Pósa Tibor írása a Makronómon.
írása a Makronómon.A francia elnök a műanyagszennyezés „fenntarthatatlan modelljének” felszámolására szólított fel videóüzetében, amellyel a világ 175 országának képviselőit üdvözölte Párizsban, akik a múlt héten az UNESCO szervezésében tanácskozást folytattak e kérdés rendezéséről. Emmanuel Macron úgy vélte, hogy a műanyagszennyezés egyszerre időzített bomba és csapás, amely ráadásul már itt van. Az UNESCO székhelyén zajló egyeztetéseknek az a célja, hogy világméretű megállapodás szülessen a környezetszennyezés elleni küzdelemről. Ha nem teszünk semmit, a műanyaghulladékok évi keletkezési mennyisége 2060-ra megháromszorozódik.
Sürgető feladat a műanyag-szennyeződés kezelése
Már sokadjára fut neki a nemzetközi közösség, hogy megállapodásra jusson a műanyag-szennyeződés kezeléséről, a legkárosabb anyagok betiltásáról, az újrahasznosításról, valamint a műanyaggyártás és -fogyasztás mérsékléséről. Ez korábban sem volt egyszerű feladat, eddig mindig az eltérő érdekek futtatták zátonyra a megbeszéléseket. Macron elnök kifejezte azt a szándékát, hogy
2024-ig megállapodásra kell jutni, mert enélkül elképzelhetetlen, hogy a 2025-ben a tengerekről és az óceánokról megtartandó nizzai ENSZ-konferencia valamiféle sikert tudjon felmutatni.
Miért is oly sürgető a világméretű egyezmény a műanyag-szennyeződésekről? Annyi műanyagszemét lesz a bolygón, hogy a föld szinte minden szegletét eláraszthatja. Az 1950-es évek óta 9,2 milliárd tonnát gyártottak, amely a föld jelenlegi 8 milliárdos népességével számolva azt jelenti, hogy
fejenként több mint egy tonna hulladék jutna minden földlakóra.
Műanyagok tehát jó ideje vannak, ám a 2000-es évektől kezdődően a termelésük elképesztően felfutott. Húsz év alatt a bolygó több plasztikot termelt, mint az azt megelőző ötven évben. A tendencia folytatódni fog: az előrejelzések szerint 2025-re több mint 600 millió tonna műanyagot állíthatnak elő. Ennek nagy részét – mind a mai napig – az egyszer használatos termékek és csomagolóanyagok teszik ki.
A műanyagszennyezés királya a csomagolás
A műanyag által forradalmasított életmódváltásnak azonban egyre nagyobb ára van, különösen az ökoszisztémák számára. Az a gazdasági növekedés, amelyet a világ a második világháború óta elért, nem lett volna lehetséges a műanyag nélkül. Ez a megállapítás a La Fabrique Ecologique nevű agytröszt, a Heinrich Böll Alapítvány és a Break free from plastic mozgalom által kiadott Műanyagatlasz című kiadványban olvasható.