Új szerepet kaphat a digitális arany?

2024. november 20. 22:44

A kormányok elkezdtek foglalkozni a bitcoinnal, így nem meglepő, hogy az árfolyama november közepén 36 millió forint közelében is járt. A világ legnépszerűbb kriptovalutáját a nagybefektetők mellett néhány állam is felfedezte tartalékként.

2024. november 20. 22:44
Prague,,Czech,Republic,-,05.23.2024,-,Bitcoin,Symbol,Close,To

Nyitókép: Shutterstock 

Bácsi Attila és Karl Mátyás írása a Mandiner hetilapban.

Ki ne hallott volna arról, hogy a 2009-ben elindított bitcoin a világ legnépszerűbb kriptovalutája? Azaz olyan digitális fizetőeszköz, amelynek a biztonságát a blokklánc-­technológiával szavatolják, tehát el lehet ugyan lopni, hamisítani lényegében nem lehet. Leegyszerűsítve: azért hamisíthatatlan, mert amikor fizetünk vele, akkor a hálózaton lévő gépek véletlenszerűen egyszerre ellenőrzik a valódiságát a világ megszámlálhatatlan pontján. Ma már több tízezer hasonló virtuális pénznem létezik.

Az informatikusoktól a pénzügyesekig

A bitcoin hálózata decentralizáltan működik, és a rendszer struktúrájából eredően véges mennyiség létezik a kripto­valutából, így kiválóan megfelel digitális aranynak. Az arany sem igen használható másra, mint értékmérésre, illetve ékszerkészítésre. Éppen korlátozott fizikai hasznossága, például hogy nem alkalmas munkaeszközök készítésére, tette népszerűvé az aranyat is sok ezer éve fizetőeszközként, értékmérőként.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2024. november 20. 23:03
1. Nem létezik "digitális arany". Csak annyira, mint digitális hóember. Ami digitális az nem valódi. 2. Így a bitcoin sem az. 3. Az arany kiválóan használható értékmérés mellett értékőrzésre is. Kiválóbban, mint bármi más. És persze csereeszköznek is. Mivel az aranyat nem lehet elinflálni ezért utálják a politikusok és a bankárok. 4. A tiszta arany nem ideális mindennapos használati tárgyak készítéséhez, de a még majdnem tiszta 22 karátos arany már az. 5. Az emberiség legnagyobb hülyesége, hogy számítógépek tömegei virtuális digitális izék "bányászatára" használják az elektromos áramot. Ez óriási energiapazarlás valódi haszon nélkül. 6. Ha a valódi pénzek jó és stabil pénzek lennének, akkor nem lenne esélyük a kriptovalutáknak. Tehát a létük jogos kritikán alapul az állami pénzek felé. Az államok szándékosan és folyamatosan rontják a saját pénzüket azért, hogy az adókon felül is kifosszák gazdaságot és lakosságot. Ez a politikusokon és a bankárokon kívül mindenkinek rossz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!