Szerbiában, a Vajdaság délkeleti részén, a Szerémségben, az Obedi-lápnál (Obedska bara) található különleges rendeltetésű vadászterületen, a Száva menti Kupinik síkvidéken a napokban 46 gímszarvast engedtek szabadon (érdekesség: a feljegyzések szerint éppen itt vadászott Ferenc Ferdinánd utoljára, mielőtt meggyilkolták) . A gímszarvasok egy visszatelepítési program keretében hatvan év után kerültek Alsó-Szerémségbe. A szarvastehenek és a szarvasbikák Kaposvárról érkeztek.
Kevés a szarvas Alsó-Szerémségben
Mint arról Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat (Javno preduzeće Vojvodinašume) igazgatója a közszolgálati televíziónak elmondta, Fruska Gorában megfelelő mennyiségben találhatók szarvasok, csakúgy, ahogy Felső-Szerémségben. Alsó-Szerémségben viszont a számuk az utóbbi 40-50 évben az úgynevezett biológiai létminimum alá csökkent, ezért döntöttek úgy, hogy felépítenek egy 736 hektáros szarvastenyésztelepet. Mint mondta, ezek után Alsó-Szerémségben is újra lehet majd hallani a szarvasbőgést.
A Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója a médiának kiemelte, ebből a legjobb genetikai potenciállal büszkélkedő szarvasállományból, amikor már kellő mennyiségben elszaporodik a gímszarvas ezen a területen, a vállalat más vadászterületre is szállítani fog, hogy javuljon a génpotenciál az ország más helyein is.
A program összértéke 63 millió dinárba (mintegy 203 millió forintba ) került, ebből a Vajdaság Erdői Közvállalat 38 millió dinárt (122 millió forintot), a Vajdaság Autonóm Tartomány illetékes titkársága pedig 25 millió dinárt (bő 80 millió forintot) különített el a költségvetésből.
Korábban már volt ilyen akció
Nem ez volt az idén az első telepítési akció, ugyanis március közepén a Szabadka környéki vadászterületeken 30 dámvadat és 30 muflont engedtek szabadon, amelyeket Szlovákiából hoztak. A Vajdaság Erdői Közvállalat akkor rámutatott, hogy a menekültválság miatt a szerb–magyar határ mentén húzódó erdőkben megcsappant a vadállomány. Kókai Roland elmondta, hogy
2015-től a szabadkai erdők vadállománya folyamatosan csökkent, ugyanis az állatok létéhez és szaporodásához a legfontosabb a nyugalom, amit az itt folyamatosan áthaladó migránscsoportok megzavartak.
Ezek az emberek nem öltek le állatokat, csupán elzavarták őket az élőhelyükről.
A Vajdasági Erdői Közvállalat három évvel ezelőtt szintén Szlovákiából már hozott erre a területre 60 muflont, ezúttal pedig tovább gazdagították az állatállományt. A következő tervük egy tenyészterület létrehozása számukra. Erre a vadgazdálkodás szerint egy 82 hektáros területet készítenek elő, míg a dámvadak számára további 78 hektár biztosítanak majd.
Még egy hasonló akció várható az idén, decemberben a Verseci-hegyekben egy 300 hektáros vadaskertben 77 muflon talál otthonra. Ezek, és a március közepén beszerzett példányok, vagyis a mintegy 140 állat 55 ezer euróba (21 millió forint) került, aminek a 40 százalékát a Vajdaság Autonóm Tartomány mezőgazdasági titkársága finanszírozta.