Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
A davosi Világgazdasági Fórumon sokan rettegnek a legrosszabbtól, az EU gazdasági biztosa azonban meglehetősen optimista beszédet tartott.
A Világgazdasági Fórum (WEF) megbízásából készített közvélemény-kutatás eredménye meglehetősen borús képet fest az idei év globális gazdaságáról. A megkérdezett közgazdászok és vállalatvezérek 73 százaléka a tavalyi október-novemberben végzett kutatás szerint a globális növekedés visszaesését jósolja az idei évre, 18 százalékuk pedig kifejezetten valószínűnek tartja a globális recessziót.
Paolo Gentoloni, az Európai Unió gazdasági biztosa ugyanakkor meglehetősen optimistán nyilatkozott 16-án, a davosi Világgazdasági Fórum nyitónapján. Mint mondta, az EU-nak a körülmények bizonytalansága ellenére is nagy esélye van elkerülni a mély és elhúzódó recessziót, bár a gazdasági szűkülés hatásai alól semmiképpen nem tudja kivonni magát.
A biztos rámutatott: bizakodásra ad okot, hogy Európában sikerült csökkenteni az energiafüggőséget és az energiaárakat (az utóbbinál az éppen aktuális helyzetre utalt), valamint hogy az infláció a tavalyi év végén tetőzött Európában. Gentiloni a 807 milliárd eurós helyreállítási alap, a NextGenerationEU programjának felpörgetését, a költségvetési szabályok újragondolását, a beruházási támogatásokat és a támogatási politika összehangolását nevezte meg elsődleges feladatként. Hangsúlyozta: a recesszió elkerülése elsősorban nem a globális folyamatoktól, hanem az európai közös politikától és cselekvéstől függ.
Címlapkép: Paolo Gentiloni (MTI/EPA/Julien Warnand)