Halaska Gábor írása a Makronómon.
írása a Makronómon.Kevés a női vállalkozó Európa-szerte
A női vállalkozók Európa-szerte alulreprezentáltak az innovációs, illetve a startup ökoszisztémában. Ugyan a sikerhez a kutatások szerint is nagyon kellenek a női cégvezetők és alapítók – a McKinsey & Co. szerint például a férfi és női vezetőkkel egyaránt bíró vállalkozásoknak 21 százalékkal több esélye van arra, hogy nyereségesek legyenek – mégis lehangolóak az európai adatok.
A European Institute of Innovation & Technology tavaly augusztusi cikke szerint
az öreg kontinens vállalkozásainak csupán 21 százalékát hozták létre nők, a több alapítóval is rendelkező startupok közül pedig csupán 2,5 százalék a teljes egészében női alapítású.
Az Atomico kockázatitőke-befektető cég által készített, átfogó riport sem szűkölködik a meghökkentő adatokban. Egy 2022-es felmérésük alapján Európában az összes kockázatitőke-finanszírozás 87 százalékát csak férfiakból álló csapatok szerezték meg, miközben a kizárólag női startupok által elnyert finanszírozás aránya 3 százalékról 1 százalékra csökkent 2018 óta. Persze kevésbé csodálkozhatunk, ha azt nézzük, hogy a befektetői szcénában is markáns az egyenlőtlenség: 6 férfi döntéshozó kockázati tőkésre 1 női jut.
Összefogás indult néhány napja
Négy innovációs ügynökség, a hazai Design Terminal, a német SpinLab –The HHL Accelerator, az észt Tehnopol és a cseh DEX Innovation Centre március 8-án, a nemzetközi nőnapon indítja közös, összeurópai kezdeményezését, melynek legfőbb célja a női vállalkozók helyzetbe hozása a kontinensen.
A 2025 januárjáig tartó Womenture program két fronton erősítené a női vállalkozói szellemet. A programra egyrészt
Európa bármely országából jelentkezhetnek 2023 októberétől olyanok, akik vállalkoznának vagy fejlesztenék már meglévő cégüket.
A Womenture szakértői célzott szakmai mentorálással erősítik meg őket. A mentorprogram 20 résztvevővel indul majd el.
Hasznos tanácsok egy női angyalbefektetőtől
Mindeközben a partnerszervezetek a legjobb európai gondolatokat várják olyan ügynökségektől és intézményektől, amelyek érdekeltek a női innovációs programok sikereiben, és hasznos tapasztalataikkal, szakértelmükkel, jó gyakorlataikkal a cikk elején említett, lehangoló adatok javítására vállalkoznak.
„A támogató közösség és a kihívások megosztása nagy erőt tud adni, ami így hozzájárulhat az egyéni és egyben a közös sikerhez is” – mondta el Szabó Edit Ditte alapító, a női vállalkozói programok mentora.