Íme a világ szélenergia-gigászai

2024. szeptember 29. 13:33

Igen, ezen a listán is Kína vezet. Ebben semmi meglepő nincs, a megdöbbentő inkább az, hogy mennyivel.

2024. szeptember 29. 13:33
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm újságírója.

A szélerőművek tavaly rekordot döntöttek, és a globális energiatermelés 30 százalékáért feleltek. Kína továbbra is verhetetlen, gyakorlatilag az egész világot a hátán cipeli a megújuló energiák kapacitásnövelésének vonatkozásában. A szélenergia tekintetében a globális termelés 66 százalékát szállította, és minden valószínűség szerint eléri kitűzött célját: 2030-ra megháromszorozza a szél- és naperőművek számát.  

Hszi Csin-ping 2020-ban azt a vállalást tette, hogy 2030 előtt országa eléri a károsanyag-kibocsátási csúcspontot, 2060-ra pedig nettó zéró kibocsátóvá válik. A dolgok sokkal jobban mennek Kínában, mint azt tervezni merte, az adatok alapján ugyanis már az idén bekövetkezik a kibocsátási csúcs, vagyis Peking hat évvel megelőzte önmagát. 

Az elnök kalkulációi szerint az évtized végére 1200 gigawatt energia már csak a nap- és szélerőművekből származott volna – ehhez képest tavaly év végére elérte az 1050-et, az idén pedig átlépi az 1300-at.  

A Visual Capitalist ábrája a tizenöt legnagyobb szélenergia-kapacitással büszkélkedő országot emeli ki az Energy Institute Statistical Review of World Energy 2024 jelentésének adatai alapján. A megawattban megadott adatok a szárazföldi és a tengeri turbinák termelését egyaránt figyelembe veszik. A százalékos jelölés az évenkénti átlagkapacitás növelését jelzi 2013 óta.  

 

Kína annyira vezet a megújulók területén, hogy 441 895 megawattos kapacitásával majdnem a háromszorosát produkálta a második helyen álló Egyesült Államokénak. Tízéves bontásban ez azt jelenti, hogy 2013 óta évente 19,1 százalékkal növelte a teljesítményét.  

A legmagasabb növekedés Brazíliához köthető: bár a hetedik a sorban, az évi átlagos 29,5 százalékos bővülés bámulatra méltó. Hozzá kell tenni: a brazil megújulóenergia-iparban aktívan részt vesznek a kínai befektetők, a kormány pedig cseppet sem bánja ezt, sőt: ösztönzőket kínál a külföldi vállalatoknak, ezzel is siettetve a további bővülést.  

Az Egyesült Államok jócskán lemaradt Kína mögött, ám tíz év alatt így is sikerült megdupláznia a szélenergia-kapacitását, hat államában pedig a szél már az elektromos energia egyharmadát biztosítja. Európa sem panaszkodhat: Németország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Franciaország és Svédország egyaránt az első tízben van, sőt: a tizenötödik helyre feljött Lengyelország is, amely egy évtized alatt 10,5 százalékkal tudta növelni a kapacitását.  

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: Pexels 

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

 

Összesen 83 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pandalala
2024. szeptember 30. 07:40
Kína 2023-as energiatermelési mixe :: Fosszilis energiaforrások: 6,265,740 GWh (66.26%) Megújuló energiaforrások: 2,755,880 GWh (29.14%) Nukleáris energia: 434,720 GWh (4.60%) A megújuló energiaforrások részletezve: Vízenergia: 1,285,850 GWh Szélenergia: 885,870 GWh Napenergia: 584,150 GWh
lbs0420
2024. szeptember 29. 20:48
Ezzel a cikkel sok probléma van - ami azt jelenti,hogy az elkövető és az eredetit magyarul leközlő firkászok semmit nem értenek az energetikához! Más is észrevette, hogy az a 30% részesedés a világ villamos energia termeléséből enyhén szólva is barokkos túlzás! A másik: Nagyon nem mindegy hogy mekkora a szélerőművekbe beépített gépteljesítmény és az azok által ténylegesen leadott villamos teljesítmény! Ugyanis a beépített gépteljesítményének csak a töredékét képesek leadni - kedvező meteorológiai viszonyok mellett is - a szélerőművek! Ez a gyakorlati tapasztalat! Ellentétben az atom,de a fosszilis energiahordozókkal üzemelőekkel, amelyek adott időre és kivett teljesítménnyel még túl is terhelhetők! És a beépített teljesítményt a nap 24 órájában leadják, ellentétben a szélerőművekkel, amelyeknek a teljesítménye a széljárástól, tehát a meteorológiai viszonyoktól egyértelműen függ!
lbs0420
2024. szeptember 29. 20:48
A szélerőművek teljesítményleadási hektikusságát a villamosenergia rendszerek próbálják kiegyenlíteni a kívánatos mértékben,különféle technikákkal, pl. az ún.gyors indítású csúcserőművek bekapcsolásával,a szükséges. Javítja a helyzetet, a nagy tárolóképességű akkumulátor telepek alkalmazása, amely a megtermelt energiát eltárolják és szélcsendes időben pedig a hálózatba képesek betáplálni. Ezért érthetetlen a gyakorlatilag abszolút képzetlen sötétzöld- és más gyanús klímaaktivisták, ilyen olyan jogvédők hőbörgése időről időre!
MaBaker
2024. szeptember 29. 19:46
Oltári baki van a cikkben, ugyanis nem a globális energiatermelés 30%-át adták szélerőművek, hanem a "megújulók" által tetmelt energia 1/3-át. Ami úgy a 10%-nak az egyharmada, azaz olyan 3%. Talán már hibahatáron kívüli tényező a méregdrága és rengeteg hulladékot termelő szélenergia.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!