Lelki terror: Pintér Attiláról vallott a válogatott focista
Lencse Lászlónak szakember segítségére volt szüksége az edzői szigor miatt.
Lezajlott a bajnokság egyharmada, az őszi idény 11 fordulója után számvetést végzünk, amelyből többek között az is kiderül: mitől ilyen jó a Kisvárda, mitől ilyen gyenge az Újpest, és persze – miért bukdácsol a Ferencváros?
Kisvárda Master Good
Talán még Kisvárdán sem hittek abban, hogy a tavaly elért ötödik hely felülmúlható. Talán ezzel is magyarázható, hogy váratlanul elküldték a sikerkovács, Supka Attilát;, Révész Attila konkrétan arra hivatkozott, hogy ősztől még több helyi kötődésű fiatalnak szeretnének helyet szorítani a kezdőcsapatban. A sportigazgató arra is hivatkozott: pontosan tudják, hogy ez a döntés az eredményesség átmeneti visszaesésével járhat. Ma már tudjuk, ez volt a kisvárdai sztori altatós része. A korábban Szegeden dolgozó Joao Janeiro csatasorba állításával
Mint azt Révész korábban elmondta: a portugál vezetőedző egyik fő erénye, hogy azokat a játékosokat is tűzben tudja tartani, akik a cseresorba szorultak, emiatt nincs is széthúzás a csapaton belül. A hétvégi, Ferencváros elleni rangadóra készülve már egész Kisvárda lázban ég, hiszen ha az aktuális bajnokot is sikerülne elkapni…
Ferencváros
Amikor nyáron Szerhij Rebrovnak (három bajnoki cím után) mennie kellett az Üllői útról, Peter Stöger érkezésével sokan azt mondták: az ukrán szigora után felüdülés a játékosok számára, hogy sokkal kötetlenebb, szabadabb játékstílusban futballozhatnak. Ennek minden bizonnyal megvan az előnye, de az is tény:
a Kisvárda és a Zalaegerszeg ellen. Emellett az Európa Liga főtábláján sem szerzett még pontot a csapat (reméljük, ez az állítás csütörtök este, úgy háromnegyed tizenegy táján már nem lesz igaz), ráadásul olyan intermezzók is „színesítik” az őszt, mint a Tokmasc – Uzuni összecsapás az MTK elleni mérkőzésen. Ám akár jelzésértékű lehet, a Gyirmót ellen éppen e két játékos volt eredményes. Ugyanakkor azt se feledjük: bármi is történt ősszel, a vesztett pontok tekintetében még mindig a Ferencváros áll a legjobban!
Puskás Akadémia
Amióta Hornyák Zsolt a Puskás Akadémia vezetőedzője (2019 júniusa) nem lehet nem észrevenni a fejlődést: az első közös bajnokság során bronzérmesek, legutóbb másodikak lettek. Nem mondjuk azt, hogy idén is törvényszerű az előrelépés, és ők lesznek a bajnokok, de ha figyelembe vesszük a káprázatos idegenbeli teljesítményt (öt győzelem, egy döntetlen) biztosak lehetünk abban: a felcsútiak ebben a bajnokságban is rendkívül sok kellemetlen percet szereznek majd ellenfeleiknek.
MOL Fehérvár
A tavalyi bajnokság utolsó harmadát látva (Szabics Imre érkezése után a Vidi öt győzelem és egy döntetlen mellett csupán a Ferencvárostól kapott ki tavasszal) a fehérvári szurkolók joggal reménykedhettek abban: már az őszi idényben befoghatják a fő vetélytárs Fradit. Ehelyett
a harmadik számú nemzetközi kupaküzdelemben, az idén rajtoló Európa Konferencia Ligában az örmény Ararat Jereván már a selejtezőben kiverte a MOL Fehérvárt (1-1; 2-0), amely nem csak Kovács Zoltán sportigazgató állásába került (helyét a klub korábbi válogatott játékosa, Sallói István vette át), hanem az egész őszre rányomta a bélyegét. S ami különösen fájdalmas lehet a fehérvári drukkereknek: kívülállóként úgy tűnik, Szabics mester még mindig nem találta meg az ideális összetételű együttest.
Mezőkövesd-Zsóry
Matyóföld együttese a legjobb példa arra, hogy a 12 csapatos bajnokságban mennyire közel van egymáshoz a menny és a pokol. Ismert, a Puskás Akadémia elleni 2-0-s vereség után Pintér Attilának távoznia kellett, hiszen a kiesés szélére sodródott a klub. Érkezett Supka Attila, akivel az utolsó három játéknapon két győzelmet és egy döntetlent értek el Cseriék, és kis túlzással már egyből a dobogót ostromolják. Igaz, Supka érkezése pillanatában határozottan kijelentette: esze ágában sincs a kiesés ellen harcolnia!
Paksi FC
A tolnaiak már a tavalyi bajnokságban is kivívták a futballszerető közvélemény elismerését, hiszen Bognár György együttese úgy végzett a negyedik helyen, hogy történelmi csúcsot döntött: amióta 12 csapatos a magyar élvonal, még egy klub sem zárta a szezont 76 góllal.
hiszen 27 találatot hoztak össze eddig, jelzésértékű, hogy a második helyen a Kisvárda, a Ferencváros és a Debrecen 20-20 szerzett góllal áll. S bár az utolsó négy mérkőzésen kisebb hullámvölgybe került a csapat (csupán egyetlen pontot gyűjtöttek Bödéék), nincs kétségünk afelől, hogy a Paks kimászik a gödörből, és a folytatásban is öröm lesz nézni a felszabadult játékukat.
