Utánfutóra épített mobilklinika segíti a dél-afrikai gyermekvállalást

2025. július 18. 21:04

Két kisbaba születése bizonyítja, hogy egy utánfutóra épített, töredékáron működő mobil IVF-labor is képes arra, amire eddig csak a drága termékenységi klinikák voltak.

2025. július 18. 21:04
null

A szerző a Makronóm újságírója.

A Walking Egg nevű kezdeményezés célja, hogy a mesterséges megtermékenyítést elérhetővé tegye azok számára is, akik vidéki vagy alacsony jövedelmű térségben élnek, és akik számára a hagyományos IVF-eljárások anyagilag vagy földrajzilag elérhetetlenek. A program keretében egy utánfutóból kialakított mobil labort hoztak létre, amely tartalmaz minden olyan eszközt, amely egy embriológusnak a lombikprogramhoz szükséges – töredék költséggel. 

Miközben a mesterséges megtermékenyítés mára a fejlett országokban széles körben elérhető – például Spanyolországban a születések 12 százaléka IVF-hez köthető –, addig az alacsony jövedelmű országokban és különösen a vidéki területeken a hozzáférés továbbra is rendkívül korlátozott. Dél-Afrika, bár a kontinens egyik termékenységi központja, 60 millió lakosára kevesebb mint 30 IVF-klinika jut, míg Angolában és Malawiban egyáltalán nincsenek ilyen intézmények. 

Nem csak a születésszám számít 

Jessica Hamzelou, az MIT Technology Review szakértője szerint gyakori tévhit, hogy a magas születési rátájú országokban nincs szükség mesterséges megtermékenyítésre.  Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte

minden hatodik felnőtt szembesül meddőséggel élete során, 

üggetlenül a jövedelmi viszonyoktól. A WHO főigazgatója, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz úgy fogalmazott: „A meddőség nem válogat.” 

Gerhard Boshoff, a Pretoriai Egyetem embriológusa is kiemelte, hogy a vidéki térségekben élők számára egyszerűen nem állnak rendelkezésre IVF-ellátóhelyek. Ezért született meg a gondolat: ha az emberek nem jutnak el a kezelésekhez, akkor a kezelések menjenek el hozzájuk. 

A Walking Egg története 

Willem Ombelet nyugdíjas nőgyógyász már az 1980-as években felismerte a hozzáférési egyenlőtlenségeket a dél-afrikai IVF-ellátásban. A pretoriai laborban végzett munkája során azt tapasztalta, hogy a feketék körében gyakoribb a meddőség, de az apartheid miatt számukra elérhetetlen volt a kezelés. Ez inspirálta a Walking Egg létrehozására, amely tudományos és művészeti projektként indult a meddőség kezeléséhez való egyetemes hozzáférésért. 

2008-ban Ombelet találkozott Jonathan Van Blerkommal, aki már dolgozott az IVF egyik egyszerűsített változatán. A hagyományos laboratóriumi inkubátorok helyett Van Blerkom előre feltöltött gázkeverékes kémcsöveket használt, amelyeket gumidugóval zárt le. A pete- és a hímivarsejteket egyszerűen a dugón keresztül lehetett bejuttatni, majd az embriókat ezekben a csövekben lehetett nevelni. 

Ombelet szerint ehhez nem szükséges csúcstechnológia – csak egy jó mikroszkóp és egy mód, amivel melegen tartják a csövet. Az embriókat öt napos koruk után be lehet ültetni vagy le lehet fagyasztani.  

Az így működő labor a hagyományos költségek tizedébe, vagy akár a huszadába is kerülhet. 

Az első pilot projekt 2012-ben zajlott le Belgiumban, és még abban az évben világra jöttek az első egyszerűsített IVF-eljárással fogant babák.

Nem csak olcsóbb, mobilisabb is 

Gerhard Boshoff nemrég továbbgondolta a koncepciót: ha az IVF már olcsóbb és egyszerűbb, akkor miért ne lehetne mobilis is? A Walking Egg keretében megtervezett egy utánfutót, amelybe minden szükséges berendezést beszereltek. 

A mobil labor első próbája tavaly indult. Egy vidéki dél-afrikai termékenységi klinikával együttműködve tíz önkéntest vontak be. A nők először egy helyi egészségügyi intézményben kaptak petefészek-stimuláló gyógyszereket, majd petesejtlevétel után a mobil laborban zajlott a megtermékenyítés és az embrióbeültetés.

Az első tíz páciensből öten lettek állapotosak, egyikük elvetélt, de négy megtermékenyülés sikeresnek bizonyult. 

Június 18-án megszületett Milayah, majd két nappal később Rossouw – a többi baba születése napokon belül várható. 

Ombelet szerint bebizonyították, hogy egy olcsó és egyszerű IVF-módszer is képes a hagyományos eljárásokhoz hasonló eredményeket hozni. A következő céljuk, hogy hasonló teszteket végezzenek Egyiptomban és Indonéziában, valamint hogy globálisan terjeszkedjenek.

KAPCSOLÓDÓ:

 

Címlapfotó: technologyreview.com

 

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zrx8
2025. július 19. 00:14
Mert Afrikában pont az a legnagyobb gond, hogy nem szaporodnak a szerecsenek eléggé ? Le merném fogadni, ugyanezek a Gutmensch-ek Európában mobil abortuszlabort üzemeltetnének a fehérek számára.
astra04
2025. július 18. 23:59
Mobil STERILIZÁLÓ kéne oda! Úgy szaporodnak, mint a patkányok!
krisz09
2025. július 18. 22:22
Ez komoly? Újabb példa arra, milyen súlyos problémák vannak az emberek gondolkodásával. Először a megélhetést kellene biztosítaniuk, méghozzá Afrikának önerőből, nem más kontinensek lakóinak erejéből. És majd amikor önálló megélhetésre lesz képes a Természetes szaporulat, csakis azután szabadna mesterséges reprodukcióra gondolni. Addig viszont éppen a születések csökkentése volna szükséges.
bunko-jobbos
2025. július 18. 22:13
Igen, ez tényleg nagy probléma, hogy Afrikában nem szaporodnak eléggé az emberek. Sajnos azonban Európában még mindig 0 felett van a népszaporulat, ez ellen remélem létrejön majd egy-két száz NGO.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!