Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Szeptember 6-án, péntek délután publikálta az amerikai statisztikai hivatal (Bureau of Labor Statistics, BLS) a hét legjobban várt makrogazdasági adatát, az augusztusi foglalkoztatotti létszámot. Az év nyolcadik hónapjában a hivatal előzetes adatai alapján 142 ezer nem mezőgazdasági álláshely jött létre az USA-ban, amely elmarad az elemzők által várt 164 ezres bővüléstől, és jelentős lassulást jelent az elmúlt 12 hónap 202 ezres havi átlagos növekedési üteméhez képest.
Még kedvezőtlenebb a helyzet, ha figyelembe vesszük, hogy a BLS az elmúlt kéthavi adatokat is lefelé korrigálta, a júniusit jelentősen, 61 ezer fővel, míg a júliusit 25 ezerrel. A kéthavi adat ezzel a statisztikai hibahatár alá került, ami a foglalkoztatotti felmérés keretében 130 ezer fő, és ha ennél kisebb mértékben emelkedik vagy csökken a foglalkoztatottak száma egy hónap alatt, akkor nem beszélhetünk szignifikáns változásról. Vagyis lényegében az elmúlt három hónapból kettőben stagnált a foglalkoztatás az USA-ban, de az augusztusi adat sem túl acélos. Ehhez képest sovány vigasz csupán, hogy a munkanélküliségi ráta a várakozásoknak megfelelően 4,2 százalékot tett ki, kismértékben a júliusi szintje alatt.
Mi várható ezek után?
A mai adatok megerősítik azon vélekedéseket, hogy az USA munkaerőpiaca jelentősen lelassult. A várakozásoktól elmaradó bővülés a magánszektornak volt köszönhető, itt a várt 139 ezer helyett a vállalatok csak 118 ezer nem mezőgazdasági munkahelyet teremtettek. Az Egyesült Államok gazdaságát erőteljesen visszafogja a Fed által alkalmazott szigorú kamatpolitika, amelynek célja az infláció letörése volt, ugyanakkor a jegybank az inflációs céljának üldözése közben háttérbe szorította a másik célját, a teljes foglalkoztatás fenntartását.
A mai adatok egyértelműen arra utalnak, hogy a Fed túlzottan sokáig kivárt a kamatcsökkentésekkel, és ez jelentős munkaerőpiaci áldozatot követelt.
Ebben a tekintetben ugyanakkor nem volt könnyű dolga a Fednek, a BLS statisztikai felmérései kapcsán az utóbbi időszakban több ellentmondás is napvilágot látott. A szokásos éves felülvizsgálat során jelentősen, több mint 800 ezer fővel, 0,5 százalékkal lejjebb korrigálták a foglalkoztatotti létszámot, de az elmúlt egy-másfél évben is megfigyelhető volt, hogy a kedvező havi munkaerőpiaci adatokat a rákövetkező két hónap során a felülvizsgálatok körében érdemben visszavágták. Ez pedig számottevően erodálhatja a statisztikába vetett piaci bizalmat, és ez hosszabb távon jelentős negatív hatásokkal, piaci bizalomvesztéssel járhat.