Folytatódik Annalena Baerbock kommunikációs ámokfutása. A német külügyminiszter után általában Scholz kancellár takarít, de vannak olyan szituációk, amin valószínűleg ő is csak kínosan nevet. Pedig egy háború közepén annyira nem is vicces látni, ahogyan Németország egyik legfontosabb politikusa folyamatosan félrebeszél.
A német kancellárnak jócskán meggyűlik a baja kormányának tagjaival. A védelmi miniszter tavalyi dilettantizmus-parádéjának végül egy jól irányított lemondás vetett véget. Christine Lambrecht hetet-havat összehordott a háború kapcsán, időnként hajmeresztő amatőrséggel kommunikált, tárcavezetői pályafutása vége felé pedig már saját koalíciós partnerei is tökéletesen alkalmatlannak találták a feladatra, így Scholz nem nagyon tehetett mást az eltávolításán kívül.
A német kabinet szegényebb lett egy tragikomikusan vicces figurával, de szerencsére maradt még olyan miniszter, aki mindent megtesz annak érdekében, hogy a közvélemény időnként a fejét fogva, időnként a térdét csapkodva csodálkozzon rá Európa erős államának vezetői furcsaságaira. A versenyt toronymagasan a külügyminiszter, Annalena Baerbock vezeti, aki mintha sportot űzne a félrebeszélésből, a fájdalmasan félreértelmezett diplomáciai alapviselkedésből és az asztalcsapdosó hőzöngésből.
A Mandiner már összeállított egy igen szórakoztató mixet Baerbock finoman szólva is különös megnyilvánulásaiból. A külügyi tárca vezetőjének kínos ügyei egymást érték és érik: volt itt már a német szavazók véleményének teljesen nyílt semmibevételétől kezdve a náci korra jellemző szóhasználaton és a legdurvább plágiumon át az önéletrajz meghamisításáig és egy remek, Európa nevében tett hadüzenetig minden, amit aztán a külügy és a kancellár nem győz eltakarítani saját minisztere után.
Baerbock pedig tényleg mindent elkövet, hogy nézői minőségi szórakoztatást kapjanak. Még decemberben egy Újdelhiben tartott fórumon olyan országokról beszélt, amelyek több százezer kilométerre vannak Németországtól – figyelmen kívül hagyva azt a meglepő, de általában közismert tényt, hogy a Föld kerülete összesen alig több, mint 40 ezer kilométer.
Volt már hasonló alapismereti problémája a sziporkázó miniszternek: tavaly októberben a ZDF közszolgálati televízió műsorában történelmi tudását is megcsillogtatta, amikor kifejtette: „ezt a háborút nem csak tankokkal vívják, mint a XIX. században”. Az első harckocsik 1916-ban jelentek meg a háborúban, de ez a baki eltörpül a legújabb mellett, amelyen még az orosz vezetés is dokumentáltan jól szórakozott.
Baerbock a Müncheni Biztonsági Konferencián a geometriába zavarodott bele, amikor kissé teátrálisan azt magyarázta: Ukrajna biztonsága csak abban az esetben őrizhető meg, ha Putyin 360 fokos fordulatot tesz Kijevvel kapcsolatos politikájában. A külügyminiszter tehát arra szólította fel az orosz elnököt, hogy folytasson mindent úgy, ahogy eddig, a 360 fok ugyanis a teljes kört jelenti. Ha valakinek a bakiról Az utolsó akcióhős jut eszébe, az nem véletlen: a Schwarzenegger-filmben a poénra egy egész jelenetet építettek.
A kínos poénon az orosz vezetés szemlátomást jól szórakozott. Az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, Dmitrij Medvegyev azonnal le is csapta a magas labdát, közösségi oldalán így fogalmazva: „szórakoztató látni, hogy ennyire tudatlan emberek irányítják Európát. Annalena Baerbock azt mondta, örülne, ha Moszkva 360 fokos fordulatot tenne. Így lesz, geometria mester, ragaszkodunk a jelenlegi álláspontunkhoz!”
Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach