Észvesztő ütemben fegyverkezik a világ - az USA, az Egyesült Királyság és Németország hadi fejlesztései
2023. február 16. 22:17
A globális fegyverkezéssel foglalkozó elemzésünk harmadik részében az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Németországot vizsgáljuk meg. Nyilván az USA rendelkezik a világ legnagyobb védelmi költségvetésével, ám ezt további 8 százalékkal szeretné növelni, miközben az Egyesült Királyság is emeli védelmi kiadásait, sőt Németország is, amire a világháborúk óta nem volt példa.
A fent említett törvényjavaslat egyfelől jelentős fizetésemelést tartalmaz a szolgálatban lévőknek, valamint megerősíti Ukrajna és Tajvan támogatását is.
Maga a jogszabály 817 milliárd dollárt engedélyezne a védelmi minisztérium számára, ami 45 milliárd dollárral magasabb, mint ami Biden eredeti kérése volt. A 2023-as pénzügyi évre vonatkozó emelés célja az infláció hatásainak kezelése volt. A törvényjavaslat összefoglalója szerint 12,6 milliárdot szánnak a vásárlásokra, 3,8 milliárdot a katonai építési projektekre, valamint 2,5 milliárdot az üzemanyag-vásárlásokat érintő inflációs hatások kompenzálására.
Ezen kívül ennek keretében fogják megerősíteni a kibervédelmet, valamint a légierő és szárazföldi erők védelmi képességét is.
4. ábra: Forrás: Worldbank.
Egyesült Királyság – Johnson, Truss, Sunak közös pontja a védelmi kiadások emelése, csak annak mértéke kérdés
Az Egyesült Királyság védelmi kiadásai már eddig is elérték a GDP 2 százalékát (ami Európában nem kevés, de az USA-hoz képest nem sok), viszont Ben Wallace, az Egyesült Királyság védelmi minisztere még tavaly ősszel bejelentette a kiadások szintjének megduplázását, hogy 2030-ra elérhessék a 100 milliárd fontot.
Igaz, hogy Liz Truss távozásával a helyzet némiképp változott. A hidegháború óta az Egyesült Királyságban ez lett volna a legnagyobb emelés a védelmi költségvetésben.
Még Liz Truss tett tehát ígéretet, hogy a védelmi kiadásokat a GDP 3 százalékára emeli, előtte pedig Boris Johnson szerette volna, ha a kiadások elérik az évtized végére a 2,5 százalékot.
A GDP arányos brit védelmi kiadások egyébként az utóbbi években rendszerint 2 százalék környékén ingadoztak. Ezt jól szemlélteti a 5. ábra.
5. ábra: Forrás: Worldbank.
A jelenlegi miniszterelnök,
Rishi Sunak viszont határozottan jelezte, hogy nem szeretné emelni a védelmi kiadásokat a GDP 3 százalékára, helyette a 2-2,5 százalékot tartja reális célkitűzésnek.
.
Igaz, már a 2,5 százalékos célkitűzés is nagymértékű emelést jelent. Tény viszont, hogy az Egyesült Királyság a NATO tagországok közül jelenleg is második helyen áll a védelmi kiadásokat tekintve, és ezt tervezik még tovább emelni válaszul az orosz-ukrán háború fenyegetésére.
Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon. „A veszélyek korába léptünk" - hangzik el egyre gyakrabban a megállapítás. Az orosz-ukrán háborúból, a Kína és Tajvan közti növekvő feszültségekből is erre következtethetünk. A békét - legalábbis itt, Európában - mintegy természetes létformának tekintettük az orosz-ukrán háború kitörése előtt.evesen gondolták volna, hogy ismét háború fogja nehezíteni az emberek mindennapjait az öreg kontinensen is.
Olaf Scholz német kancellár még az orosz-ukrán háború kirobbanásakor bejelentette, hogy Németországban is a GDP 2 százaléka fölé szeretné emelni a védelmi kiadásokat.
Az országnak ez azért lesz nehéz, mert évtizedekig a növekvő jóléti kiadásokra fókuszált, azokat emelte, a védelmi kiadások korlátozásával. Ez oda vezetett, hogy a magas rangú katonai tisztviselőik egyszerűen kiöregedtek, továbbá a német hadsereg de facto leépült.
Elemzésünk második részében továbbra is az indo-csendes óceáni térségben maradva Indiával és Ausztráliával foglalkozunk. India rendelkezik jelenleg a világ harmadik legnagyobb védelmi költségvetésével, amelyet még tovább szeretne növelni a kínai fenyegetés miatt. Ausztrália is mindenképp szeretné emelni védelmi kiadásait, de a költségvetése jelenleg korlátok közé van szorítva.
Németország korábban azt vállalta, hogy ezt 2024-ig el fogja érni a 2 százalékos célt. A kancellár egyúttal fegyverrendszer-beszerzéseket is bejelentett: Izraeltől csúcstechnológiás drónokat, az USA-tól F-35-ös repülőgépeket vásárolnak.
A 2 százalékos cél elérését tavaly ősszel meg is erősítették – még a korábbi védelmi miniszter Christine Lambrecht által. Létrehoztak egy 100 milliárd eurós speciális védelmi alapot, melynek felhasználása után Európában a katonai vezető szerepet kérnék a németek, dacára annak, hogy egy ilyen szereptől eddig tudatosan elzárkóztak.
A német Katasztrófavédelmi Hivatal (BBK) alelnöke, René Funk szerint minden német háztartásnak fel kell készülnie az elhúzódó áramkimaradásokra és más vészhelyzetekre.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
a jelenlegi szövetségesek?
ld. északi áramlat felrobbantása, brüsszeli guruló pénzesbőröndök, Majdan tér mintázatú beavatkozások, Merkel mama lehallgatása stb.