Ilyen helyzetben pedig, ha a vállalatokat a kereslet nem kényszeríti az árak mérséklésére, akkor az nem is fog bekövetkezni, inkább a profitráták emelkednek majd.
Hónapokba telhet, mire észrevesszük a változást
„Annak, hogy most beérkezett több mint egymillió tonna ukrán gabona, közvetlen és gyors hatása nem lesz az élelmiszerárakra” – szögezi le kérdésünkre Hollósi Dávid. Az MKB Bank és a Takarékbank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója szerint elsősorban azért, mert
8 millió tonna kukorica helyett mindössze 2,4 millió termett tavaly Magyarországon, így még ezt a kiesést sem tudja teljesen kompenzálni az ukrán import.
Emellett a gabonának alapvetően világpiaci árai vannak, lehet persze némi eltérés, de nem túl jelentős. A mostani áresésnek is ott áll a hátterében az, hogy globálisan is csökkentek a gabonaárak. Végtelen mennyiségeket ráadásul a mégoly bőséggel rendelkezésre álló import gabonából sem lehet behozni, hiszen, ahogy arra Hollósi Dávid rámutat, azt tárolni is kell, ami költséges, és emögött banki finanszírozás van, annak a költsége is beépül az árakba.
Ez persze nem jelenti azt, hogy minden megy tovább, mintha mi sem történt volna, az infláció pedig vágtat előre. Lesz hatása, de lassan fogjuk csak megérezni.
„Az állattenyésztők most már olcsóbban juthatnak takarmányhoz, de mire abból felnő egy sertés, az 100 nap, egy csirke esetében 47 nap. Mire bekerül a húsuk az élelmiszeripar körforgásába, feldolgozzák, eljut az üzletekbe, addig még jó pár hónapnak el kell telnie” – húzza alá az igazgató. Időközben az is kiderül majd, milyen lesz ez az év. Ha nem lesz aszály, jól alakul a termés, az tovább fékezheti az inflációt, ami jó esetben csakugyan egy számjegyű lehet év végére.
A végső szó a boltoké?
Hiába lesz ugyanakkor olcsóbb a takarmány, a liszt, a hús vagy a tej, ha végül a beszerzési árak csökkenése nem jelenik meg a boltok árcéduláin.
Márpedig az árazásban eddig is akadtak furcsaságok, ahogy arra György László gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos egy napokban tartott sajtó-háttérbeszélgetésen rámutatott, az inflációt a háború, az aszály és a forint árfolyamának gyengülése mellett éppen a piaci szereplők agresszív árazásai váltották ki.
Mint mondta, számos élelmiszeripari terméket, például a vajat vagy a száraztésztát érintően akadtak szélsőségek, utóbbinál például akár háromszoros árkülönbséget is látni lehet a németországi vagy csehországi boltokhoz képest. Mindez olyan méreteket öltött, hogy az árazás miatt már a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is vizsgálatokat indított pár napja.