Ittas vezetőkre vadászik a mesterséges intelligencia az Egyesült Királyságban
2024. december 18. 11:45
Az alkohol- és drogfogyasztást kiszűrő, mesterséges intelligenciával működő kamerát tesztelnek az Egyesült Királyságban. A Heads-Up nevű berendezés a sofőrök viselkedését elemzi, és képes felismerni a befolyásolt állapotban vezetőket.
Az Acusensus által fejlesztett Heads-Up forradalmi újítást jelenthet a közlekedésbiztonság területén. Geoff Collins, a kamerafejlesztő vállalat brit térségért felelős vezetője elmondta, büszkék arra, hogy a világon először Devon és Cornwall megyében tesztelhetik ezt az egyedülálló technológiát. A berendezés különlegessége, hogy bármely útszakaszra gyorsan telepíthető, és az autósok csak akkor szereznek tudomást a megfigyelésről, amikor a rendőrség megállítja őket.
Úttörő technológia a biztonságosabb közlekedésért
A mesterséges intelligenciával (MI) működő kamera képes észlelni azokat a vezetési és úthasználati mintázatokat, amelyek az alkohol vagy kábítószer hatása alatt álló sofőrökre jellemzők. Az autósok viselkedésének elemzése után a rendszer jelzést küld az út mentén várakozó rendőröknek, akik megállítják a gyanús járművet, és szükség esetén alkohol-, illetve drogtesztet végeznek a sofőrön. Collins hozzátette, akkor vagyunk biztonságban, ha a befolyásoltságot még azelőtt észleljük, mielőtt olyan incidenst okozna, amely tönkretehetné az emberek életét.
Simon Jenkinson rendőr-főfelügyelő kifejtette, hogy a rendőrség közel 23 ezer kilométer útszakasz ellenőrzéséért felel a két megyében. Hozzátette: e berendezés nagy segítség nekik, hiszen az emberi munkaerő nem lehet ott mindenhol, tehát az ilyen új technológiák alkalmazása létfontosságú a biztonságosabb közlekedés érdekében.
Az Acusensus kameráit korábban már sikeresen alkalmazták a mobiltelefonnal vezetők és a biztonsági övet nem használók kiszűrésére. A statisztikák szerint
az ittas vezetők hatszor nagyobb valószínűséggel okoznak halálos balesetet,
ezért a Devon & Cornwall-i rendőrség nagy reményeket fűz a Heads-Up bevezetéséhez. A tesztelést decemberben végzik.
A BBC írásából kiderült, hogy a rendszer sikeres tesztelése esetén más országok is átvehetik a megoldást, ami globális szinten is hozzájárulhat a közúti balesetek számának csökkentéséhez. A szakértők szerint különösen fontos, hogy ez a megoldás ne csak az alkoholos befolyásoltságot, hanem a kábítószerek hatása alatti vezetést is képes legyen kiszűrni, ami eddig komoly kihívást jelentett a hatóságok számára.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Unsplash
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Él Budapesten egy fiatal magyar tudós, aki egy egész tudományterületet talált ki magának, elismert szakmai folyóiratot alapított hozzá, és ma már világszerte szívesen látott előadó. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató könyvet írt azoknak, akik hozzá hasonló tudatossággal terveznék a jövőjüket.
Az amerikai atomipar magyarországi lehetőségeit mérte fel három napon át Justin Friedman, az amerikai külügyminisztérium nukleárisenergia-kereskedelmi versenyképességért felelős vezető tanácsadója.
És akkor mi van ha az ittasan vezető azt állítja, hogy az önvezető Teslája (vagy bármilye) vezetett nem pedig ő.
Hogy ő csak utas most itten.
Akkor kinek kell bizonyítania, hogy mi a valóság?
A rendőrnek? (hogyan?)
Vagy az ittas személynek, hogy ő itt nem sofőr, hanem csak utas? (hogyan?)