Zalaegerszegi TE
Amikor az MTK elleni vereség után Waltner Róbert áprilisban hazatért Zalaegerszegre, hét mérkőzésen szerzett 11 ponttal megmenekült a csapat a kieséstől. Ősszel is végig a fejük felett lebegett Damoklész kardja, a helyzet odáig fajult, hogy a Paks elleni 5-2-es, hazai vereséget követően a korábbi közönségkedvenc ultimátumot kapott, ha győznek az MTK ellen, maradhat. Waltnert nem hagyták cserben a játékosai, 2-0-s sikert értek el, pedig az már nyílt titok volt a városban, hogy az NB III-ban a Kozármislennyel szárnyaló Aczél Zoltán érkezik Egerszegre. Ám a Fradi idegenbeli legyőzése, majd az egyik fő vetélytárs, a Gyirmót legyűrése után nem lehetett leváltani a szakmai stábot, el is csitultak a hullámok. erre jött a Kisvárda elleni 5-0-s vereség. A történtek után a hétvégi, Fehérvár elleni bajnoki vízválasztó lehet…
Budapest Honvéd
Ha egy csapat az idény 11 mérkőzése közül egyet sem úszik meg kapott gól nélkül, nem sok jóra számíthat. Ebben nem a nyáron Kispestre érkezett kapus, Szappanos Péter a ludas, sokkal inkább az a baki, hogy
amely aztán alapvetően határozta meg a Budapest Honvéd mérkőzéseinek hangulatát. Hirtelen csak a Kisvárda elleni Tamás Krisztián-öngól, vagy éppen a Mezőkövesd-meccs utolsó nyolc perce jut eszünkbe, de a legutóbbi , Puskás Akadémia elleni meccs harmadik hazai gólját sem teszi a kirakatba a kispesti védelem. Lehet itt VAR-ozni, a külső körülményekben keresni a hibát, hangzatos nyilatkozatokat tenni, de először a védelem stabilitását kellene megoldani…
MTK Budapest
Giovanni Constantino pár nappal a nyári Európa-bajnokság kezdete előtt hagyta ott a nemzeti csapatot az MTK kedvéért
de a fiatal szakember csupán 8 mérkőzésig húzta a kispadon, a ZTE elleni vereség után megköszönték a munkáját. Kívülállóként kissé elhamarkodottnak tűnt Constantino menesztése, hiszen az MTK a hetedik helyen állt a bajnokságban. Az olasz helyét – egyelőre – a fővárosi kék-fehérek „szokásos” beugrója, Teodoru Vaszilisz vette át. Ám nem biztos, hogy az elődben volt a hiba, hiszen „Ciki báékkal” – három bajnokin - is csupán egy pontot tudtak összekaparni Miovszkiék.
Debreceni VSC
Idén tavasszal földrengésszerű változások (tulajdonosváltás a vezetésben, a kispadon pedig a helyi legendát, Kondás Elemért a Toldi Gábor – Huszti Szabolcs páros váltotta Székesfehérvárról) történtek a klubnál, de sikerült a minimális cél, feljutott a csapat. Ráadásul Dzsudzsák Balázs is csatlakozott a klubhoz, így az NB I rajtjára minden rózsaszínűnek tűnt. Pláne, hogy az első fordulóban, idegenben 4-1-re verték a Honvédot, de aztán hamar kiderült: koránt sem olyan tökéletes minden, mint amilyennek látszik. Az edződuó irányításával az utolsó öt mérkőzésen csupán két pontot kapartak össze Bódiék, ráadásul az NB II-es Kecskemét otthonában a Magyar Kupából is kiestek, így nem volt meglepő, hogy elfogyott a türelem. S ismét bebizonyosodott:
Gyirmót FC Győr
Csertői Aurél együttesnek idő kellett, míg megszokta az NB I légkörét. Az első győzelemig a 8. fordulóig kellett várni, igaz, az Újpest otthonában aratott skalp duplán számított, lendületből még a Paksot is megverték Simonék. Ám a Zalaegerszeg elleni sima vereség (a Ferencváros természetesen teljesen más kategória) bizonyítja: Gyirmóton még rendkívül sokat kell dolgozni azért, hogy reális esély legyen a nagy bravúrra, a bennmaradásra.
Újpest FC
Ezeken a hasábokon is már sokat írtunk a lilák idei vergődéséről, tény: ezzel a játékosállománnyal jóval előrébb lehetne tartani, arról nem is beszélve, hogy az újpesti szurkolótábor is többet érdemelne. A labdarúgók hozzáállásával nincs nagyobb baj, de
(jó példa volt erre a Mezőkövesden, a hosszabbításban kihagyott büntető; nem kell különösebben ecsetelni, hogy egy idegenbeli bravúr milyen sokat jelentett volna). Meggyőződésünk, hogyha jönnének az eredmények, a B-közép is visszatérne a Szusza Ferenc Stadion lelátóira. Hallani ázsiai befektetők érkezéséről, és az is igaz, évek óta nem tudni, mi a belga tulajdonos, Roderick Duchatelet terve a klubbal. Michael Oenning sem rossz szakember, de lehet, hogy tényleg egy nagy vérátömlesztésre lenne szükség a Megyeri úton…
Nyitókép: Franck Boli (jobbra) és a Ferencváros sem volt eddig tökéletes Fotó: MTI/Illyés Tibor