Az órákon belül távozó amerikai adminisztráció negyven éve nem látott közelségbe hozta a nukleáris armageddont
Az új adminisztrációban Tulsi Gabbard és Robert F. Kennedy, Jr jelentenek reménysugarat.
Furcsa hírek érkeznek a dollárról. Már nem csak az ázsiaiak néznek szkeptikusan rá, hanem egyes nyugati közgazdászok is az összeomlását vizionálják. Ezek után már csak hab a tortán, hogy immár a negyedik amerikai tagállamban vezetnék vissza az aranyat és az ezüstöt, mégpedig hivatalos fizetőeszközként, legalábbis a szövetségi zöldhasú mellett.
A Missouri szenátusában a 2023-as törvényhozási ülésszakra benyújtott törvényjavaslat fontos lépéseket tenne az arany és az ezüst pénzként való kezelése felé, és megteremtené a színteret a valuták versenyéhez a tagállamban. A republikánus William Eigel szenátor a múlt hónapban nyújtotta be az SB100-as javaslatot.
A jogszabály – meglepő módon – kifejezetten ösztönözné az arany és az ezüst pénzként való felhasználását Missouri államban, ideértve a törvényes fizetőeszközzé tételét, az arany és ezüst állami tőkenyereség-adójának eltörlését, valamint egy állami veretlen nemesfémek értéktárának létrehozását.
A törvényjavaslat értelmében az aranyat és az ezüstöt törvényes fizetőeszközként fogadnák el, és Missouri államban kötött valamennyi köz- és magánadósság kifizetésére alkalmas lenne. Persze senkit sem lehetne kötelezni a nemesfémmel való fizetésre. Ugyanakkor ez a javaslat gyakorlatilag
Ez a szabály tehát ugyanolyan helyzetbe hozná az aranyat és az ezüstöt, mint a Fed bankjegyeit.
Sokaknak ez talán újdonságnak hat, ám Missouri lehetne immár a negyedik állam, amely az aranyat és az ezüstöt törvényes fizetőeszközként ismeri el. Utah járt legelöl, amikor 2011-ben újra bevezették az alkotmányos pénzt, majd következett Wyoming és utána Oklahoma.
A hatás Utah államban volt a legdrámaibb, ahol a törvény elfogadása és az aranyra és ezüstre kivetett minden adó eltörlése után megalakult az United Precious Metals Association (UMPA). Az UPMA az Egyesült Államokban veretett arany- és ezüstdollárban denominált számlákat kínál. A társaságnak jelentős szerepe volt a "Utah Goldback" kifejlesztésében is, amelyet úgy jellemeztek, mint
az első olyan helyi, önkéntes fizetőeszköz, amely szép, fizikai aranyból készült és elkölthető”.
Missouri már most is egyike annak a 41 államnak, amely nem vet ki forgalmi adót az arany- és ezüstrudakra. Az SB100 az arany- és ezüstrúd eladását is mentesítené az állam tőke-nyereségadója alól. A tőke-nyereségadó alóli mentesség egy újabb lépést jelentene az arany és az ezüst árucikkek helyett pénzként való kezelése felé. A nemesfémrudakra kivetett adók ugyanis visszatartják a befektetéseket, és a tranzakciós költségek növelésével akadályozzák az arany és ezüst pénzként való használatát.
Az arany- és ezüstrudakra kivetett adót úgy is leírhatnánk, mintha megkérnénk egy élelmiszerüzlet eladóját, hogy váltson be egy 5 dolláros bankjegyet, és ő 35 cent adót számítana fel. Végül is csak egy pénzformát cseréltek egy másikra.
Ez egy kis lépést jelent az arany és az ezüst törvényes fizetőeszközzé való visszaállítása felé, és a Fed pénzmonopóliumának lebontása felé.
Az SB100 törvényjavaslat mindeközben egy állami nemesfém értéktárat is létrehozna. Ez nem csak a nemesfémek biztonságos tárolására teremtene lehetőséget, hanem megkönnyítené az arany és ezüst mindennapi használatát a Missouri államban folytatott pénzügyi tranzakciók során.
Az értéktár az Államkincstári Hivatalban jönne létre. A letétkezelő az állam, illetve az állam valamely más szerve által átadott arany, ezüst és egyéb nemesfémek letéteményese, őrzője és kezelője lenne. A letétkezelő magánszemélyek arany- és ezüstbetétjeit is elfogadná.
A törvényjavaslat szerint létrehozna egy olyan mechanizmust, amely
A törvényjavaslat egy hasonló, Texasban elfogadott és Abbott kormányzó által 2015-ben aláírt törvényen alapul. A texasi letétkezelő 2018 nyarán fogadta az első betéteket.
Röviden: a letétkezelőn keresztül a missouriak aranyat vagy ezüstöt helyezhetnének letétbe, és elektronikus úton vagy csekken keresztül fizethetnének másoknak. A magánszemélyek és szervezetek így ugyanúgy vásárolhatnak majd árukat és szolgáltatásokat a páncélteremben lévő eszközökkel, mint ahogyan ma készpénzt használnak. Ezáltal lehetőség nyílik arra, hogy a piac megnyíljon a mindennapi tranzakciókban a megbízható pénz előtt.
A betétesek tehát egy olyan, aranyrudakból finanszírozott betéti kártyát használhatnának, amely a háttérben zökkenőmentesen alakítja át az aranyat és ezüstöt fiat pénzre (például amerikai dollárra). Ez lehetővé tenné, hogy azonnali vásárlásokat hajtsanak végre bárhol, ahol hitel- és betéti kártyákat elfogadnak. Ez egy fontos kis lépést jelent a valuták versenye felé.
Sokan úgy vélik, hogy a törvényjavaslat előkészíti a terepet a Federal Reserve monopóliumának aláásására a verseny bevezetésével a pénzrendszerbe. Szerintük ez alulról felfelé támadja a Federal Reserve fiat pénz rendszerét, kihúzza a szőnyeget alóla azáltal, hogy funkcióit állami és helyi szinten irrelevánssá teszi. Amikor az emberek több államban kezdenek ténylegesen aranyat és ezüstöt használni a Federal Reserve bankjegyek helyett, az
Mindettől egy fordított Gresham-törvény hatását várják, ahol a jó pénz (arany- és ezüstérmék) kiszorítja majd a rossz pénzt (Federal Reserve bankjegyek).
Egyesek abban bíznak, hogy ezzel az események kaszkádja indulhatna meg, beleértve a valódi vagyon áramlását az államkassza felé, a banki ügyletek beáramlását az államon kívülről.
Más államokban is lehetséges már „egészséges pénzzel” bankolni – ami beindíthat egy esetleges felháborodást a Federal Reserve bankjegyek széles körű felhasználása ellen.
– vélik egyesek.