Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert
A Mandiner is beszámolt róla csütörtökön, hogy Hámori Luca a női ökölvívó torna 66 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében azzal az Imane Heliffel találkozik, akit a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) a tesztoszteron- és nemi tesztekre hivatkozva kizárt a 2023-as világbajnokságról, mivel szervezetében kimutatták a férfiakra jellemző X- és Y-kromoszómát.
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) a Magyar és a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál is hivatalos levélben fog tiltakozni, amiért Hámori Lucának a tavalyi világbajnokságról magas tesztoszteronszintje miatt kizárt algériai Imane Heliffel kell összecsapnia a 66 kilós súlycsoport negyeddöntőjében a párizsi játékokon.
A témával kapcsolatban pénteken Gyurcsány Ferenc is megszólalt a Facebook-oldalán. „Még meg se szólalt, még nem tett semmit, de érezzük, hogy ebből nagy balhé lesz. Na, így vagyunk a biológiai, a szubjektív meg a társadalmi nemek dolgával, mert olyan indulatok veszik körül mára a témát, hogy gyorsan repül a közéleti pofon. Az emberek messze túlnyomó része rendkívül egyszerű, ha úgy tetszik, hagyományos módon nőnek vagy férfinak gondolja, érzi magát és a másik nem iránt érdeklődik. Eddig teljesen rendbe vagyunk” – szögezte le rögtön a legújabb bejegyzésében Gyurcsány Ferenc.
Iman Helif esete
„Az olimpia kapcsán kirobbant vita más természetű. Ha igaz, hogy egy versenyző biológiai értelemben férfi (ez esetben Iman Helif bokszolóról van szó),
akkor elég nehéz elfogadni, hogy bármire is hivatkozva a nők között versenyezzen.
Ez akkor is így van, ha a mi fantasztikus Hámori Lucánk így is késznek mutatkozik kiállni ellene. Ennek az ügynek szerintem semmi köze a fent tárgyalt esetekhez. Ez az egész így nagyon nagy disznóságnak tűnik, kétszeresen is. Egy: ez egész egyszerűen nem fair, nem méltó az olimpia eszméjéhez.
Kettő: Csak arra jó ez a tisztességtelen helyzet, hogy a korábban jelzett, a homoszexualitásról, a transzneműségről folyó, egyébként is sok indulattal, butasággal terhelt vitát még jobban elmérgesítse,
és legyen világos, mindez sok-sok ember életét teszi még inkább pokollá.
Mi lenne, ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tenné a dolgát, és egyértelmű helyzetet teremtene: biológiai férfi biológiai férfivel, biológiai nő biológia nővel mérje össze erejét? Vagy nincs igazam?” – tette fel a kérdést a DK elnöke.
***