Atom-csendélet
Pedig időről időre visszatérő téma az orosz nukleáris energiaszektor szankcionálása. Ez azonban sokkal bonyolultabb, mint a szénnel, kőolajjal vagy a földgázzal kapcsolatos tiltások. A pótlása ugyanis nem abból áll, hogy „átugrom a szomszédba, és kötök egy zsíros dúsított urán szerződést a következő 25 évre”.
A Nyugat történelmi energiabiztonsági hibát követett el, amikor – Oroszországgal ellentétben – a hidegháború lezárultával szisztematikusan elkezdte leamortizálni saját atomerőmű-kapacitását. Az EU-ban működő szovjet típusú reaktorok kiváltására vagy nyugati üzemanyagpótlására senki nem is gondolt, így Moszkva szerepe nélkülözhetetlenné vált.
És a mai napig az. Az uniós adatok szerint 2021-ben a Roszatom látja el uránnal az uniós erőművek 20 százalékát, a karbantartási munkáknak és cserejavításoknak pedig negyedét. Globális szinten Oroszország tavaly milliárdos kereskedelmet bonyolított le a nukleáris export területén, ami természetesen elenyészőnek tűnhet például a csak az EU által fizetett, háború előtti 88 milliárd eurós olajügyletekhez képest, de egyrészt jól jelzi az orosz nukleáris piac nélkülözhetetlenségét, másrészt mutatja, miért folytatja nagy lépésekkel Moszkva nukleáris piacának bővítését világszerte. Mert kikerülhetetlen.
Az EU-s, orosz technológiát használó tagállamok némelyike (Bulgária és Csehország) minden igyekezetével azon van, hogy megszabaduljon a moszkvai függőségtől, mások, mint Magyarország, Szlovákia és abszurd módon a mélyen háborúpárti Finnország a háború óta erősítették Moszkvával a nukleáris kereskedelmet. Bár kényelmes dolog lehet Daniel Freund szellemi magasságaiba zuhanva ismét Magyarországot vádolni azzal, hogy a szankciós politika kerékkötőjeként Oroszország szekerét tolja, valójában az öt említett ország egyike sem tudja jelenleg nélkülözni az orosz nukleáris ipar termékeit. De ha ez nem lenne elég, tessenek vitatkozni Franciaországgal is, amely Európa atomhatalmaként alapból ostobaságnak tartja a nukleáris szankciós ötletelést.
Párizs nem csak elméleti, hanem gyakorlati síkon is elutasítja a szankcionálást, hiszen gyümölcsöző nukleáris kereskedelmi kapcsolatokat ápol Moszkvával. Ennek részét képezi az újrahasznosított urán beszerzése is, amelynek leállítása és kiváltása több mint tíz évbe telne, egyszerűen azért, mert ehhez a folyamathoz egyedül Oroszországban biztosított a szükséges technológia. Ott van az a nem elhanyagolható apróság is, hogy az orosz nukleáris ipar tevékenyen részt vesz az európai kutatás-fejlesztő programokban is. A világ legnagyobb kísérleti magfúziós reaktorához (a projektben 35 ország vesz részt), amely szintén Franciaországban létesül, a Roszatom szállít nélkülözhetetlen alkatrészeket.
Arra több szakértő rámutatott, hogy az EU területén 18 olyan orosz tervezésű reaktor található, amelyekre gyakorlatilag a leállás várna, ha bárki komolyan gondolkodna az orosz atomenergia tiltásán. Ahogy egy brüsszeli diplomata fogalmazott a Politicónak: „a nukleáris szektor szankcionálásának vitája már azelőtt eldőlt, hogy elkezdődött volna”. Az orosz gyártmányú üzemanyag pótlására léteznek ugyan törekvések Bulgária és Csehország részéről, akik az USA üdvöskéjétől, az igen kétes eredményeket produkáló Westinghouse-tól próbálnak nukleáris erőművekhez üzemanyagot beszerezni, ám az évekbe telhet az engedélyezési eljárások miatt.