A szélsőséges és politikai alapon diszkrimináló megnyilvánulások súlyos károkat okoznak
A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE.
A kormányok elkezdtek foglalkozni a bitcoinnal, így nem meglepő, hogy az árfolyama november közepén 36 millió forint közelében is járt. A világ legnépszerűbb kriptovalutáját a nagybefektetők mellett néhány állam is felfedezte tartalékként.
Nyitókép: Shutterstock
Bácsi Attila és Karl Mátyás írása a Mandiner hetilapban.
Ki ne hallott volna arról, hogy a 2009-ben elindított bitcoin a világ legnépszerűbb kriptovalutája? Azaz olyan digitális fizetőeszköz, amelynek a biztonságát a blokklánc-technológiával szavatolják, tehát el lehet ugyan lopni, hamisítani lényegében nem lehet. Leegyszerűsítve: azért hamisíthatatlan, mert amikor fizetünk vele, akkor a hálózaton lévő gépek véletlenszerűen egyszerre ellenőrzik a valódiságát a világ megszámlálhatatlan pontján. Ma már több tízezer hasonló virtuális pénznem létezik.
A bitcoin hálózata decentralizáltan működik, és a rendszer struktúrájából eredően véges mennyiség létezik a kriptovalutából, így kiválóan megfelel digitális aranynak. Az arany sem igen használható másra, mint értékmérésre, illetve ékszerkészítésre. Éppen korlátozott fizikai hasznossága, például hogy nem alkalmas munkaeszközök készítésére, tette népszerűvé az aranyat is sok ezer éve fizetőeszközként, értékmérőként.