Dúl a kontraszelekció, megérkeztek a „jól informált” törpe óriások – szóval a Papp Réka Kingák
Szívesen írnám, hogy az SZDSZ szellemisége ma is velünk él (mert így könnyebb lenne), de ez egy sokkal silányabb, intellektuálisan üresebb nemzedék.
Portugália egyik leggazdagabb üzletembere, Armando Pereira milliárdos szülőhazájában lassan egy hónapja van házi őrizetben. A főleg távközléssel foglalkozó vállalkozó ellen a vád több száz millió eurós megvesztegetés és sikkasztás. A dél-európai ország egyik legnagyobb korrupciós ügyének hullámai átcsaptak a Pireneusokon.
A Makronóm Intézet elemzőjének írása.
Az elmúlt egy hónapban Portugáliában nem múlt el úgy nap, hogy a helyi sajtó ne szolgált volna újabb hírekkel az ország egyik legkiterjedtebb korrupciós ügyéről. A botrány főszereplője a 71 esztendős portugál–francia kettős állampolgár Armando Pereira, aki a dél-európai állam egyik legtehetősebb embere, mint ahogy önéletrajzi kötetének címében magát jellemezte, A mezítlábas milliárdos.
Tizennégy éves korában, zsebében megspórolt pénzével, amelynek a mai értéke pár száz euró, batyuval a hátán, gyalogszerrel vágott át a Pireneusokon Franciaországba, hogy ott megtalálja a szerencséjét. Meg is találta:
a rendőrség az ország északi részén fekvő, Vieira do Minhó-i villája garázsában – összesen húszmillió euró értékben – 18 sportkocsit foglalt le.
Az egyik egy Bugatti Centodieci volt, ennek az ára 8 millió euró (3 milliárd forint). Portugáliában még egy ilyen van, az Cristiano Ronaldo, a labdarúgóikon tulajdona. Pereira igazi self made man, aki kemény munkával teremtette meg a vagyona zömét, csak épp a jelek szerint nem tudott leállni.
A milliárdos letartóztatásával a portugál rendőrség nem akart bakot lőni, elvégre gazdasági hatalmasságról van szó, így biztosra kívánt menni. Hároméves megfigyelés és lehallgatás után szánták rá magukat az őrizetbe vételre, úgy érezték, hogy ennyi bizonyíték már elég lesz. Július 13-án Portugáliában egyszerre kilencven helyszínen tartottak házkutatást, ekkor kattant a bilincs Pereira kezén, de pár nap múlva az ügyvédei hathatós közbenjárására már házi őrizetbe helyezték. Természetesen a védői váltig állítják, hogy az ellene felhozott vádak teljességgel megalapozatlanok.
A hatóságok gyanúja 11 vádpontban összpontosul: a Pereira vezetésével létrehozott csoport az első becslések szerint a portugál államot mintegy 100 millió, az Altice Portugalt pedig legalább 250 millió euróval károsította meg. Röviden: megvesztegetéssel, de néha elég volt egy rosszalló pillantás is, a milliárdos vállalkozó elérte a beszállítóknál, hogy túlszámlázzanak, majd ennek jelentős része az ő és a köre zsebébe vándorolt.
Nincstelenből dúsgazdag vállalkozó
Amikor tizenévesen Armando Pereira átért Franciaországba, minden munkát elvállalt, hogy ne haljon éhen. Dolgozott földeken, ami paraszti származása miatt ismerős volt neki. Aztán alkalmi munkákból élt, míg végül alkalmazta őt egy távközlési cég, a szabadidejében pedig lelkes autó- és raliversenyző volt. 1985-ben megalapította kábelszerelő vállalkozását, amely egyre nagyobbra nőtt.
A saját maga által épített karrierje új távlatot kapott, amikor 1991-ben megismerkedett az izraeli–francia állapolgár Patrick Drahival, aki ugyanolyan emigráns volt, mint ő, ugyanazt a tettvágyat, vállalkozói hajlamot és ugyanazt a szenvedélyt fedezte fel a távközlési ágazat iránt. „Nagyon különböző emberek voltunk, de azonnal megkedveltük egymást” – nyilatkozta Drahi 2017-ben a Challenges magazinnak a barátságukról.
Pereira kezdetben alvállalkozóként dolgozott, majd 2002-ben, az Altice megalakulásakor csatlakozott partneréhez, és a cég egyik társalapítója lett. Az eltelt 21 évben a vállalat hatalmasra nőtt, globális óriássá vált 75 ezer alkalmazottal és 26 milliárd eurós bevétellel. Az egész cégbirodalmat az Altice International fogja össze, aztán ott vannak a különböző nemzeti vállalkozások, például a francia, az egyesült államokbeli vagy épp a portugál leányvállalat. Az Altice része az SFR francia távközlési cég, amely Franciaország egyik mobiltelefon-szolgáltatója. Az Altice a médiában is jelen van, a francia RMC és BFMTV tulajdonosa.
Pereira páratlan presztízsre és befolyásra tett szert a birodalmon belül. A marketing- és a pénzügyi funkciókat Patrick Drahira hagyta, de számos operatív és technikai feladatot vállalt. Ők voltak a telekommunikációs iparág legtermékenyebb duója, még akkor is, ha a jelenleg 60 esztendős izraeli–francia volt az, aki minden rivaldafényt magára vont. A szereposztás egyértelmű volt: Patrick feladata volt a bankárok meggyőzése a további felvásárlásokról, míg Armando az üzletvezetésért és a beszállítói kapcsolatokért felelt.
