Rés a pajzson: kiderült, elfelejtették tesztelni az érmes olimpikonokat
A párizsi olimpia 67 dobogósa egyáltalán nem vett részt doppingvizsgálaton a játékok előtt.
Végül megtartották a versenyszámot, ám az egyik olimpikon a célban, élő egyenes adásban dobta ki a taccsot. A Balatonban bezzeg nem volt ilyen probléma.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt
Szürreális jelenetek előzték meg a párizsi olimpia triatlon számát, amelyet a szervezők a Szajnában akartak megtartani, azonban a folyó annyira szennyezett, hogy ez sokáig kérdéses volt, sikerül-e. Három magyar indulója is volt triatlonversenynek, az olimpián a rövid távnak megfelelően 1,5 kilométer úszás, 40 kilométer kerékpározás, majd zárásként 10 kilométer futás vár a versenyzőkre.
Nem alakult azonban zökkenőmentesen a szervezés: a rendezők naponta végeztek méréseket, milyen a folyó vízminősége, ám az E.coli baktérium szintje sokszor olyan magas volt, hogy még az edzéseken túl egyszer a versenyt magát is el kellett halasztani.
Végül szerdán megtartották a triatlont, miután hajnalban a szervezők úgy ítélték meg, jó lesz a víz, ám több versenyző is rosszul lett, az egyik sportoló például tízszer hányt. A kanadai Tyler Mislawchuk a kilencedik helyen végzett, de nem csak fizikailag terhelte meg a verseny, ugyanis miután kiszállt a szennyezett folyóból, élő adásban hányta el magát.
A legpontosabb tájékoztatást a baktériummal kapcsolatban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tette közzé, a NÉBIH szerint az Escherichia coli (röviden E. coli) baktérium törzsei általában a melegvérű állatok és az ember normál bélflórájának természetes baktériumai, ahol fontos szerepet töltenek be; részük van vitaminok (K2, B) termelésében, és jelenlétükkel általában gátolják más, kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását.
A legtöbb E. coli törzs hasznos, szervezetünk működéséhez feltétlenül szükséges. Néhány, kívülről a szervezetbe bejutó E.coli törzs azonban megbetegítő tulajdonsággal rendelkezik; olyan méreganyagokat termelhet, amelyek az emberben bélrendszeri gyulladást és súlyos szövődményeket okozhatnak.
Mint írják, ezek közé tartoznak az ún. EHEC (enterohemorrágiás, vérzéses bélgyulladást okozó) törzsek is, melyek olyan méreganyagot képesek termelni, mely nagyon hasonlít a vérhas megbetegedést okozó egyik Shigella szerotípus által termelt méreganyaghoz (shigatoxin).
A fertőzés időpontjától számítva a NÉBIH szerint 1-8 napon belül várható a tünetek jelentkezése, de az átlagos lappangási idő 3-5 nap.
A betegség jellemző tünetei a hasi görcsök, hirtelen fellépő vizes hasmenés, amely esetenként véres is lehet, valamint néha felléphet hányinger, hányás és láz is.
A legtöbb beteg egy-két héten belül meggyógyul, de a fertőzés okozhat vérzéses vastagbélgyulladást (hemorrá giás kólitisz), vérzékenységgel és vérrögképződéssel járó ún. trombotikus trombocytopéniás purpurát (TTP), vagy vesekárosodást, úgynevezett hemolitikus urémiás szindrómát (HUS) is.
A NÉBIH szerint a kórokozó ürülékkel, széklettel kerül a külvilágba, és szennyezheti az élelmiszert, vizet, talajt.
Európában legfontosabb fertőző forrás a szarvasmarha, mely tünetmentesen hordozza a kórokozót, azonban más állatokból (juh, kecske, őz, ló, teve, kutya, macska, madarak) is kimutatták. Élelmiszerekre leggyakrabban szarvasmarha-ürülékkel, trágyával, vagy azzal szennyezett vízzel, illetve piszkos kézzel kerülhetnek a baktériumok.
Mindannyian emlékezhetünk rá, hogy 2017-ben és 2022-ben is hazánk adott otthont a FINA úszó-világbajnokságnak, előbbinél a nyílt vízi úszást a Balatonban, utóbbinál pedig a Lupa-tónál tartották, a hazai rendezésű sportesemények során nem merült fel, hogy probléma lenne a víz minőségével. Ami biztató a jövőben megrendezendő magyarországi veresenyeket illetően.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.