Elképesztő stadionokkal, autómentes várossal készül a foci vb-re Szaúd-Arábia
Amióta a FIFA hivatalosan is bejelentette, hogy a 10 év múlva sorra kerülő világbajnokságra a közel-keleti országban kerül sor, máris grandiózus tervekről hallani.
A nem mindennapi jelenet a Benfica – Sporting női kupamérkőzésen történt.
Ennek kapcsán mindenek előtt egy kis sportági történelemóra, hiszen a FIFA illetve a szervezet szabályalkotó testülete, az International Board folyamatosan dolgozik azon, hogy a labdarúgó-mérkőzések egyre élvezhetőbbek - és ezzel szoros összefüggésben – egyre sportszerűbbek legyenek.
majd a játék gyorsítása érdekében 1991-ben egy fontos változás történt: ettől az évtől kezdve a szándékosan hazaadott labdát nem foghatta meg a kapus.
A digitális forradalom természetesen a labdarúgásra is hatással volt, hiszen rengeteg újdonságot vezettek be. a játékvezetők 1998-ban alkalmazták először az úgynevezett „BIP”-es zászlót, amely segítségével az asszisztensek a zászlójukba épített kis gomb segítségével jelezték a vezetőbírónak, hogy „esemény” van!
A 2006-os év azért volt jelentős, mert megjelent a kommunikációs szett, amely révén a játékvezetők folyamatosan megbeszélhették az eseményeket – akár prevenciós jelleggel is.
A következő jelentős esztendő a 2009-es volt, ekkor jelentek meg az alapvonali játékvezetők az Európa Ligában, a következő évben pedig a Bajnokok Ligájában is üdvözölhettük már őket.
A 2014-es brazíliai világbajnokságon vezették be a gólvonaltechnológiát, amelyet természetesen már a 2016-os franciaországi kontinensviadalon is alkalmaztak.
amelyet a 2018-as oroszországi világbajnokságon már élesben is láthattunk!
2019-ben a Bajnokok Ligájában, majd 2021-ben az NB I-ben is megjelent a VAR, és bár sokan szidják, illetve lassúnak tartják, egyértelműen kimutatható: a videóbírós rendszer bevezetésével mintegy 80 százalékkal csökkent a hibás ítéletek száma.
A legutóbbi, 2022-es futball-vb pedig azért jelentett mérföldkövet, mert Katarban alkalmazták először – egy labdába épített chip segítségével - a félautomata lestechnológiát.
Így érkeztünk 2023. január 21-hez: múlt hét szombaton játszották a Benfica - Sporting portugál női kupamérkőzést, amelynek a 44. percében a játékvezető, Catarina Campos (a sportszerűséget elismerve)
A történtek után egyáltalán nem meglepő, hogy a jelenlévő 15 ezer drukker (!) vastapssal díjazta a jelenetet.
A fehér lap bevezetése Portugáliában egyelőre tesztelés alatt van, a célja, hogy a tisztességet, a sportszerűséget is népszerűsítsék a labdarúgópályákon. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy a mindenképpen pozitív üzenetet magában hordozó rendelkezésre mennyire lesz nyitott a FIFA illetve az International Board? Mindenesetre az is tény: Magyarországon már évekkel ezelőtt – egy-egy utánpótlás-rendezvényen - kifejezetten kérték a szervezők, hogy a kiemelkedően sportszerű jeleneteket zöld kártyával jutalmazzák a játékvezetők.
A végén, a hitelesség kedvéért azért jegyezzük meg: az ominózus Benfica – Sporting meccset a hazaiak 5-0-ra nyerték meg, és így bejutottak a Portugál Kupa döntőjébe.
Nyitókép Villant a fehér lap - a sportszerűség jegyében Fotó: Canal11/Twitter