A szerző a Makronóm Intézet elemzője.
Ünnepélyes keretek között átadták a Mol-csoport eddigi legnagyobb organikus beruházását, a tiszaújvárosi poliol komplexumot, az 1,3 milliárd eurós beruházás forintra átszámítva 500 milliárd feletti összeget jelent. A Mol, a ThyssenKrupp és az Evonik IP még 2017 nyarán írta alá a licencszerződést, a komplexum alapkövét pedig 2019 szeptemberében tették le. A legfontosabb egységek 2019 és 2020 között, főként vízi úton érkeztek meg, utána készültek el a komplexum üzemei: a hidrogén-peroxid, a propilén-oxid, a poliol és a propién-glikol üzem. A négy fő üzemegység mellett kísérleti poliolgyár, minőségbiztosítási labor és egy százhalombattai Kutatás-Fejlesztési Központ is épült.
„Büszkeséggel tölt el, hogy befejeztük a poliol komplexum beruházását. Igazi nemzetközi csapatmunkával, több ezer ember hat éven át tartó kollaborációjával értük el, hogy felépült a Mol-csoport eddigi legnagyobb beruházása, ami az ország jelenkori történetének talán legnagyobb vegyipari fejlesztése. Nagy utat tettünk meg, de még hosszabb az út, ami előttünk van.
Ezzel a beruházással jelentősen erősödik a Mol-csoport versenyképessége, hiszen a kőolaj-feldolgozástól kezdve a poliolok előállításáig kézben tartjuk a gyártás teljes értékláncát.
Visszatettük Tiszaújvárost az európai vegyipar térképére, itt épül a régió egyik legjelentősebb ipari központja. A beruházás a gazdaság katalizátora lehet, és hazánk ipari versenyképessége is erősödik. Az egész ország erősödik, mert a Mol sikere az ország sikere” – mondta Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója.
„A Mol most átadott poliol komplexuma új mércét állít fel a hatékonyság, a környezetbarátság és az automatizálás területén, amelyben bevált technológiákat és innovatív megoldásokat ötvöztünk – mondta Nadja Håkansson, a ThyssenKrupp Uhde vezérigazgatója. – Hálásak vagyunk a Molnak a jó és megbízható partneri együttműködésért. A poliolüzem egy igazi mérföldkő, amely nagyszerűen megmutatja azt is, hogy mi, a ThyssenKrupp Uhdénál hogyan tesszük lehetővé az ipar zöldtranszformációját. A teljesen integrált és nagymértékben automatizált üzemegységekkel rendkívül hatékonyan és fenntarthatóan lehet előállítani értékes poliol vegyi anyagokat.”