Ilyenek lennének az erőviszonyok egy atomháború esetén

2025. április 18. 11:36

Jelenleg kilenc országnak van atomfegyvere, a rakéták számának megoszlása azonban brutális eltérést mutat – még mindig Oroszország javára.

2025. április 18. 11:36
null
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm elemzője.

Annak ellenére, hogy a hidegháború óta nagy előrelépés történt a globális atomfegyver-arzenál csökkentésében, a világ nukleáris rakétakészlete továbbra is döbbenetes számokat mutat: 2025 elején kilenc ország nagyjából 12 300 robbanófejjel rendelkezett. (Az alábbi infografika az Amerikai Tudósok Szövetsége hitelesnek elfogadott becslései alapján készült.)  

Az Egyesült Államok és Oroszország birtokában van a világ teljes nukleáris fegyverkészletének körülbelül 88 százaléka. Jelenleg egyetlen másik atomfegyverrel ellátott állam sem gondolja úgy, hogy a nemzetbiztonság érdekében néhány száznál több ilyenre lenne szüksége, bár közülük többen növelik a nukleáris készleteiket – beleértve természetesen Kínát is.  

A nukleáris rakétákból 9604 van rakétabázisokon, repülőgépek, hajók és tengeralattjárók fedélzetén. A fennmaradó robbanófejeket kivonták, de még mindig viszonylag sértetlenek, és szétszerelésre várnak – vagyis visszailleszthetők a rendszerbe.  

Ami az eloszlást illeti: Oroszország vezeti a listát 5580 rakétával, az Egyesült Államok kicsivel lemaradva 5044-et birtokol. Az elrettentő lista bronzérmese Kína, mintegy 500 töltettel – az ázsiai nagyhatalom azonban azok közé tartozik, amelyek a folyamatos növelés mellett kötelezték el magukat, és 2030-ra már 1000 darabos készletnél fog járni. Franciaországnak 290 rakétája van, Nagy-Britanniának 225 (szintén növeli a készleteit), India 172, Pakisztán 170, Izrael 90, míg a rettegett Észak-Korea 50 nukleáris robbanófejet birtokol.  

A riasztó számok ellenére a hidegháború óta a globális arzenál az 1986-os 70 300 nukleáris rakétáról 2025 elejére jelentősen csökkent. Kérdés, hogy bizonyos mennyiség fölött lényeges-e egyáltalán, hány töltetet birtokol egy állam. Elemzők szerint ugyanis bármely országnak a 100 az „optimális” és „elegendő” szint. 

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: Goodfone

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2025. április 19. 10:39
Még mielőtt belebuzdulnánk a Putyin támad Európára delíriumból. Halvány emlékeim szerint a rómaiak Angliától Egyiptomig, a franciák Párizstól Moszkváig, a németek Afrikán át Norvégiáig, Szentpétervárig, Szicíliáig, az angolok az egész világon, meg az Amerikaiak, meg a portugálok, spanyolok, hollandok, belgák, megint franciák Kanadáig harcoltak, támadtak, foglaltak, kifosztottak. Az oros kismiska, nem ment orosz csizma, csak Berlinig.
petya-806
2025. április 19. 08:07 Szerkesztve
Pardon,egy atomháború esetén nem lennének semmiféle erőviszonyok. Kollektíve menne mindenki a levesbe, oszt' kisztihand. (Aztán majd néhány százezer vagy millió év múlva talán újra lakható lesz a Föld.)
monybbsc
2025. április 19. 01:30
Láthatóan megjött az ukáz a Kremlből, és a Karmelitán keresztült lecsorgott a baráti szerkesztőségekbe is, hogy ideje fokozni a csodálattal vegyes borzongást Kelet-Európában az orosz atomfegyverek kapcsán, hogy legyen világos mi vár ránk, ha valaki nem hódol be Putyin úr nyugati irányú "békevágyának".
Akitlosz
2025. április 19. 00:47
A legmodernebb orosz rakéta atomfegyverek hordozására a NATO szerint Satan II így indul: https:// upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/1d/Sarmat-launch.webm/Sarmat-launch.webm.720p.vp9.webm
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!