Ittas vezetőkre vadászik a mesterséges intelligencia az Egyesült Királyságban
2024. december 18. 11:45
Az alkohol- és drogfogyasztást kiszűrő, mesterséges intelligenciával működő kamerát tesztelnek az Egyesült Királyságban. A Heads-Up nevű berendezés a sofőrök viselkedését elemzi, és képes felismerni a befolyásolt állapotban vezetőket.
Az Acusensus által fejlesztett Heads-Up forradalmi újítást jelenthet a közlekedésbiztonság területén. Geoff Collins, a kamerafejlesztő vállalat brit térségért felelős vezetője elmondta, büszkék arra, hogy a világon először Devon és Cornwall megyében tesztelhetik ezt az egyedülálló technológiát. A berendezés különlegessége, hogy bármely útszakaszra gyorsan telepíthető, és az autósok csak akkor szereznek tudomást a megfigyelésről, amikor a rendőrség megállítja őket.
Úttörő technológia a biztonságosabb közlekedésért
A mesterséges intelligenciával (MI) működő kamera képes észlelni azokat a vezetési és úthasználati mintázatokat, amelyek az alkohol vagy kábítószer hatása alatt álló sofőrökre jellemzők. Az autósok viselkedésének elemzése után a rendszer jelzést küld az út mentén várakozó rendőröknek, akik megállítják a gyanús járművet, és szükség esetén alkohol-, illetve drogtesztet végeznek a sofőrön. Collins hozzátette, akkor vagyunk biztonságban, ha a befolyásoltságot még azelőtt észleljük, mielőtt olyan incidenst okozna, amely tönkretehetné az emberek életét.
Simon Jenkinson rendőr-főfelügyelő kifejtette, hogy a rendőrség közel 23 ezer kilométer útszakasz ellenőrzéséért felel a két megyében. Hozzátette: e berendezés nagy segítség nekik, hiszen az emberi munkaerő nem lehet ott mindenhol, tehát az ilyen új technológiák alkalmazása létfontosságú a biztonságosabb közlekedés érdekében.
Az Acusensus kameráit korábban már sikeresen alkalmazták a mobiltelefonnal vezetők és a biztonsági övet nem használók kiszűrésére. A statisztikák szerint
az ittas vezetők hatszor nagyobb valószínűséggel okoznak halálos balesetet,
ezért a Devon & Cornwall-i rendőrség nagy reményeket fűz a Heads-Up bevezetéséhez. A tesztelést decemberben végzik.
A BBC írásából kiderült, hogy a rendszer sikeres tesztelése esetén más országok is átvehetik a megoldást, ami globális szinten is hozzájárulhat a közúti balesetek számának csökkentéséhez. A szakértők szerint különösen fontos, hogy ez a megoldás ne csak az alkoholos befolyásoltságot, hanem a kábítószerek hatása alatti vezetést is képes legyen kiszűrni, ami eddig komoly kihívást jelentett a hatóságok számára.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Unsplash
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Az amerikai atomipar magyarországi lehetőségeit mérte fel három napon át Justin Friedman, az amerikai külügyminisztérium nukleárisenergia-kereskedelmi versenyképességért felelős vezető tanácsadója.
Ugyanazok az emberek tűnnek fel az ország különböző pontjain, ráadásul a legkellemetlenebb az egészben az, hogy még így sem sikerül a kívánt tömeget összehozni.
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 2 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
És akkor mi van ha az ittasan vezető azt állítja, hogy az önvezető Teslája (vagy bármilye) vezetett nem pedig ő.
Hogy ő csak utas most itten.
Akkor kinek kell bizonyítania, hogy mi a valóság?
A rendőrnek? (hogyan?)
Vagy az ittas személynek, hogy ő itt nem sofőr, hanem csak utas? (hogyan?)