A digitális nomádvízum jó lehetőség a távmunkásoknak
Mindezek ellenére kevés a bizonyíték arra, hogy Európában nehezebb lenne aranyvízumot szerezni. Görögországban és Portugáliában az elmúlt hónapokban nőtt a kiadott okmányok száma, Olaszországban és Spanyolországban pedig rekordszintű a kereslet.
Nem tapasztaltunk jelentős változásokat a vízum megszerzésének nehézségében”
– mondta Patricia Casaburi, a Global Citizen Solutions bevándorlási tanácsadó cég ügyvezető igazgatója az amerikai hírportálnak nyilatkozva.
Hollandia még mindig fogad be aranyvízum-kérelmeket, annak ellenére, hogy bejelentette, megszünteti a programját. Montenegróval is ez a helyzet. Ciprus az idén májusban módosította a vízumkeretét – korábban a befektető családtagjai is kaphattak aranyvízumot –, de nagyrészt változatlanul hagyta a programját. Ez nem akadályozza meg az orosz vagyonosokat abban, hogy a szigetországban állítsák fel európai központjukat. Bulgária az idén újra bevezette aranyvízumrendszerét, miután 2021-ben lezárta azt. Málta az Európai Bizottság többszöri felszólítása ellenére sem volt hajlandó megreformálni a programját. A beruházási küszöbértékek emelése pedig, ahogyan azt Görögország nemrég tette, nem tekinthető jelentős visszatartó erőnek.
Átlagban körülbelül 5-7 millió dolláros vagyonnal jönnek a kuncsaftok Európába, a gazdagabb milliomosok számára az uniós tartózkodás megszerzéséhez elegendő 500 ezer dolláros befektetés”
– jegyezte meg a Bloombergnek Nuri Katz, a kanadai székhelyű Apex Capital Partners bevándorlási tanácsadó cég alapítója. Azok az országok, amelyek megszüntették ezeket a programokat, más lehetőségeket kínálnak.
Bár nem egyenlő az aranyvízummal, egyre népszerűbbek az olyan alternatívák, mint a digitálisnomád-vízum, amelyet a külföldön élni vágyó távmunkások számára terveztek. Franciaországban, Írországban vagy Németországban startupvállalkozást létrehozó alapítók különleges befektetői vízumot is igényelhetnek, amely először ideiglenes tartózkodási engedélyt, majd állandó tartózkodáshoz vezető utat biztosít számukra. Mindkét esetben a követelmények szigorúbbak, mint az aranyvízumoké: a digitálisnomád-vízumhoz az kell, hogy a kedvezményezettek az év nagy részét az országban töltsék, a befektetői vízumhoz pedig világos üzleti terveket és éves jelentéseket kell benyújtaniuk, valamint előzetes beruházást kell megvalósítaniuk.