A minap a német külügyminiszter meglepő geometriai ismeretekről tett tanúbizonyságot, amikor azt találta mondani, hogy az ukrajnai helyzet csak akkor rendeződhet, ha Putyin 360 fokos fordulatot hajt végre háborús politikájában. A labda annyira magas volt, hogy még Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese is köszönte szépen, majd – miután de facto leostobázta Baerbock asszonyt – biztosította a német kormányt: pontosan úgy fognak tenni, megteszik a kért a 360 fokos fordulatot, és maradnak továbbra is változatlan állásponton.
Folytatódik Annalena Baerbock kommunikációs ámokfutása. A német külügyminiszter után általában Scholz kancellár takarít, de vannak olyan szituációk, amin valószínűleg ő is csak kínosan nevet. Pedig egy háború közepén annyira nem is vicces látni, ahogyan Németország egyik legfontosabb politikusa folyamatosan félrebeszél.
Ha Moszkvának sikerül, Berlinnek is sikerülhet a fantasztikus mutatvány, megtenni egy teljes kört, hogy ugyanoda lyukadjon ki, ahonnan elindult: erre a következtetésre jutott legalábbis Matthew Karnitschnig, a Politico újságírója, aki véleménycikkében a keresztvizet is leszedte a német kormányról annak vélt vagy valós impotenciája miatt.
Vissza a jövőbe
A háború kitörése után Scholz kancellár rövid tétovázás után meghirdette a Zeitenwendét, azaz azt a korszakváltó szemléletet, amely magában foglalja Németország addigi pacifista külpolitikájának kukába dobását, valamint egy gyorsított haderőfejlesztést, amelynek finanszírozására a Scholz-kabinet trükkösen egy költségvetésen kívüli, 100 milliárd eurós hitelzsebet hozott létre. A kancellár a nagy felindulásban a NATO által erősen ajánlott, védelmi kiadásokra fordítandó 2 százalékos GDP-arányt hirtelen nem csak elfogadta, de még rá is tromfolt, többet ígérve. „A világ már nem lesz olyan, mint azelőtt” – mondta Scholz, hogy aztán bebizonyítsa az ellenkezőjét. Ahogyan a cikk szerzője szó szerint fogalmaz: mára kiderült, hogy a Zeitenwende,
„Scholz sokat idézett szlogenje nyersen fogalmazva: bullshit.”
A cikk rámutat: a nagy hangon meghirdetett 100 milliárdos haderőfejlesztési keretből eddig 30 milliárd látszik realizálódni, ám 13 milliárd ebből is olyan felszerelésekre és eszközökre megy, amelyre Németország még a háború előtt adott le rendelést, hogy valamelyest foltozzon a német hadsereg rongyos nadrágján, amelyből szó szerint kilóg a fenék.
Miközben a Zeitenwende a legtöbbet idézett német kifejezés lett, mára a NATO-tagországok és a szövetségesek előtt is teljesen nyilvánvaló vált, hogy a szó nem más, mint egy mára szinte teljesen leeresztett kommunikációs lufi, vagy – ahogyan Markus Söder, Bajorország miniszterelnöke fogalmazott: a Zeitenwende valójában Zeitlupe, azaz lassított felvétel.