Hatalmas a tiltakozás: a németek nem robbantották fel, a szerbek mégis lebontanák Belgrád ikonikus hídját
Tíz híd található a túlzsúfolt szerb fővárosban, az egyiket lerombolják.
Napenergiával működő újítást mutattak be a szén-dioxid elnyelésére. Belgrádban a buszra várva még a telefonunkat is fel lehet vele tölteni, a mikroalgák pedig éjszaka is világítanak.
Belgrád az ország legszennyezettebb települése, amely a téli hónapokban Európában többször az élre kerül ebben a nem éppen előkelő rangsorban. A légszennyezés a városközpontban okozza a legnagyobb problémát, ahol nem ritkák a forgalmi dugók. Nemrég felállítottak egy újítást Belgrád központjának legforgalmasabb utcájában, amely
A szerb lakosság 59 százaléka városban él, a számuk pedig folyamatosan növekszik. Ez a tendencia nagyban befolyásolja a településsűrűséget, az életminőséget, az utcákon közlekedő gépjárművek számának növekedését, ezáltal pedig a környezetszennyezést és az üvegházhatással járó káros gázkibocsátás emelkedését. Becslések szerint a városok adják a világ összes szén-dioxid-kibocsátásának 75 százalékát, amelynek a legnagyobb százaléka a forgalomból, valamint az épületek hűtéséből és fűtéséből származik.
Mindezek vezettek oda, hogy szerb tudósok létrehozzák a folyékony fát. A Liquid 3 egy szerb biológus fejéből pattant ki, aki a Multidiszciplináris Kutatóintézet építészmérnökeivel együtt alkotta meg ezt. Egy teljesen önellátó rendszerről van szó, egy akváriumról, amelyben
mikroalgák felelnek a levegőben lévő szén-monoxid lekötéséért és az oxigén kibocsátásáért.
Az első hatszáz literes foto-bioreaktort, a folyékony fát a lakosság gyorsan elfogadta, hiszen egy érdekes, statikus formába öntött élő rendszerről van szó, ami este világít is. De honnan szerez a fenntartásához energiát? A fedőlapján elhelyezett napkollektorokból. Ez egy teljesen önellátó, multifunkcionális rendszer, amit az emberek padként is használhatnak a közelében lévő buszmegálló miatt is, és arra is van lehetőség, hogy várakozás során feltöltsük a telefonunkat.
A Liquid 3 feltalálói rámutattak, találmányukkal nem az volt a céljuk, hogy a fákat és a zöldterületeket ilyen rendszerekkel helyettesítsék, hiszen ez is egy fákkal körbevett utcában áll. Rámutattak, hogy miután Belgrád óvárosában magas a légszennyezés, és újabb zöldterületek kialakítására nincs lehetőség, ez a foto-bioreaktor segíthet a levegőminőség javításában.
A rendszer ugyanis
ugyanúgy viselkedik, mint a fák és a fű, azaz fotoszintézis zajlik benne, ezáltal megköti a szén-dioxidot.
Dr. Ivan Spasojević (Iván Szpaszojevity), a projekt egyik szerzője elmagyarázta, a mikroalgák előnye, hogy 10–50-szer hatékonyabbak, mint a fa. Olyan kisebb városi területeken alkalmazhatók, ahol nincs hely a fák telepítésére, vagy a magas szennyezettség miatt egy fa nem tudna fejlődni. Az algákat nem zavarja a szennyezés. Mint kifejtette, találmányukban a szerb tavakban előforduló, csapvízben is szaporodó, magas és alacsony hőmérsékletnek ellenálló, egysejtű édesvízi algákat használtak fel, amelyek nem igényelnek különösebb karbantartást – elég másfél havonta eltávolítani az algák osztódásával keletkezett biomasszát, ami kiváló növényi tápanyag is lehet. Az algáknak alkalmanként friss vízre és ásványi anyagokra van szükségük, így tovább élnek és a végtelenségig szaporodnak.
A Liquid 3 az ENSZ Fejlesztési Programja (United Nations Development Programme; UNDP) és a szerb környezetvédelmi minisztérium Klímaváltozással szemben ellenálló helyi fejlesztések elnevezésű közös projektumában megvalósított 11 legjobb innovatív és okos megoldások egyike, amit a Globális Környezeti Alapból (GEF) finanszíroztak. Mint azt a tervezők kiemelték, ezzel a projekttel a mikroalgák felhasználási módját szeretnék népszerűsíteni és elterjeszteni Szerbiában, mert a szennyvíztisztításban, zöldkomposztként, a biomassza és a bioüzemanyag előállításában is fel lehet használni, valamint a gyárak által kibocsátott gázoktól szennyezett levegő tisztítására is alkalmasak.
Egy ilyen önellátó rendszer, természetesen attól függően, hogy milyen felszereléssel látják el, már 1500 euróért is előállítható.
Az elsőt Belgrád Óvárosában helyezték el. Bojan Bojić, Belgrád Óváros községének társadalmi ügyekkel megbízott titkára elmondta, havonta egyszer kiengedik a víz 70 százalékát, amikor az akvárium belső falán fekete nyomok jelennek meg, majd egyszerű csapvízzel pótolják azt. Az egész folyamat nem igényel egy óránál többet.