben most már nem három, hanem
öt csapat – az FTC, a Fehérvár és a Puskás Akadémia után a DVSC és az Újpest – becsült értéke is 10 millió euró fölé emelkedett.
Az új tulajdonosi kör, a most már a MOL-csoport által irányított Újpest 12.55 milliós becsült értékkel egészen a 2. helyre lépett előre és jelentősen hozzájárult a bajnokság értéknövekedéséhez azzal, hogy a korábbi évekkel ellentétben klub nélküli, ingyen igazolt játékosok helyett ezen a nyáron a Transfermarkt számai alapján klubrekordot jelentő 3.1 millió euróért szerződtetett futballistákat a nyári átigazolási időszakban.
Egyre több magyar játékos igazol külföldre
Az elemzés szerint szintén az OTP Bank liga pozitív megítélésének emelkedését jelzi, hogy az elmúlt évekhez képest emelkedett a külföldre igazoló magyar játékosok száma.
Közülük öten kerültek topligás ország alacsonyabb osztályú csapatához (Schön Szabolcs, Szűcs Kornél és Tóth Balázs Angliába, Szabó Levente Németországba és ide számoljuk a jelenleg a Frankfurt II-ben szereplő Lisztes Krisztiánt is), ketten a magyar bajnokságnál jelenleg magasabban jegyzett további élvonalbeli bajnokságba igazoltak (Csoboth Kevin és Szappanos Péter), Kiss Tamás a lengyel másodosztályba ment, kilencen pedig a környező bajnokságok élvonalában helyezkedtek el.
Szoboszlai Dominik átigazolása úgy tűnik, láncreakciót indított be. A magyar labdarúgó-válogatott legjobb játékosai a közeljövőben szinte mind erősebb bajnokságokba, egyesületekbe igazolhatnak; Szalai Attila, Kerkez, Bolla, és Ádám Martin is egy szinttel feljebb léphet. Sőt, vannak, akik ezt már meg is tették.
Utóbbiak közé tartozik a Puskás Akadémiától a szlovén élcsapatba, a Mariborba szerződött Komáromi György és ki kell emelni a magyar tulajdonban lévő külhoni klubokat, melyek egyre nagyobb szerepet játszhatnak magyar tehetségek fejlesztésében. A DAC-nál jó példa erre a 21 éves, magyar U-válogatott Redzic Damir, akit idén nyáron vásároltak ki a végleg ferencvárosi szerződéséből a dunaszerdahelyiek, és ebben az idényben négy gólt szerzett már a szlovák élvonalban. A szlovén első osztályban újonc NK Naftában pedig több olyan magyar labdarúgó is meghatározó embernek számít, akik itthon maximum csak az NB II-ben kaptak rendszeres lehetőséget (mint például Klausz Milán, Szalay Szabolcs vagy Kálnoki-Kis Zsombor).
A szerző zárásként kiemeli, hogy bár a jelek szerint javult a magyar bajnokság valós értéke és nemzetközi megítélése, de amíg Magyarország nem tudja növelni az európai kupákban főtáblára jutó csapataink, valamint a topligába igazoló játékosaink számát, nem beszélhetünk jelentős előrelépésről. Idén nyáron például a több összehasonlításban is az NB I mögött végző szlovák Niké Ligából is több helyi játékos (kettő) ment topligába, mint Magyarországról, és a szlogákoknak van BL-főtáblás együttesük, míg a szintén több mutatóban mögöttünk lévő szlovénoknak még két csapatuk is versenyben van az EKL-ben.
Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes, és a Havertz-Wirtz-Musiala trió mellett a magyar labdarúgó-válogatott csapatkapitánya is ott van a legjobbak között.