Bár sok szakértő úgy véli, hogy Kína szén-dioxid-kibocsátásának maximuma még előbb bekövetkezik, mint az eredetileg várt 2030-as esztendő, azaz onnantól csökkenni fog a kibocsátás. Ezt pedig éppen a megújulók várnál gyorsabb elterjedése okozza. Sung Ven, az energiaigazgatóság ügynökségtervezési osztályának helyettes főigazgatója kijelentette, hogy a kettős széncél nem változik, és az ország által vállalt fő elképzelések sem módosulnak.
Sokkal olcsóbbak lettek a megújulók
A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség jelentése szerint a globális szélerőműprojektek esetében az egy kilowattórára jutó átlagos energiatermelési költség több mint 60 százalékkal mérséklődött az elmúlt évtizedben, míg a napenergia-projektek költségei több mint 80 százalékkal csökkentek. A jelentés szerint ez nagyrészt Kína zöldenergia-váltásának köszönhető.
Vang Li-ning, a China National Petroleum Corp. Gazdaság- és Technológiai Kutatóintézet olajpiaci részlegének igazgatója a portál kérdésére elmondta, hogy Kína további nyitása új lehetőségeket teremtett a tiszta energia terén folytatott komolyabb nemzetközi együttműködésre, mivel a külföldi befektetések korlátozásait minden energiaszektorban eltörölték, kivéve az atomerőműveket.
A nyugati multik is erősítenek Kína megújuló piacán
Több multinacionális vállalat, köztük a General Electric, a BP és a Siemens is folyamatosan bővíti a befektetéseit Kína energiapiacán. Számos külföldi projekt van folyamatban az országban, például az EDF offshore szélerőmű-, a Tesla elektromosjármű-projektje Sanghajban, valamint az LG Energy Solution akkumulátorprojektje Nankingban, a Csiangszu tartományban – mondta Vang.
Van Csin-szung, a Kínai Nemzeti Energiaigazgatóság helyettes vezetője szerint az ázsiai nagyhatalom fotovoltaikus és szélerőműtermékeinek exportja 2023-ban mintegy 810 millió tonnával csökkentette más országok szén-dioxid-kibocsátását.
„Az elmúlt évtized során Kínában a tiszta energia által termelt villamos energia a teljes villamosenergia-fogyasztás növekedésének több mint a felét fedezte, ami azt mutatja, hogy a zöldenergia egyre nagyobb szerepet játszik az energiamixben” – mondta a szakértő.
Tavaly a tiszta energiából származó villamosenergia-termelés az ország összes villamosenergia-termelésének 39,7 százalékát tette ki, ami mintegy 15 százalékponttal több, mint 2013-ban.
A fehér könyv szerint az ország tiszta energiából származó telepített kapacitása tavaly elérte az 1700 GW-ot, ami a teljes telepített villamosenergia-kapacitása több mint 58 százaléka.
A tiszta energia az ország teljes energiafelhasználásának 26,4 százalékát tette ki 2023-ban, szemben a 2013-as 15,5-tel, míg a szén felhasználásának az aránya az elmúlt évtizedben 12,1 százalékponttal csökkent.
Elektromos autók töltőhálózata: nagy robbanás
Van szerint Kína folytatja az elektromos járművek töltőhálózatának bővítését és fejlesztését, hogy megfeleljen a belföldi új energiás járműipar növekvő igényeinek, valamint a közlekedési igényeknek. „Kína kiemelten kezeli az elektromos járművek töltési infrastruktúrájának fejlesztését, mivel ez egy kulcsfontosságú lépés a zöld- és alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaváltás előmozdításában, és támogatja a közlekedési szektor magas színvonalú növekedését” – mondta.