A 996-os szabály
A pénz ezekben a körökben nem akadály. Dollármilliárdosokról beszélünk, pár tízmillió eurós kiadás nekik könnyen megugorható. Őrületes összegeket fizettek ki egy-egy neves birtokért, mert jócskán voltak olyan francia családok, amelyek megszédültek a beígért nagy halom pénztől, és eladták az aranytojást tojó tyúkot. A kastély felújítása, az egész termelés korszerűsítése az új tulajdonosok szemszögéből aprópénzbe került. A szakértelem hiánya azonban kiütközött, még a messziről jött, nagy tudású szakemberek sem igazán tudtak alkalmazkodni a helyi viszonyokhoz.
Ha valamibe befektetsz Kínában, annak két-három év után már „termőre kell fordulnia”, azaz learathatod a beruházott összeg többszörösét. Errefelé ez nem így működik.
A helyi gazdák szerint – természetesen kis túlzással – ha egy kapavágást teszel, annak tíz év múlva látod a hasznát. A türelmetlen kínaiak viszont azonnal profitot reméltek.
A távol-keleti tulajdonosok emellett rácsodálkoztak a helyi munkaszabályokra, amikor azt tapasztalták, hogy az általuk szerződtetett francia munkások már csütörtök késő délután csomagolni kezdtek, mivel letöltötték a heti 35 órás munkaidőt. „Miért nem dolgoznak, hisz megfizetem őket?” – mondta sok esetben a kínai birtokos. „A pihenőidő jár nekünk” – szólt a válasz. Ez ugyancsak sokkoló annak a tulajnak, aki hazájában a 996-os szabályt szívta magába mint munkaügyi irányelvet. Az alkalmazott reggel kilenctől este kilencig egy héten hatszor köteles dolgozni. Még mondja valaki, hogy Kína a munkásosztály paradicsoma!
Minden kínai gyanús, aki Bordeaux környékén szőlőbirtokos
És volt egy nem elhanyagolható változás a kínai belpolitikában. A 2010-es évek elején azok a kínai dúsgazdagok, akik külföldön terjeszkedtek, beruháztak, határozott bátorítást kaptak a politikai rezsimtől, ezt azonban később nem nézték jó szemmel. A kulcs ebben Hszi Csin-ping pártfőtitkárrá válása, aki korrupcióellenes kampányának köszönhette a felemelkedését.
Hát persze, hogy gyanúsak voltak azok a kínai fontos emberek, akiknek olyan jól ment, hogy már bordeaux-i szőlőbirtokuk is volt.
Így vált a tegnap dicsősége mára takargatni való szégyenfolttá. A kínai vezetés drákói szabályokat vezetett be a külföldi magánberuházásokra. Még a részben állami vállalatok is megszabadultak a tulajdonuktól, vagy sorsukra hagyták a bordeaux-i kastélyokat.
De nem minden kínai adta fel. Jack Ma, az Alibaba internetes kereskedőház alapítója, a kínai kapitalizmus jelképe, akit a kínai kommunisták azóta már megreguláztak, boldog tulajdonosa a sours-i chateau-nak. A kegyvesztett vállalkozó elfogadta a Bordeaux-ban uralkodó szabályokat, ő nem a mennyiségre hajtott, hanem a minőséget tűzte ki célul, és be is jött neki.