„Az olasz edző, mint Magyarországon Marco Rossi, varázspálcát tart a kezében: megváltoztatta a török válogatottat. Nagy potenciál van benne, szerintem kiváló eredményeket fog elérni. Az elődeivel ellentétben toleránsak is vele, úgy vélem, a vezetők és a szurkolók is türelmesek lesznek vele. Az Európa-bajnokságon mindenképpen, hogy utána mi várható, nem tudom.”
Rendbontások
Törökország 2002-ben világbajnoki-, 2008-ban Európa-bajnoki bronzérmes volt. Az utóbbi időben inkább a rendontásokról híres: decemberben egy klubvezető bántalmazta a bírót a pályán, legutóbb szurkolók rontottak rá az ellenfél játékosaira. A szemmel látható fejlődés ellenére nem vet jó fényt a török labdarúgásra a sok negatív hír. Mehmet Basaran reméli, elérték a mélypontot, de vannak kétségei.
„Bízom benne, hogy ezzel véget érnek a rendbontások. A szövetség komoly büntetéseket fog kiszabni, s remélhetőleg ezek elrettentőek és iránymutatóak lesznek mindenki számára.
Ugyanakkor véleményem szerint a legnagyobb probléma Törökországban, hogy nem hozzáértő emberek irányítják a labdarúgást.
A klubok igazságos, fair bánásmódot szeretnének, de nem kapják meg. A játékvezetők olyan hibákat követnek el rendszeresen, amelyeket nem viselnek el. A török szurkolók focival kelnek, focival fekszenek, és bántják őket a sérelmek, feszültek. Ennek kellene oldódnia.”
Barátság, szurkolás
Remélhetőleg balhé mentes lesz a magyar és a török válogatott „barátságos” mérkőzése, amely a vendég szurkolókat is lázba hozza. Érdekesség, hogy a törökök szimpatizálnak Magyarországgal, gyakran nekünk is szurkolnak – kivéve, ha éppen ellenünk játszanak.
„Minden ismerősöm könyörög, hogy szerezzek neki belépőket. Szerintem lesz legalább kétezer török a lelátókon. Jönnek Németországból, Ausztriából, és a Magyarországon élő mintegy négyezer törökből legalább ezer ott lesz a mérkőzésen. Több is jönne, de sajnos nem jutott nekik jegy. Nekünk, törököknek két fontos másik ország létezik a világon: Azerbajdzsán és Magyarország. Előbbivel egy nép vagyunk, egyaránt iszlám vallásúak, majdnem ugyanazt a nyelvet beszélve tökéletesen értjük egymást. Magyarországhoz annak ellenére közel állunk, hogy keresztény és más a nyelve, de úgy tekintjük, hogy hun testvéreink rokonaink Közép-Ázsiából. Sporteseményeken gyakran szoktak szurkolni a törökök az azerieknek és a törököknek. Több száz ilyet tapasztaltam már” – mondta a Mandinernek Mehmet Basaran.