Annak ellenére, hogy a hidegháború óta nagy előrelépés történt a globális atomfegyver-arzenál csökkentésében, a világ nukleáris rakétakészlete továbbra is döbbenetes számokat mutat: 2025 elején kilenc ország nagyjából 12 300 robbanófejjel rendelkezett. (Az alábbi infografika az Amerikai Tudósok Szövetsége hitelesnek elfogadott becslései alapján készült.)
Az Egyesült Államok és Oroszország birtokában van a világ teljes nukleáris fegyverkészletének körülbelül 88 százaléka. Jelenleg egyetlen másik atomfegyverrel ellátott állam sem gondolja úgy, hogy a nemzetbiztonság érdekében néhány száznál több ilyenre lenne szüksége, bár közülük többen növelik a nukleáris készleteiket – beleértve természetesen Kínát is.
A nukleáris rakétákból 9604 van rakétabázisokon, repülőgépek, hajók és tengeralattjárók fedélzetén. A fennmaradó robbanófejeket kivonták, de még mindig viszonylag sértetlenek, és szétszerelésre várnak – vagyis visszailleszthetők a rendszerbe.
Ami az eloszlást illeti: Oroszország vezeti a listát 5580 rakétával, az Egyesült Államok kicsivel lemaradva 5044-et birtokol. Az elrettentő lista bronzérmese Kína, mintegy 500 töltettel – az ázsiai nagyhatalom azonban azok közé tartozik, amelyek a folyamatos növelés mellett kötelezték el magukat, és 2030-ra már 1000 darabos készletnél fog járni.Franciaországnak 290 rakétája van, Nagy-Britanniának 225 (szintén növeli a készleteit), India 172, Pakisztán 170, Izrael 90, míg a rettegett Észak-Korea 50 nukleáris robbanófejet birtokol.
A riasztó számok ellenére a hidegháború óta a globális arzenál az 1986-os 70 300 nukleáris rakétáról 2025 elejére jelentősen csökkent. Kérdés, hogy bizonyos mennyiség fölött lényeges-e egyáltalán, hány töltetet birtokol egy állam. Elemzők szerint ugyanis bármely országnak a 100 az „optimális” és „elegendő” szint.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Goodfone
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Boris Kálnoky írása.
Mark Rutte szerint Putyin nem földi célpontokat, hanem műholdakat akar megsemmisíteni, ami „aggasztó fejlemény”, mivel ezen eszközök elpusztítása a földön is óriási káoszt okozna.
Indiai és amerikai kutatók új, környezetbarát PET-újrahasznosítási eljárásokat dolgoztak ki, amelyek segíthetnek a műanyagok körforgásos gazdaságba való integrálásában.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 53 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2025. április 19. 10:39
Még mielőtt belebuzdulnánk a Putyin támad Európára delíriumból.
Halvány emlékeim szerint a rómaiak Angliától Egyiptomig, a franciák Párizstól Moszkváig, a németek Afrikán át Norvégiáig, Szentpétervárig, Szicíliáig, az angolok az egész világon, meg az Amerikaiak, meg a portugálok, spanyolok, hollandok, belgák, megint franciák Kanadáig harcoltak, támadtak, foglaltak, kifosztottak.
Az oros kismiska, nem ment orosz csizma, csak Berlinig.
Pardon,egy atomháború esetén nem lennének semmiféle erőviszonyok. Kollektíve menne mindenki a levesbe, oszt' kisztihand. (Aztán majd néhány százezer vagy millió év múlva talán újra lakható lesz a Föld.)
Láthatóan megjött az ukáz a Kremlből, és a Karmelitán keresztült lecsorgott a baráti szerkesztőségekbe is, hogy ideje fokozni a csodálattal vegyes borzongást Kelet-Európában az orosz atomfegyverek kapcsán, hogy legyen világos mi vár ránk, ha valaki nem hódol be Putyin úr nyugati irányú "békevágyának".
A legmodernebb orosz rakéta atomfegyverek hordozására a NATO szerint Satan II így indul:
https://
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/1d/Sarmat-launch.webm/Sarmat-launch.webm.720p.vp9.webm