Halaska Gábor írása a Makronómon.
írása a Makronómon.A Gazdaságfejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) által kidolgozott Baross Gábor Tőkeprogram március elsején indult. Ez összesen 600 milliárd forintnyi tőkebefektetéssel segíti majd a hazai vállalkozásokat. Elsőként 150 milliárd forintnyi keretet hirdettek most meg: az ingatlan- és értékpapíralapok első pillérjével.
Ezzel a 150 milliárd forintnyi tőkeforrással a beruházási aktivitás növelését, a zöldfejlesztéseket, valamint a tőzsdei likviditás fejlesztését kívánják elősegíteni,
mégpedig az említett ingatlanalapok és értékpapíralapok feltőkésítésén keresztül.
A Baross Gábor tőkeprogram nem keverendő össze az azonos nevű hitelprogrammal. Tehát az átfogó, három pilléres tőkeprogram, a korábban bejelentett 700 milliárdos Baross Gábor hitelprogram további, még 600 milliárd forintos tőke oldalú lábaként működik mostantól – hangzott el a március 2-án, csütörtökön tartott bemutatkozó tájékoztatón.
A 600 milliárd forintos Baross Gábor tőkeprogram első, 150 milliárdos pillére ingatlan- és értékpapíralapok finanszírozására tehát most március elsején indult.
Alapkezelőket céloz a tőkeprogram
A tőkeprogram egy központi program, amely „alapok alapja” rendszerben működik, első körben a már működő alapkezelőket célozza, amelyek azután a konkrét cégekbe tömörülnek.
A fenti, összesen 150 milliárd forint keretösszegre így azok a hazai, meghatározó tapasztalattal, szakmai tudással és eredményekkel rendelkező piaci befektetési alapkezelők pályázhatnak, akik az elmúlt két év alapján átlagosan legalább 50 milliárd forint vagyont kezeltek ingatlanbefektetési alapokban vagy nyilvános értékpapíralapokban.
Az alapkezelők, akik több alappal is pályázhatnak, értékpapír ágon maximum 5 milliárd forint, ingatlanalap-kezelőként maximum 30 milliárd forint tőkejuttatást kaphatnak.
A tőkeemelés okán az év elején alakult Nemzeti Tőkeholding Csoport részesedése nem haladhatja meg az alap nettó eszközértékének 30 százalékát, ezzel biztosítva, hogy többségben piaci befektetők vegyenek részt forrásaikkal a beruházásokban.
Az fent jelzett ingatlanalapokra fókuszáló alprogram az építőipar, mint stratégiai fontosságú iparág recessziós kockázatainak csökkentését célozza annak megerősítésén, valamint a zöldfejlesztések előtérbe helyezésén keresztül.
A pályázó alapkezelők a tőkefinanszírozást meglévő ingatlanok energiahatékonysági célú felújítására, továbbá zöld, akár megújuló energiaforrást használó ingatlanok fejlesztésére, építésére, illetve részben megvásárlására fordíthatják.
Az alprogram az építőipari beruházások serkentésén túl hozzájárul Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez, valamint a klímacélok teljesüléséhez.