Októberig várhatóan több mint egymillióan fognak elmenekülni a szudáni konfliktus elől – közölte a napokban az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHRC, ami meghaladja a korábbi előrejelzéseket. Már eddig is közel 600 ezren menekültek a szomszédos országokba, például Egyiptomba, Csádba, Dél-Szudánba és a Közép-afrikai Köztársaságba. Dárfúrban azonban a szudáni polgárháború ismét etnikai öldökléssé fajult.
Helyi jogvédő csoportok és az ENSZ szerint a szudáni Gyorsreagálású Támogató Erők félkatonai alakulatai (RSF), amelynek az összlétszámát 30-50 ezer körülire becsülik, és más arab milíciák a nem arab törzseket veszik célba. Magyarán az ország nyugati felén a feketéket akarják erőszakkal elűzni a földjükről. „A tendenciákat és a dárfúri helyzetet tekintve valószínű, hogy a menekültek számában három-négy hónapon belül meghaladjuk az egymillió főt” – mondta Raouf Mazou, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának főbiztoshelyettese.
A dárfúri válság ismét kiújult Szudánban
Az Omar al-Basír vezette szudáni kormány és az arab milíciák, a dzsandzsavíd 2003-ban népirtást hajtottak végre a dárfúri fekete törzsek ellen. Az arab félkatonai szervezet számos harcosa később csatlakozott az RSF-hez, amely áprilisban fellázadt a hivatásos szudáni katonasággal szemben. Az etnikai válság tovább súlyosbította a szudáni emberek szenvedését. „A helyszínen lévő kollégáktól kapott jelentések szerint a konfliktus riasztó méreteket ölt, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi az életmentő segélyek eljuttatását a lakossághoz” – jelentette ki az ENSZ illetékese.
Mi a jelenlegi helyzet Szudánban, amely hatalmas területű afrikai ország a maga 1,886 millió négyzetkilométerével? Az Abdel-Fattah al-Burhan irányította Szudáni Reguláris Hadsereg és a Mohammed Hamdan Dagalo, ismertebb nevén Hemeti vezette RSF félkatonai alakulat közötti harcok már tizedik hete folynak. A harcoló felek között számtalan tűzszünetre került már sor, amelyek az egymást vádoló vezetők miatt mind idő előtt véget értek.
Szudán a totális háború felé tart?
A helyszíni állapotok tükrözik a két tábornok ellentmondásos törekvéseit, akik egykor szövetségesek voltak a hatalom és az ország vagyonának megosztásában. A két erő között a konfliktus április közepén lángolt fel – rögzítette összefoglalójában a Middle East Eye portál, amely különösen jártas az arab és muzulmán ügyekben. A szudáni konfliktusokban hagyományosan egy mohó, kleptokráciában jártas fegyveres elit vesz részt, amely kifosztja az ország peremvidékein fekvő lenézett régiókat. Ilyen például Dárfúr, Dél-Kordofán és a most már független Dél-Szudán, ahol dézsmálják a szűkös erőforrásokat. A szudáni hadsereg az 1956-os függetlenség kikiáltása óta gyakorlatilag nem változott: megőrizte az egyiptomi és brit gyarmatosítók által kialakított önazonosság-tudatot. Még mindig olyan tisztek uralják a haderőt, akik mind ugyanabból a szűk társadalmi közegből, főleg tehetős családokból, az ország északi részéről származnak – ez az internetes lap hozzáértő értékelése.