Magyar Péter ismét közgazdásznak állt, de állításait ez alkalommal sem tudta példákkal alátámasztani
A Tisza Párt elnöke az eddigi üzemanyagár-emelkedésekért is Orbán Viktort tette felelőssé.
Az építőiparra idén több kormányzati program is pozitív hatást gyakorol. A CSOK Plusz és a Falusi CSOK támogatásainak emelése mellett a múlt héten bejelentett 108 milliárd forintos Otthonfelújítási program a régebbi családi házak energetikai korszerűsítésén keresztül támaszt keresletet az építőiparban.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Az építőipar teljesítménye februárban éves alapon 3,2 százalékkal nőtt. Kedvező, hogy mindkét főcsoportban bővült a teljesítmény: az épületek építésénél 2,8, míg az egyéb építmények esetében 4,4 százalékkal. Havi alapon ugyan volt egy jelentős, 8,5 százalékos visszaesés, ugyanakkor ez a kiugró januári, 10 százalékot is meghaladó bővülés korrekciójának tekinthető. Az őszi mélypontot követően az építőipari számai ezzel együtt is már a kilábalás jeleit mutatják.
Kedvezőbb képet festenek az ágazat kilátásairól az új szerződésekre vonatkozó adatok.
A februárban megkötött új kontraktusok volumene 84,1 százalékkal nőtt éves alapon,
ezt elsősorban az egyéb építményekre vonatkozók 150,9 százalékos bővülése húzta magával, köszönhetően a közútfejlesztési szerződéseknek. Ugyanakkor a döntően a piaci szférához kötődő épületek építésére kötött szerződések volumene is jelentősen, 30,1 százalékkal emelkedett. Az ágazat hó végi szerződésállománya azonban még ezzel együtt is csökkent éves bázison 7,6 százalékkal.
A további kilábalással kapcsolatban kulcskérdés lesz a kereslet mellett a termelői árak alakulása is. Ezek az építőiparban a negyedik negyedévben az alacsony kereslet ellenére is éves alapon 9,2, míg negyedéves alapon 1 százalékkal nőttek.
Itt az energiaárak normalizálódása fokozatosan javíthatja a helyzetet.
Ugyanakkor az ágazatban ezzel együtt is szükség van a hatékonyság javítására annak érdekében, hogy a várhatóan emelkedő kereslet ne az árak növekedésében csapódjon le.
Az építőipar teljesítményére idén két kormányzati program is érdemi pozitív hatást gyakorol. A CSOK Plusz, valamint a Falusi CSOK támogatásainak emelése a lakásépítések támogatásán keresztül segítik az ágazat növekedését. A múlt héten bejelentett Otthonfelújítási program pedig az 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítésén keresztül támaszt keresletet az építőiparban. Ezen felül a kamatkörnyezet csökkenése a vállalati beruházásoknak adhat újabb löketet, itt ugyanakkor a külső környezet lassulása óvatosságra intheti a vállalatokat. Az építőipar bővülése pedig közvetve, például az alapanyaggyártáson keresztül hozhat fellendülést az iparban is.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.