Pósa Tibor írása a Makronómon.
írása a Makronómon. Egy éve, az orosz–ukrán háború kitörését követően számos elemző arról cikkezett, hogy vége a globalizációnak: a világfalu végére értünk, erre már nem vezet tovább út. Harminc-negyven év sikertörténete lezárult, a szabadpiac dicsőséges időszaka után másra kell felkészülnünk.
A globalizáció megszűnését azonban nem úgy kell elképzelni, mint egy színielőadás végét, hogy legördül a függöny. A játék a valóságban még jó ideig folytatódik: esetleg a színen nem várt cselekményszál bonyolódik, még az is megeshet, hogy újabb fordulatok történnek, és még a korábban halottnak hitt szereplő is feltámadhat.
A költözés sem egyszerű dolog
Van, aki abban bízik, hogy a jelenlegi közjáték után a világpolitikában minden – esetleg más szereplőkkel, de – zavartalanul folytatódhat tovább. Az Economist brit gazdasági hetilap a liberális gondolkodásmód szószólója, de ettől még lehetnek olyan felvetései, amelyek elgondolkodtatóak. Például egy minapi cikkében a globalizáció kérdéseit boncolgatta az újság, benne Kína és az ázsiai térség más szereplőinek helyét.
Az biztos, hogy a Kínába kitelepült külföldi cégeken egyre növekszik a kereskedelmi és politikai nyomás, amelynek hatására közülük számosan azt fontolgatják, hogy máshova teszik át termelésüket. Ezt persze nem úgy kell elképzelni, bár ilyenre is van példa, hogy kompletten bedobozolják a gyárat, és irány egy másik földrész. Ez pénzbe, méghozzá jó sokba kerül, alapos tervezésbe, szervezésbe, szakértők is kellenek hozzá. És még egy, idő: legalább jó pár év, mire egy nagy, nehézkesen döntő multinacionális vállalat a szándékától a tettek mezejére lép.
A Kínából való kimozdulásra az amerikai cégeknek az első ösztönzőt Donald Trump volt elnök nyújtotta, mégpedig azzal, hogy megpróbálta hazacsábítani a vállalatait, amelyet utódja, Joe Biden is folytatott. Ám ez keveseket hatott meg annyira, hogy csomagoljanak, és mindenestül hazatérjenek az Egyesült Államokba.
Most sem jellemző ez a módszer a nagy nyugati vállalatokra, annak ellenére sem, hogy az anyaországi kormányok még jelentős pénzügyi támogatást is adnak annak a cégnek, amely a hazaköltözés mellett dönt.
Inkább
az dívik, hogy új beruházást már nem hajtanak végre Kínában. Helyette szétnéznek a térségben, hogy mely ország milyen feltételeket tud biztosítani az új gyár alapításához, és itt ruháznak be.