A szélerőművek tavaly rekordot döntöttek, és a globális energiatermelés 30 százalékáért feleltek. Kína továbbra is verhetetlen, gyakorlatilag az egész világot a hátán cipeli a megújuló energiák kapacitásnövelésének vonatkozásában. A szélenergia tekintetében a globális termelés 66 százalékát szállította, és minden valószínűség szerint eléri kitűzött célját: 2030-ra megháromszorozza a szél- és naperőművek számát.
Hszi Csin-ping 2020-ban azt a vállalást tette, hogy 2030 előtt országa eléri a károsanyag-kibocsátási csúcspontot, 2060-ra pedig nettó zéró kibocsátóvá válik. A dolgok sokkal jobban mennek Kínában, mint azt tervezni merte, az adatok alapján ugyanis már az idén bekövetkezika kibocsátási csúcs, vagyis Peking hat évvel megelőzte önmagát.
Az elnök kalkulációi szerint az évtized végére 1200 gigawatt energia már csak a nap- és szélerőművekből származott volna – ehhez képest tavaly év végére elérte az 1050-et, az idén pedig átlépi az 1300-at.
A Visual Capitalistábrája a tizenöt legnagyobb szélenergia-kapacitással büszkélkedő országot emeli ki az Energy Institute Statistical Review of World Energy 2024 jelentésének adatai alapján. A megawattban megadott adatok a szárazföldi és a tengeri turbinák termelését egyaránt figyelembe veszik. A százalékos jelölés az évenkénti átlagkapacitás növelését jelzi 2013 óta.
Kína annyira vezet a megújulók területén, hogy 441 895 megawattos kapacitásával majdnem a háromszorosát produkálta a második helyen álló Egyesült Államokénak. Tízéves bontásban ez azt jelenti, hogy 2013 óta évente 19,1 százalékkal növelte a teljesítményét.
A legmagasabb növekedés Brazíliához köthető: bár a hetedik a sorban, az évi átlagos 29,5 százalékos bővülés bámulatra méltó. Hozzá kell tenni: a brazil megújulóenergia-iparban aktívan részt vesznek a kínai befektetők, a kormány pedig cseppet sem bánja ezt, sőt: ösztönzőket kínál a külföldi vállalatoknak, ezzel is siettetve a további bővülést.
Az Egyesült Államok jócskán lemaradt Kína mögött, ám tíz év alatt így is sikerült megdupláznia a szélenergia-kapacitását, hat államában pedig a szél már az elektromos energia egyharmadát biztosítja. Európa sem panaszkodhat: Németország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Franciaország és Svédország egyaránt az első tízben van, sőt: a tizenötödik helyre feljött Lengyelország is, amely egy évtized alatt 10,5 százalékkal tudta növelni a kapacitását.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Pexels
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Az amerikai elnök teljesen eltökélt, hogy megszerezze a szigetet, a grönlandiak is teljesen eltökéltek, hogy nem adják, az USA egyelőre nem akar katonai erőt bevetni, de a helyzet megváltozhat.
Ezzel a cikkel sok probléma van - ami azt jelenti,hogy az elkövető és az eredetit magyarul leközlő firkászok semmit nem értenek az energetikához!
Más is észrevette, hogy az a 30% részesedés a világ villamos energia termeléséből enyhén szólva is barokkos túlzás!
A másik: Nagyon nem mindegy hogy mekkora a szélerőművekbe beépített gépteljesítmény és az azok által ténylegesen leadott villamos teljesítmény!
Ugyanis a beépített gépteljesítményének csak a töredékét képesek leadni - kedvező meteorológiai viszonyok mellett is - a szélerőművek! Ez a gyakorlati tapasztalat!
Ellentétben az atom,de a fosszilis energiahordozókkal üzemelőekkel, amelyek adott időre és kivett teljesítménnyel még túl is terhelhetők!
És a beépített teljesítményt a nap 24 órájában leadják, ellentétben a szélerőművekkel, amelyeknek a teljesítménye a széljárástól, tehát a meteorológiai viszonyoktól egyértelműen függ!
A szélerőművek teljesítményleadási hektikusságát a villamosenergia rendszerek próbálják kiegyenlíteni a kívánatos mértékben,különféle technikákkal, pl. az ún.gyors indítású csúcserőművek bekapcsolásával,a szükséges.
Javítja a helyzetet, a nagy tárolóképességű akkumulátor telepek alkalmazása, amely a megtermelt energiát eltárolják és szélcsendes időben pedig a hálózatba képesek betáplálni.
Ezért érthetetlen a gyakorlatilag abszolút képzetlen sötétzöld- és más gyanús klímaaktivisták, ilyen olyan jogvédők hőbörgése időről időre!
Oltári baki van a cikkben, ugyanis nem a globális energiatermelés 30%-át adták szélerőművek, hanem a "megújulók" által tetmelt energia 1/3-át.
Ami úgy a 10%-nak az egyharmada, azaz olyan 3%. Talán már hibahatáron kívüli tényező a méregdrága és rengeteg hulladékot termelő szélenergia.