Az elmúlt hónap nagyarányú részvényárcsökkenései gondolkodóba ejtették a Tesla főnökét, aki végül arra jutott, hogy „rettentően rossz érzései” vannak a gazdaság jövőjével kapcsolatban.
Musk az árfolyam zuhanását egyértelműen az infláció és a magas kamatlábak számlájára írja,
mondván: a jelenlegi káoszban az emberek bizalmatlanná válnak az értékpapírokkal szemben,
és inkább másba fektetik a pénzüket.
A Tesla még mindig a világ legértékesebb autógyártója. A piaci tőkeértéke jelenleg 435 milliárd dollár, ez az összeg azonban mindjárt nem tűnik ennyire fényesnek, ha figyelembe vesszük, hogy év elején még 1200 milliárd volt a tőzsdei értéke – ez 65 százalékos csökkenés egyetlen év alatt, az ilyesmiért pedig Musk általában szomorú arccal költségcsökkentésekbe szokott kezdeni.
Minden napra jut egy újabb meghökkentő Musk-kinyilatkoztatás a Twitter háza tájáról. A milliárdos még csak pár hete vette át a vállalatot , de ennyi idő is elég volt ahhoz, hogy a külső szemlélő (és a tőzsde) számára nyilvánvalóvá váljon: a pénz mellé jókora adag fogalmatlanság és koncepciózavar társult.
A főnök azt már nem fűzte hozzá a magyarázathoz, hogy a Twitter megvásárlásához elképesztő mennyiségű Tesla-részvényt adott el, amely nyilván hatással volt az árfolyam mozgására. Nem beszélve arról az aggodalomról, amelynek sokan adtak hangot Musk twitteres játszóterével kapcsolatban: képes-e egyáltalán felelősségteljesen ellátni a Tesla vezérigazgatói pozícióját, miközben látszólag minden idejét és energiáját a frissen szerzett közösségi platformra fordítja.
Musk jobb helyzetben van, mint Zuckerberg, aki 100 milliárdos éves buktájával jelentősen visszacsúszott a világ legvastagabb pénztárcájú embereinek rangsorában, ő ugyanis tényleg annyira gazdag, hogy még egy ekkora veszteség is a trónon tartja. Az idei 100 milliárd dolláros veszteség ellenére Mr. Twitternek még mindig 170 milliárdja lapul a fiók mélyén, mögötte 157 milliárddal Bernard Arnault luxusguru áll a listán, aki egyébként szintén bukott 21 milliárdot.
A nyáron már történt a Teslánál egy létszámstop és volt egy jelentős kirúgási hullám, a hírek szerint Musk pontosan ugyanerre készül 2023 első hónapjaiban. Az információ azért meglepő, mert a milliárdos sürgős tervei között szerepelt, hogy új gyárakat létesítsen az USA-ban és Németországban, a terjeszkedés pedig nem egészen áll összhangban a költségcsökkentéssel és a drasztikus létszámleépítéssel.
Az elemzők mindenesetre riasztónak tartják a Tesla-részvények körüli bizonytalanságot. Eddig az volt az általános nézet, hogy a tőzsdei árfolyam a vállalat stabil pénzügyi helyzetét nem ingathatja meg különösebben, a mostani jelek és az éves értékvesztés azonban
ennek épp az ellenkezőjére utalnak,
márpedig egy bizalomvesztés nagyon szerencsétlen fordulatot hozhat a tőzsde egyébként is sötétbe vesző jövőjében.
Fotó: 123RF