„Még a paranoiásnak is van néhány valódi ellensége.”
– Henry Kissinger –
A május 27-én 100. születésnapját ünneplő amerikai ex-külügyminiszterrel, Henry Kissingerrel a The Economist készített óriásinterjút. Négyrészes sorozatunkban a legfontosabb gondolatait válogattuk ki, amelyeket többek között az USA–Kína konfliktus, az ukrajnai háború, a pragmatikus gazdaságfilozófia és a politikai kultúra jelenlegi állapotával kapcsolatban fogalmazott meg. A harmadik részben az Egyesült Államok globális viszonyrendszereit tekintve elhibázott öndefiniálásáról is beszél.
Kissinger az interjúban elmondta: ha van jelenleg a világon olyan politikai vezető, amelynek felfogása a lehető legközelebb áll az övéhez, akkor az az indiai külügyminiszter. Az indiai pragmatikus megközelítés egyensúlyban tartja az ország globálishoz való viszonyulását, egyben rengeteg választási lehetőséget kínál – érdeksérelmek nélkül. Az indiai viszonyrendszerek középpontjában az az elv áll, amely egyben meg is újította az ország külpolitikai kultúráját: nem állandó, masszív és bebetonozott partnerségi struktúrákban gondolkodnak, hanem rugalmas, laza akár rövid ideig tartó, minden fél számára eredményeket hozó szövetségekben, amelyekhez csupán addig kell ragaszkodni, ameddig mindenki általános megelégedésére funkcionál, az érdekek kölcsönös tiszteletben tartásával.
Kissinger szerint ez az a pragmatikus módszer, amelyet az USA – politikai beidegződése miatt – nagyon nehezen fog elsajátítani, mivel görcsösen ragaszkodik ahhoz, hogy külföldi beavatkozásai során – legyenek azok bármilyen jellegűek – a világot a saját értelmezése szerinti módon a saját képére próbálja formálni.
Megkövesedett múlt
Kissinger több könyvében kifejtette már a reálpolitikai és a politikai moralizmus közötti kényes egyensúly megőrzésének fontosságát, ahogyan azt is, hogy a rossz politikai döntések mögött éppen e kettő „vagy-vagy” alkalmazhatatlansága áll egy adott aktuális esemény logikus értelmezése kapcsán. Világrend című kötetében utal Bush elnök 1991-ben elmondott beszédére, amelyben az az államok reálpolitikai érdekek mentén működő együttműködése helyett egy sziklaszilárd, törvények által irányított globális rendszert vizionált – természetesen az USA irányításával. Ő ezzel szemben elfogadja azt, hogy a különböző geopolitikai szereplők egymástól időnként abszolút különböző célokkal és érdekekkel lépnek a világszínpadra, ennek tiszteletben tartása nélkül pedig csak a konfliktus borítékolható, nem pedig az együttműködés.