Dr. Dabis Attila politológus, a Budapesti Corvinus Egyetem tanácsadójának, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottjának cikke a Makronómon.
politológus, a Budapesti Corvinus Egyetem tanácsadójának, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottjának cikke a Makronómon.Jogi kötőerejű, globális hatályú nemzetközi egyezmény meghozatalára tett szövegszerű javaslatot Fernand de Varennes kisebbségi jogokért felelős különleges jelentéstevő néhány hete, március 23-án Genfben, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának 52. ülésszakán. A szakértők bevonásával készített illusztratív tervezet ambíciójában messze kiemelkedik az utóbbi években e kérdésben tapasztalható visszafogottságtól, és olyan hiánypótló elemeket is tartalmaz, mint az erőforrások birtoklása a kisebbségek által a saját szülőföldjükön vagy a különböző autonómiaformák létrehozásának támogatása. Ezzel a lépéssel De Varennes az ENSZ-jelentéstevői pályáját azzal zárta, hogy sorvezetőt adott az utána következőknek: lehetséges olyan szövegtervezet kidolgozása, amely elfogadása esetén orvosolná a nemzetközi kisebbségvédelem rendezetlen kérdéseit.
Egybehangzó kisebbségi igény, progresszív javaslatok
Az egyezménytervezetre vonatkozó ajánlást az ENSZ kisebbségügyi különleges rapportőre saját utolsó jelentésének mellékleteként csatoltan mutatta be az Emberi Jogi Tanácsnak Genfben. E tervezet valós igényre reagál. Ahogy arról korábban írtunk, a kisebbségi regionális fórumok résztvevői egyöntetű igényüket fejezték ki a tekintetben, hogy jöjjön létre egy globális kisebbségvédelmi egyezmény az annak betartását felügyelő mechanizmusokkal együtt. Ez a javaslat született meg a minap.
A 36 oldalas dokumentumot nehéz a komplexitás igényével ismertetni egy véleménycikkben, ezért e szelektív összefoglalóban néhány kulcsfogalomnak a tervezetben való megjelenésére összpontosítok.
Az elmúlt 100 évben kialakult hallgatólagos konszenzust követve, ebben a tervezetben sem található definíció arra vonatkozóan, hogy pontosan mit takar a kisebbség fogalma.
Ez érthető is, tekintve, hogy e fogalom értelmezési tartománya rendkívül nagy földrajzi szórást mutat (megjelenik például a szövegben az európai fogalomkészlettől teljesen idegen nomád, félnomád vagy tengerjáró kisebbségek meghatározás is).
Ezt a hiányt tompítja a 3. cikk, amely tagállami hozzáállástól független valóságként utal a kisebbségi létre. E cikk értelmében ugyanis
egy kisebbség létezése olyan objektív kritériumokon alapuló állapot, amelyet az etnikai hovatartozás vallási meggyőződés, kultúra, nyelv vagy ezek kombinációja révén keletkeztet.