Kivégeznék a Temut az Egyesült Államokban

2025. február 05. 16:21

Az amerikai posta tegnap óta nem kézbesíti a kínai csomagokat. Ki hitte volna, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi háborújának eszkalációját a Temu és a Shein okozza majd?

2025. február 05. 16:21
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm újságírója.

Leállította a Kínából érkező csomagok szállítását az Egyesült Államok postája. Hivatalosan még senki nem mondta ki, de a lépés nagy valószínűséggel kapcsolódik Donald Trump Kínára kirótt 10 százalékos vámrendeletének egyik mellékágához, a de minimis csomagokra vonatkozó vámmentesség eltörlésével. 

A de minimis import kifejezés a 800 dollár alatti küldeményeket foglalja magában, amit azért találtak ki, hogy a nem jelentős tételek vámmentességével megkönnyítsék a szállítmányok adminisztratív terheit és csökkentsék azok költségét. Jellegénél fogva leginkább az e-kereskedelemben használják, a segítségével a Temu, a Shein és a többi kínai e-platform gyümölcsöző tengerentúli kereskedelmet épített ki. Legalábbis idáig. 

A folyamattal már Joe Biden szerint is visszaéltek, mondván: a Kínából érkező csomagokban olyan termékek is lapulnak, amelyek súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. A volt elnök igyekezett egy vámszabályt kialakítani a de minimis kapcsán, az ellenőrzés miatt azonban már az elején beletört a bicskája. Naponta több mint 4 millió ilyen küldemény érkezik az Egyesült Államokba, ezek megvizsgálása gyakorlatilag lehetetlen. 

Ezt is ajánljuk a témában

Donald Trump nem bajlódott ennyit a részletekkel. 

Egyetlen tollvonással szüntette meg a de minimis vámmentes importját, indoklásképpen hozzáfűzve: a kínai bűnözők előszeretettel bújnak meg a nagyvállalatok árnyékában, és hasonló, alacsony értékű csomagokban postázzák a kábítószert az Egyesült Államokba.  

A szövetségi posta, az USPS tudomásul vette a döntést, egyben közleményben tudatta: a leveleken kívül ideiglenesen leállítja a Kínából és Hongkongból érkező mindegyik bejövő csomag kézbesítését. Ez a lépés gyakorlatilag blokkolja az összes kínai e-kereskedelmi vállalat szállításait. Márpedig óriási mennyiségről és óriási összegekről van szó: tavaly az amerikai vásárlók és cégek 1,4 milliárd de minimis csomagot rendeltek, 48 milliárd dollár értékben. Ezek hiányát tehát nemcsak az e-kereskedelemben résztvevők, de maguk a vásárlók is súlyosan megérzik majd.  

Washington ragaszkodik ahhoz a magyarázathoz, hogy a vámmentesség eltörlésével egy olyan kiskaput hegeszt le, amelyen át folyamatosan áramlott Kínából a kábítószer az Egyesült Államokba, kihasználva a nehéz nyomon követhetőséget és a vizsgálatok hiányát. Bármilyen furcsa tehát, de a Kínára kiszabott tízszázalékos vámok legsúlyosabb mellékbüntetése a de minimis importot sújtja. A piac azonnal reagált is: az Alibaba részvényei több mint 2, míg a legnagyobb kiskereskedő, a JD.com papírjai 5 százalékot zuhantak a tőzsdén.  

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: MTI/AP/Evan Vucci 

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kovács Ubul
2025. február 05. 18:51
Leolvad majd a mosoly a fidesZnyik orcákról, amikor Trump tétre menő, tényszerű beszélgetést folytat a ruZki-kínai zászlókba burkolózott Orbánnal.
kokrowatz-0
2025. február 05. 18:43 Szerkesztve
a temu-ról rendelt termékek fele vagy a kukában köt ki, vagy visszaküldik a silány minőség miatt. az egész világon be kellene tiltani.
F1950
2025. február 05. 18:34
Nagy frászt nemzetbiztonság, stb. Mindig a szegény emberek szívják meg, ez örök törvény
Józsi6
2025. február 05. 18:22
Orbán követhetné az USA korábbi gyakorlatát: 800 dollárig adómentes a kínai cucc. De mi szegények vagyunk, így elég lenne 400 dollár is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!