A Makronóm Intézet elemzőjének írása.
Úgy tűnik egyre több tagállamban válik problémává az Ukrajnával folytatott korlátok nélküli kereskedelem, amelyet Brüsszel politikai gesztusként fogadott el az ukrán néppel való szolidaritás jegyében.
A francia baromfitenyésztők legutóbb azért szólaltak fel, mert komoly károkat okoz az ukrán baromfi a francia piacon. Eddig is érkezett ukrán csirke az európai egységes piacra, de annak mennyiségét eddig kvótával, vámokkal korlátozták. Közvetlenül a háború kitörése után mind a kvótákat, mind a vámokat eltörölték az ukrán mezőgazdasági termékekre. Magyarországon elsősorban a beáramló alulárazott gabona okozott gondot, illetve ez kapott megfelelő publicitást.
Az olcsó ukrán gabona ezer kilométerre az ukrán határoktól már nem deformálta annyira a piacot, mert addigra annyi szállítási költség rakódott rá, hogy nem volt érdemes ukrán gabonával lecserélni, mondjuk a franciát. A csirkehús esetében azonban már más a helyzet, hiszen kilogrammonként jóval drágább a csirkehús, így arányaiban a szállítási költség nem jelent akkora gondot.
Az EU Ukrajnával 2016-ban kötött szabadkereskedelmi megállapodást, aminek keretein belül
az ukrán baromfi 90 000 tonnára kapott kvótát. A kvóta eltörlésével 2022 júniusa és 2023 júniusa között az ukrán baromfiexport az EU-ba körülbelül 220 000 tonnára nőtt.
A franciák érvelése szerint nem csak Franciaországban romlik a helyzet, Európa számos országában, így Németországban, Hollandiában és Lengyelországban is tönkremennek a baromfitenyésztők. Természetesen a franciák is kétségbe vonják az érvelést, miszerint szolidárisnak kell lennünk az ukrán néppel, mert – ahogy rámutatnak – az ukrán csirke beengedése elsősorban Jurij Kosiuk milliárdos oligarcha körüli csoport érdekeit szolgálja.
Az, hogy több mint duplájára nőtt az ukrán csirkeexport, jelzi az uniós tenyésztők versenyképességét is, illetve azt, hogy
milyen könnyű destabilizálni az EU egységes piacának korábbi egyensúlyát.
A franciák joggal érvelnek amellett, hogy az ukrán termékeknek nem kell megfelelniük az európai minőségi szabványoknak, a baromfitenyésztésnél például a szigorú európai állatjóléti előírásoknak.