Pósa Tibor írása a Makronómon.
írása a Makronómon. Az elkövetkező két hét sorsdöntő lesz. A társadalmi elégedetlenség e magas fokát látva a francia kormány vagy bedobja a törölközőt, és visszavonja nyugdíjreformját, vagy kitart, és keresztülviszi a parlamenten Emmanuel Macron elképzeléseit. Vagyis – az utóbbi esetben – így vagy úgy, de törvényerőre emeli a sokat vitatott tervezetet. Az elnök és emberei eltökéltek, ők nem hátrálnak meg. Jól látják az ebben rejlő politikai veszélyeket.
Ha Macron elnök második ciklusa elején ilyen lényeges kérdésben megfutamodna, akkor egyszerűen – az amerikai megfogalmazás szerint – béna kacsává válna, az elkövetkező négy évben megvonnák tőle a politikai cselekvés lehetőségét.
Macron még bízik a nyugdíjreform elfogadásában
Az benne volt a pakliban, hogy a politikai ellenzék, élén a baloldallal, a parlamentben minden eszközt felhasznál a reform ellenében. A hét közepén a jobboldali többségű szenátus elfogadta a reformtervezet 7. szakaszát, a legvitatottabb részt, amely a nyugdíjkorhatár 62 évről 64-re történő emelését tartalmazza. A szenátus, érezve a totojázás társadalmi veszélyét, most valóban villámgyorsan igent mondott erre a szakaszra. Sőt a hatalom elrendelte, hogy a többi szakaszról egyszerre kell szavazni, ezzel csökkentve az ellenzék lehetőségét különböző cirkuszi mutatványokra. A szenátus várhatóan még a március 12-ével végződő hétvégén elfogadja a reformot.
Macron így bízhat abban, hogy a nemzetgyűlés alsóházában, a parlamentben a jobboldali Köztársaságiak hozzájárulnak a nyugdíjreform törvényerőre emeléséhez. Ugyanis a parlamentben sincs a Macron-féle pártcsoportnak többsége. Így el tudná kerülni az alkotmány által egyébként biztosított antidemokratikus módszert, hogy szavazás nélkül, mintegy rendeleti úton hirdessék ki a törvényt.
Tehát Macron kilátásai jók a törvény parlamenti elfogadására, igaz, addig még kiélheti magát a baloldali ellenzék, valószínűleg felforgatják az egész parlamentet. Marine Le Pen pártja, a jobboldali Nemzeti Tömörülés is ellenzi az államfő nyugdíjreform-tervezetét, egyes elemzői vélemények szerint ő lehet majd a győztese az egész hercehurcának.
A francia nyugdíjreform az utcán fog eldőlni
Amit a problémák közül elhanyagolhatónak ítélt meg a Macron-féle vezetés, az az utca hangja. Persze tisztában voltak azzal, hogy a szakszervezetek keltik a feszültséget, de például
azt nem látták, hogy minden nagy munkavállalói érdekképviselet – vagy egy tucatnyi van belőlük – összefogva ellenzi majd a kormány nyugdíj-elképzeléseit.