Bombaerős csoportba került a magyar válogatott – fel van adva a lecke a vb-selejtezőn!
Marco Rossi együttese a szupersztárok ellen: a portugál-dán NL-csata győztesével is meg kell küzdenie a 2026-os vb-re való kijutásért.
A pénz nem boldogít, hiába a több tízmillió eurós nyereség, máris jött egy nem javítható vereség.
Máris kiesett a labdarúgó német kupából (DFB-Pokal) a címvédő RB Lepzig, miután 1-0-ra kikapott Wolfsburgban. A címvédő lipcseiek tehát a legjobb 16 közé sem jutottak be. Történt ilyen nagyobb csapatokkal is,
a Bayern Münchent például a harmadik ligás Saarbrücken (1-2) ütötte ki,
az energiaital-gyártó cég által felkarolt, magyaros klub esete azonban túlmutat egy fájó vereségen.
Anélkül, hogy belelátnánk pontosan, mennyi pénzből működik az RB Leipzig, számok nélkül is belátható: van mit a tejbe aprítani. Az is tény, hogy korábban sem kész világsztár labdarúgókat igazolt a Kelet-németországi 600 ezer lakosú város fociklubja. Sokkal inkább – viszonylag olcsón – vett, majd busás haszonnal adott tovább tehetségeket.
Szoboszlai Dominikot például a salzburgi testvércsapattól összesen
36 millióért szerezte meg és idén nyáron 70 millióért adta tovább a Liverpoolnak.
A világ legdrágább védőjévé vált Josko Gvardiol 19-ért, bónuszokkal 36,8-ért érkezett Zágrábból és 90-et fizetett a 21 éves horvát játékjogáért a Manchester City. A francia Christopher Nkunku is kevesebb mint 20 millióért jött Párizsból és 60-ért ment a Chelsea-be. Korábban Dayot Upamecano (Bayern München) árát is megduplázták, az ingyen megszerzett Ibrahima Konatét 40 millió euróért (15,3 milliárd forintért) adták tovább a Liverpoolnak. Érdekes, a Lassie kutyához hasonló hazatérést produkáló Timo Werner esete, a német válogatott csatárért 53 milliót fizetett a Chelsea, amelytől akciósan 20-ért „visszaváltották” a németek. Nagy és nyereséges üzlet volt Naby Keita felépítése és értékesítése, miközben egy bizonyos Joshua Kimmichet 1,5 millióért „ajándékoztak” a Bayernnek 2015-ben.
És a sort hosszasan lehetne folytatni. Az már nem tiszta sor, hogy miért van ennyire szükségük pénzre a lipcseieknek, akiknek a legdrágább idei igazolása a 38,5 millió eurós Lois Openda a Lenstól. Persze valahol piaci alapon működnek, ám a mostani transzfer időszakot közel 90 millió eurós (34,4 milliárd forintos) nyereséggel zárták.
Miközben a klubkassza gyarapodik, a drukkerek haja egyenesen arányosan gyérül. A játékoskeret értéke jelenleg is közel félmilliárd euró (tízszerese az ötödik éve nemzetközi kupaszereplő Ferencvárosénak), az eredmények és főképp a fejlődési lehetőségek nem éppen kecsegtetőek. Pedig a balszerencsés Borussia Dortmund az előző szezonban bizonyította, akár le is lehetne taszítani a német bajnoki trónról a sorozatban 11 Salátástálnál járó Bayern Münchent. Jelenleg 9. forduló után az ötödik helyen áll az RB, 5 ponttal elmaradva az éllovas Leverkusentől.
A Bajnokok-Ligájában a City árnyékéban, ám a Young Boyst és a Crvena zvezdát legyőzve jó a pozíciója, a német kupát viszont biztosan nem nyeri meg, és az átütőerő is hiányzik Marco Rose csapatából. Pedig a szezont a német Szuperkupa-mérkőzés megnyerésével kezdték Willi Orbánék, akik Dani Olmo triplájával 3-0-ra lemosták a Bayernt. Igaz, akkor még augusztus 12-ét írtunk, s egy hét múlva a bajnoki rajton a Leverkusen megverte a Leipziget. Majd jöttek sorozatosan a győzelmek, a bajorok elleni szeptember végi 2-2 is kifejezetten jó eredménynek számított. A Bochummal már nem bírtak a Bikák, október végén viszont 6-0-ra kiütötték a Kölnt. A szombati mainzi és a jövő keddi belgrádi BL-fellépés igazi vízválasztó lehet a csapat életében.
Az előző szezonban még a legmagyarabb csapatnak számító Lipcse már nem számíthat Szoboszlai Dominik és még nem számíthat a sérülés után lábadozó Willi Orbán szolgálataira. A térdműtét miatt közel egy évet kihagyó korábbi csapatkapitány,
Gulácsi Péter pedig egyelőre azért küzd, hogy visszaszerezze az első számú kapus pozícióját
Janis Blaswichtól. Az ominózus Wolfsburg elleni kupakiesés alkalmával – ahogy az előző kupameccsen is – a magyar válogatott védett. A gólról nem tehetett, összességében érződött rajta a meccshiány. Júniusban – rehabilitációja alatt – csak szurkolhatott a végül győztes csapatának a berlini kupadöntőben, s immár biztos, hogy a következőben sem lép pályára.
„Tudtuk, hogy nehéz meccs lesz. A Wolfsburg remekül védekezett, nem tudtunk sok helyzetet kidolgozni. Mi irányítottuk a játékot még akkor is, amikor tíz emberre fogyatkoztunk, de nem tudtunk elég helyet kialakítani a veszélyes támadásokhoz. Az utóbbi öt évben négyszer jutottunk be a berlini fináléba, úgyhogy ezt most nagyon nehéz lesz megemészteni” – mondta a lipcsei klub hivatalos oldalának Gulácsi Péter.
A 33 esztendős magyar kapus tehát vár a lehetőségre, ám az RB Leipzig már a jövőt is építve igazol a posztjára: jövő nyáron csatlakozik a németekhez a Ferencváros EKL-ellenfele, a Genk első számú cerberusa, Maarten Vandevoordt. A belga U21-es válogatott reménység a magyar bajnok ellen vereségtől mentette meg a csapatát hatalmas védéseivel.
A 192 centiméteres óriásnak hatalmas karriert jósolnak a szakemberek, akik szerint hasonló utat járhat be, mint a szintén Genkből indult honfitársa, Thibault Courtois. Azért Gulácsit sem kell félteni, a 2025 nyaráig érvényes szerződéssel rendelkező 51-szeres magyar válogatott megbirkózott már néhány kihívójával, nem véletlenül közelít a 300. mérkőzéséhez lipcsei színekben.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer