Kína jelentős előrelépést ért el az energiaátmenet terén az elmúlt évtizedben, több történelmi áttörést elérve a zöld- és alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiához kapcsolódó fejlesztésekben. Az ország ezek eredményeképpen egy tiszta, sokszínű, biztonságos és rugalmas energiarendszer kiépítése felé halad – áll a csütörtökön közzétett, Kína energiaátmenete című fehér könyvben, amelyet az ottani Államtanács Információs Hivatala (State Council Information Office, SCIO) adott ki, és amelyet a Global Times portál szeptember elején közölt cikke idéz. (A Global Times egy kínai állami irányítás alatt álló médium. Tulajdonosa a People’s Daily [Néplap], amely a Kínai Kommunista Párt [KKP] hivatalos újságja – a szerk.)
A dokumentum számos elképesztő adatot sorol fel, amely Kína energiaátmenetének a mérföldköveit dokumentálja, kiemelve az ország kiemelkedő hozzájárulását a globális zöldtörekvésekhez. Például
tavaly a megújulók által megtermelt elektromos áram Kína összes áramtermelésének közel 40 százalékát tette ki. Emellett az ország szélerőművekből és napelemekből származó termékexportja körülbelül 810 millió tonnával segítette a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését más országokban – csak 2023-ban.
Az ország energiaátmenete igazi példa lehet
A portálon közölt állami munkaanyag úgy értékeli, hogy az ázsiai nagyhatalom energiaátmenete példaként szolgálhat, bemutatva egy olyan utat, amely költséghatékony, gazdaságilag megvalósítható és komoly hatással van a globális energiaiparra. „Ez azt is bizonyítja, hogy Kínának a megújuló energiaforrások terén elért kiemelkedő eredményei a folyamatos innovációból és egy teljes ipari láncból fakadnak, nem pedig állami támogatások által hajtott növekedésből, ahogy azt egyes nyugati feltételezések állítják” – értékeli a portál.
A fehér könyv részletesen kifejti Kína elkötelezettségét a szén-dioxid-kibocsátás terén. Azaz hogy egyfajta „fejlesztő országként” vállalja a felelősségét, és hajlandó együttműködni más államokkal annak érdekében, hogy a globális energiaipari és ellátási láncok stabilak maradjanak, és hogy a „nyitott környezetben” fenntartsák az energiabiztonságot. (Ez a kifejezés válasz arra, hogy előbb az USA, majd az EU védővámokat vetett ki, illetve emelt az elektromos autók, a napelemek és más, zöldátálláshoz szükséges kínai berendezések importjára – a szerk.)