Szakértő: Hamarosan akkor dolgozunk majd, amikor kedvünk tartja

2023. április 15. 07:54

A ChatGPT befektetője szerint a mesterséges intelligencia felszabadítja az embereket. Kérdés, hogy igaza lesz-e.

2023. április 15. 07:54
null

Vinod Khosla, a Sun Microsystems társalapítója és a ChatGPT-t létrehozó OpenAI egyik korai befektetője szerint a mesterséges intelligencia (MI) jövője felszabadíthatja az emberiséget a munka szükségességétől. Azonban arra figyelmeztet, hogy ez a jövő nem jöhet el különböző akadályok és globális verseny nélkül.

A Semafornak adott interjújában a kockázati tőkés azt jósolta, hogy 25 éven belül a munkák 80 százalékát az MI végezheti el.

„Ez az óriási átalakulás lehetőséget ad arra, hogy az emberiség megszabaduljon a munka szükségességétől. Az emberek akkor fognak dolgozni, amikor akarnak, és azon, amin igazán szeretnének” – mondta Khosla, aki azt is kiemelte, hogy a legtöbb munka átadása nem lesz zökkenőmentes az MI-nek.

Khosla szerint

fel kell készülni erre az utópisztikus jövőre, bár az odáig vezető út nem lesz sétagalopp, mivel „fájdalmat okozhat az embereknek, sőt, az életüket is tönkreteheti”.

A mesterséges intelligencia behálózza majd a vállalatokat  

Az OpenAI és a Pennsylvaniai Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint a ChatGPT-hez hasonló MI-eszközök az amerikai dolgozók 80 százalékának változtathatják meg a munkakörét, az életét. A kutatók szerint különösen a technológiai, a matematikai, a számviteli és a kommunikációs területeken dolgozók állása lehet veszélyben – állítja az Insider.

Az eredetileg a Harvard Business Review-n megjelent írásból pedig az derült ki, hogy a cikk szerzői, Ajay Agrawal, Joshua Gans és Avi Goldfarb szerint nem feltétlenül kell veszélyként tekinteni az MI-re, csak meg kell tanulnunk együtt dolgozni vele. Alkalmazkodnunk szükséges egy MI-barát gazdasághoz, ahol „karöltve dolgoznak együtt” az emberek és a mesterséges intelligencia – idézte korábban a Makronóm.

Azonban ehhez még hosszú utat kell bejárnia az MI-nek. Khosla szerint több kutatásra van szükség ahhoz, hogy továbbra is ilyen gyorsan fejlődhessen a mesterséges intelligencia – különösen, mivel több globális hatalom versenyez azért, hogy az MI terén vezető szerepet töltsön be. Ez azonban még nagyobb különbségeket szülhet, hiszen nem minden ország halad majd ilyen ütemben. 

Borítókép: Shutterstock

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szittya Attila Bendegúz
2023. április 15. 15:08
A rómaiak is azt hitték, hogy a birodalmuk és a rabszolgaság intézménye örök. Te most azt hiszed, hogy a tömegek vásárlóerejére, és magára a tömegre szükség van, ezért mindkettő őrök. Ki téved nagyobbat?
makám
2023. április 15. 15:01
elolvastam az egészet de semmi értelme nem volt. és az alapvető tévedésedre ennyivel is rá lehetett világítani.
tetx
2023. április 15. 15:00
Azt az egyet igen. Ellenben már most indulnak a tiltások.
Szittya Attila Bendegúz
2023. április 15. 15:00
Az általános elbutulás már most tetten érhető az ifjúságnál. Két évig tanítottam egy egykor jó nevű szakközépiskolában, és a társaság nagy része olyan szinten állt, hogy harminc évvel ezelőtt esélyük sem lett volna a felvételre. De most bejutottak, mert kevés a fiatal, és az iskolák küzdenek az életben maradásért. Az is igaz lesz lassan, hogy az illető mobilja okosabb lesz a gazdájánál. Nem vagyok lelkes híve az AI térhódításának, sőt, inkább megijeszt a dolog. Éppen ezért nem bagatellizálnám el a veszélyt, és nem tartanám üres utópiának. Nagyon is komolyan kell venni. Az AI nem úgy fog kinyírni minket, hogy terminátorokat gyárt, vagy kirobbantja az atomháborút, hanem úgy, hogy elveszi az állásunkat. És ezt ráadásul úgy fogja tenni, hogy nem is lesz tudatában ennek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!