Néha egyértelműen meghatározott pozíciókban tevékenykedett, mint amikor az Altice Portugal elnöke, a csoport operatív igazgatója volt, vagy az Altice USA működésének tanácsadója lett. De sokkal gyakoribb volt, hogy meghúzódott az árnyékban, amikor kommandós módjára több hétre vagy hónapra kiküldték egy-egy helyszínre, mindenféle konkrét szerep nélkül. Aztán egyszer csak lecsapott, és hullottak a fejek a környezetében. Könyörületet nem ismerő, kemény vezető volt.
Magával viszont nem. A portugál hatóságok szerint Armando Pereira közvetítőcégek hálózatát hozta létre, ami lehetővé tette számára, hogy tovább gazdagodjon. Az ottani ügyészség szerint erről Patrick Drahi nem tudott, a feltételezett bűncselekményekben teljességgel ártatlan.
Az Altice Portugalnál bekövetkezett botrány után az egész nemzetközi részlegnél beindult az alapos belső vizsgálat a szabálytalanságok feltárására. Az első körben mintegy 15 embert felfüggesztettek, többüknek ajtót mutattak. Köztük van a visszavonulását bejelentő Alexandre Fonseca, az Altice International társ-vezérigazgatója, az Altice Portugal korábbi ügyvezető elnöke, akit márciusban neveztek ki az amerikai leányvállalat élére. Yossi Benchetrittől, az Altice USA beszerzési vezetőjétől, Armando Pereira vejétől is megváltak, aki érintett volt a portugáliai ügyben. Rajta kívülTatiana Agova-Bregou tartalomért, felvásárlásokért és partnerségekért felelős ügyvezető igazgatót is elbocsátották, akit a portugál igazságszolgáltatás gyanúsítottként nevezett meg a lehallgatások alapján.
Az Altice-nál folyik a mentőakció, hogy ne ragadjon rá örökre a korrupt cég minősítés. Augusztus elején a vállalatok eredményeit összegezte Patrick Drahi elnök-vezérigazgató, aki a portugál rendőrség véleménye szerint sem tudott semmit a mostani botrányról.
Az, hogy egy olyan nagymenő pénzembert, mint Patrick Drahi, a tudta nélkül könnyítettek meg több száz millió euróval, igen komikus”
– viccelődött egy iparági vezető.
A korrupciós ügyet nem tudta a szőnyeg alá söpörni, a párizsi sajtóértekezlet ugyanis erről szólt, nem az eredményekről. Drahi az áldozat szerepét öltötte magára. Az egyik legjobb barátja árulta el őt, hátba döfte, megtévesztette, a tudta nélkül bűnös tevékenységet folytatott, de azért az Altice megy előre – így összegezhető a vezető mondandója.
A harminc év alatt, amelyet birodalma építésével töltött, Patrick Drahi számíthatott pénzügyi partnerei állandó támogatására.
Az Altice-t érintő korrupciós ügy azonban olyan, mint egy szikra, amely a puskaporos hordó körül keletkezett. Bármikor robbanást idézhet elő.
A lisszaboni botrány kíméletlenül rávilágít az Altice irányításának és szervezetének hiányosságaira. A befektetőket, akik egyre éberebben figyelnek az irányítási kérdésekre, sokkal kevésbé szórakoztatják a korrupciós ügy részletei, mint a közvéleményt.
A gazdasági szakértők szerint Drahinak előbb-utóbb, hogy nagyobb bevételhez jusson, meg kell válnia egy vagy több befektetésétől, így egyenesbe kerülhet az adósságai visszafizetésével. Erre jó pár leányvállalat is esélyes. Egyesek megjegyzik: két évvel ezelőtt Drahi megkereste a bankárait az Altice Portugal eladásának szándékával, de nem volt hajlandó megállapodni, annak ellenére, hogy 11 milliárd eurót ígértek neki. Bár a kamatlábak emelkedésével nem fog ennyit kapni, ez az üzlet lehetővé tenné számára, hogy csökkentse az adósságát.
Ráadásul ezzel az eltökéltségét is megmutatná azzal, hogy milyen határozottan jár el a korrupciós ügyben, és felszámolja a kapcsolatait a botrányt okozó leányvállalattal. Esetleg eladja az SFR távközlési cégét, amely a francia mobil- és vezetékestelefon-piacon nem hozza a várt eredményeket. Sőt, olyan hírek kaptak lábra Párizsban, hogy megválik a médiarészlegétől. Drahi, a nagy sakkjátékos lépés előtt áll.
Egykor nemzeti hősként ünnepelték, most meg tele vannak a portugál újságok azzal, hogy milyen törvénytelen trükkökkel tömte teli a zsebeit – legalábbis a közvélemény számára jelenleg így összegezhető Armando Pereira pályafutása. Azonban a milliárdosnak is van még mit hozzátennie a történethez. Makacs fajta, valószínűleg nem fogja olcsón adni a bőrét.
Web: makronom.eu
Címlapfotó: noticiasaominuto.com, Paulo Jorge Magalhães / Global Imagens