A megújuló energia hozzájárulása magasabb is lehetett volna, de az aszályos időjárás csökkentette a vízenergia-termelést, amelyet néhány esetben szénenergiával helyettesítettek Kínában, Indiában, Vietnámban és Mexikóban – ez volt a fosszilis tüzelőanyagok növekedésének fő oka. A jelentésből kiderült az is, hogy a legújabb előrejelzések bizakodásra adnak okot, miszerint az idén megkezdődik a fosszilis energiatermelés csökkenése, és ha ez így lesz, akkor a 2023-as év volt az energiaipar kibocsátásának csúcspontja.
Dave Jones, az Ember globális insight programjának igazgatója elmondta: „Soha nem látott lehetőség áll azon országok előtt, amelyek az élére állnak a tiszta energia felhasználásának. A tiszta villamos energia bővítése nemcsak a villamosenergia-szektor szénmentesítésében segít, hanem megteremti az alapot az egész gazdaság elektromosításához; és ez jelenti az igazi áttörést a klímaváltozás elleni küzdelemben.”
Véget ért a fosszilis energia kora
A fosszilis tüzelőanyag-ipar állításaival ellentétben az Ember azt is megállapította, hogy a fosszilis gáz nem váltja fel a szénenergiát.
A gázipar korábban nagyon várta a szénkorszak végét, mert az új piacot teremtett volna számukra, de valójában a szél- és a napenergia váltja fel mindkettőt.”
A David Suzuki Alapítvány kutatásaiból az is kiderült, hogy a kanadai Brit Kolumbia és Alberta tartományban végzett palagáz-kitermelés (frakkelés, repesztés) nem jó sem a klímának, sem a gazdaságnak, nem is beszélve az aszályos vízkészletekről.
Földgázrepesztéses eljárás
A földgázfrakkelés vagy hidraulikus repesztés (angolul hydraulic fracturing, fracking) egy olyan technológiai eljárás, amelyet elsősorban földgáz és kőolaj kitermelésére használnak. A lényege, hogy nagy nyomású víz, homok és vegyi anyagok keverékét juttatják a föld mélyén található kőzetekbe. Ez repedéseket hoz létre a kőzetekben, amelyeken keresztül a földgáz vagy a kőolaj a felszínre áramlik, ahol összegyűjtik azt.
Egy másik jel, ami a fosszilis tüzelőanyag korszakának a végét jelzi, az a rengeteg ország, amely megújuló forrásokból termel áramot. Az IEA és az Nemzetközi Megújulóenergia-ügynökség (IREA) szerint hét ország – Albánia, Bhután, Etiópia, Izland, Nepál, Paraguay és a Kongói Demokratikus Köztársaság –
mostanra az áramuk 99,7 százalékát geotermikus, víz-, nap- és/vagy szélenergia felhasználásával termelik.
„További 40 ország pedig, amelyek közül 11 európai, legalább az áramának a felét megújuló energiaforrásokból nyerte 2021-ben és 2022-ben – jelentette az EuroNews. – Például Németország vagy Portugália képes rövid időre 100 százalékban szél-, víz- és napenergiával működni.”