Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma az idén rekordmennyiségű kukorica- és megnövekedett szójatermelésre számít. Már tavaly is rekordhozam volt kukoricából. Ám a megnövekedett vetésterületnek köszönhetően a 2022-esnél 10 százalékkal magasabb termésre számítanak. Tehát a kínálat növekszik, miközben két legnagyobb piacukon csökken a kereslet. Tavaly Kínában és Mexikóban helyezték el az amerikai kukoricaexport több mint a felét, valamint a szójabab nagyjából 60 százalékát.
Kína a közelmúltig a kukoricabehozatalának nagyjából a 70 százalékát az Egyesült Államokból, 30 százalékát pedig Ukrajnából fedezte. Nem csoda, hogy az orosz invázió után Peking új beszállítókat keres. A két ország, amelyhez fordult, a szintén BRICS-tag Brazília és Dél-Afrika, amely a kontinens legnagyobb kukoricatermesztője.
A Bloomberg szerint a kínaiak csak az elmúlt három hétben a chicagói határidős kukoricaügyleteknél 832 ezer tonnás (közel 30 ezer kamionnyi) tételt töröltek. A harmadik negyedévre a Brazíliából származó beszerzéseket tonnánként 30 dollárral olcsóbban lehet szállítani, így
a brazilok jó úton haladnak, hogy megelőzzék az idén az Egyesült Államokat mint a világ legnagyobb kukoricaexportőrét.
Kína az olcsóbb brazil kukorica mellett azért is mondja vissza a megrendeléseket, mert otthon a kukoricát megpróbálják az olcsóbb búzával pótolni, illetve az idén is kiemelkedő kukoricatermésre számítanak. Az ország kukoricaimportja 2021-ben rekordot döntött, több mint 28 millió tonnát hoztak be, ez tavaly 21 millióra esett. A legtöbb rakomány az Egyesült Államokból és Ukrajnából érkezett, de decemberben már megjelent Brazília is 1,16 millió tonnával.
Az összehasonlítás kedvéért, Magyarországon az utóbbi években a szemes kukorica vetésterülete 1 millió hektár körül mozgott. Az átlagtermés a jó években elérte a 8,5 tonnát hektáronként, az átlagosban a 6,5 tonnát, illetve a tavalyi aszályos év viszont csak 3,4 tonnás átlagot hozott. Tehát Magyarország évente nagyjából 6 és 8 millió tonna kukoricahozammal számolhat.
Az amerikai–kínai kereskedelmi háború árnyékában
Bár növekszik Kínában a kukoricatermelés, a szakértők így is azzal számolnak, hogy az idén 20 millió tonnát importál majd. Persze kérdés, hogy mennyi lesz ebből az amerikai. Sok tengerentúli gazdálkodó már most aggódik az egyre súlyosbodó amerikai–kínai kereskedelmi háborúk további következményei miatt.
A szójababtermesztők néhány éve már átélték, hogy több mint 25 milliárd dollár értékű mezőgazdasági exportot veszítettek a megtorló vámok miatt.
Nem csoda, hogy aggódnak, hiszen Kína eddig elvitte az USA mezőgazdasági exportjának nagyjából egyötödét. Főleg a szójabab és a kukorica esetében nélkülözhetetlen Kína az amerikai mezőgazdaság számára, 2021-ben az Egyesült Államok 53 millió tonnás szójababszállítmányainak a 52 és a tavalyi 69 millió tonnás kukoricaexport 27 százalékát adták el Kínának.