Gyenge negyedéves GDP-adat érkezett

2024. október 30. 12:12

Negyedéves és éves alapon is 0,7 százalékkal csökkent a hazai gazdaság teljesítménye a KSH frissen közölt adatai alapján. A Makronóm Intézet elemzője szerint az elhúzódó felpattanás egyelőre a jövő évi gazdasági kilátások kapcsán is bizonytalanságot szül, annak mértékére továbbra is a külső kereslet alakulása lesz a legnagyobb befolyással.

2024. október 30. 12:12
null

Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője 

A KSH az első, 30 nappal a tárgyidőszakot követően kiadott becslésekor még nem közöl részletes adatokat, most is csak annyit emelt ki, hogy a nemzetgazdaság közel harmadát kitevő mezőgazdaság, ipar és építőipar együttesen nagyságrendileg 2 százalékponttal mérsékelte az éves növekedési ütemet. 

Kihívások a mezőgazdaságban, az iparban  

A mezőgazdaság esetében a száraz időjárás játszotta a legnagyobb szerepet a gyengébb teljesítményben, amelynek hatására a tavalyi kedvező időjárás és termés után az idei évben az ágazat teljesítménye mérséklődött. Az ipar vonatkozásában a külső kereslet hatását kell kiemelni: 

legfontosabb külpiacunk, Németország már hosszabb ideje gyengélkedik, a magas energiaárak, a túlszabályozottság, valamint a versenyképesség romlása egyaránt rontja a német ipar teljesítményét, és ez az exporton keresztül a magyar gazdaságra is negatív hatást gyakorol. 

 Visszafogta az építőipart a romló beruházási kedv  

Az építőipar esetében egyrészről a vállalatok beruházási hajlandóságának romlását érdemes megemlíteni, ami jelentős részben a külső kereslet gyengélkedése nyomán bizonytalan gazdasági környezethez és a gazdaságban meglévő szabad kapacitásokhoz köthető. De az ágazat helyzetét a kormányzati beruházások elhalasztása is visszafogta. 

 A szolgáltató szektor bővült 

A szolgáltató szektor ezzel szemben bővülhetett. Ebben jelentős részben a bérek emelkedése eredményeképp javuló jövedelmi helyzet fogyasztásgeneráló hatását kell megemlíteni. Ezt ugyanakkor mérsékli a háztartások körében továbbra is erőteljesen fennálló óvatossági motívum, a külföldi vásárlások (nyaralás és webshopok) felfutása, továbbá az iparhoz köthető szolgáltatások is megszenvedik a külső kereslet gyengélkedését. 

Milyen GDP-növekedés várható idén?  

A harmadik negyedéves GDP-adatok alapján az idei évben inkább az 1 százalék közeli gazdasági növekedés a reális, azonban ennek is feltétele, hogy a negyedik negyedévben már érdemben bővüljön a gazdasági teljesítmény a megelőző 3 hónaphoz viszonyítva.  

Az elhúzódó felpattanás a jövő évi gazdasági kilátások kapcsán is bizonytalanságot szül, annak mértékére továbbra is a külső kereslet alakulása lesz a legnagyobb befolyással.  

Amennyiben a külpiacainkon nem történik érdemi felpattanás, akkor a gazdaság a belső motorjai révén várhatóan csak nagy nehézségek tudja elérni a 3 százalék feletti növekedési ütemet. 

 

Címlapkép: Freepik

  

 

 

Összesen 127 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tizennyolcfok
2024. október 31. 14:32
orbánék gazdaságpolitikája a teljes csőd felé sodorja az országot. egyetlen öröm az ürömben, hogy orbán hülyéi is szívnak. a nyugdíjas hülyéi még duplán is. ez azért jó.
Élő Éva
2024. október 31. 12:25
A megoldás sem csak a mi kezünkben van, ki kell dekkolni, amíg a többiek is hatványozottan szembesülnek a gigantikus adóssághegyeik okozta zsákutcával, és akkor fel kell vetni valamifajta új pénzügyi megoldást Pl. eltörölni a kamatszedést, a jegybankokat a választott kormányok alá rendelni, a számlapénz segítségével, nagy központo beruházásokkal stb, Az egész rendszer legalján már most is megjelentek a fogyasztási szövetkezetek, kis belső körök, egyházközségek a nagy rendszert kikerülve önmaguk között árucserét, szolgáltatást szerveznek. A mediterrán országok munakanélküliségi adatai azt jelzik, hogy sokan menekülnek a fekete munkába, családtagként, migránsként, stb.
Élő Éva
2024. október 31. 11:37
Ha körbenézünk az EU-ban,de a nyugati érdekszférákban is, a növekedési trend mindenütt hanyatlik, negatív, vagy max csökkenő tendenciát mutat. Ez nem csak egyes személyek kormányok rossz döntései okozzák. Jelenlegi világrendszerváltás / Immanuel Wallerstein /történik. A kamatszedő kapitalizmus adósrabszolga rendszere a szemünk láttára megy csődbe. Az egész EU a süllyedő Titanicra hasonlít, ahol azért az utolsó másodpercig a jégtáblák között is muzsikált a zenekar. Aktiloszszal értek egyet, egyfajta piramis-játék ér véget. Ha nincs növekvő demográfia nincs új adósrabszolga,és már a BRICS országokat sem lehet beszervezni a piramis aljára akkor vége a dalnak. Magyarország a privatizáló SZDSZ vezényletével a nemzetközi folyamatoknak legkitettebb ország, persze hogy leghamarabb jelentkeznek az összeomlás tünetei. folyt,:
nesztekjobbrol
2024. október 31. 08:51
tehat januarban 4% GDPvel szamoltak, most 1%kal, de csak akkor ha az utolso negyedevben jelentosen bovul a gazdasag....ennek erdekeben adot emelnek Hat elmentek am a jo****ba
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!