„A gát átszakadt, ezt most már nem lehet megúszni” – Ábrahám Róbert a Lakatos-ügyről (VIDEÓ)
„Addig fogok menni, amíg ezt fel nem göngyölítem”– jelentette ki Ábrahám Róbert Bayer Zsolt műsorában.
Unjuk a tinédzserek hisztijét, vagy éjszaka a csecsemő sírását? Már nem sokáig kell ezzel együtt élnünk. A mai fejlődő világban hamarosan már virtuális-digitális, eldobható(!) gyermekeket nevelhetünk. Na, de mi lesz a valódi gyermekeinkkel? Az internet és a virtuális világ gyakorlatilag felneveli őket helyettünk – itt az ideje tényleg aggódni?
Catriona Campbell, az Egyesült Királyság egyik vezető szakértője a mesterséges intelligenciának. Nemrégiben megjelent könyvében kifejti, hogy mire számíthatunk a jövőben.
Campbell könyvében azt írja, hogy
„50 éven belül a technológia annyira fejlett lesz, hogy a metatérben (a virtuális valóságban) létező csecsemők megkülönböztethetetlenek lesznek a valódiaktól”.
„Mindez azt jelenti, hogy Mark Zuckerberg mindenki apukája lesz?” – teszi fel az élcelődő kérdést a The Guardian.
Campbell előrejelzése szerint fél évszázadon belül teljesen természetes lesz a virtuális gyereknevelés. A szakértő ezt a digitális demográfiai csoportot „tamagotchi generációnak” nevezte el, a japán digitális kisállatok után.
Campbell szerint a virtuális gyerekek úgy fognak kinézni, mint az élő emberek, lehet majd velük játszani, sőt, meg is lehet majd őket ölelgetni. A digi-babák képesek lesznek érzelmeket is szimulálni, valamint beszélni is: kezdetben csak gügyögnek, később viszont feleselni is képesek lesznek majd.
Életkorukat is meg lehet majd változtatni, bizonyos életszakaszokat (például a lázadó tinédzserkort) akár ki is lehet majd hagyni.
Pontosan az első lehetőség, amit a Google feldob, nem más, mint egy virtuális gyermeknevelő alkalmazás – természetesen nem ingyen.
Az ára elég borsos, egy ilyen tamagochi-gyermekért nem kevesebb, mint 54.99 dollárt kell fizetnünk, ami jelenleg átszámítva mintegy 20 ezer forint (bár attól függ, mit nevezünk borsosnak, még mindig nagyságrendekkel olcsóbb egy ilyen utód-pótlék, mint egy valódi gyerek – a szerk.)
E témától azért nem független az sem, hogy manapság már nehéz elképzelni a gyermeknevelést, vagy akár az unokák „pesztrálását” elektronikus eszközök nélkül. Tilthatjuk azokat, vagy időkorlátot szabhatunk rájuk, ünnepek előtt mégis ezt hallhattuk vagy ezerszer nagy valószínűséggel: „Én egy új telefont (vagy tabletet/játékkonzolt) kérek a Jézuskától.”
Persze mi mit is tudhatnánk ezekről az új technológiai vívmányokról, végülis csak játszik rajta a gyerek. Ám valójában – amint azt ezerszer elmondták már a szakértők, és érzik is sokan – közel sem olyan ártalmatlanok, mint például egy közönséges hintaló.
A következő, angol nyelvű videóban megfigyelhető, mit is tanít a virtuális közösség egy fiatal kisfiúnak:
A videóban kifejtik, hogy bár az édesanya nem engedi a kisfiát beszélni a Metaverzum játékában, a kisfiú így is sok olyan dolgot hall, ami egy természetes környezetben sokkal ritkábban fordul elő. A játékosok rasszista, trágár beszéd mellett szexuális töltetű megjegyzésekkel is bombázzák egymást.
A Meta azzal védekezett, hogy egyébként sem ajánlják a készüléket 13 év alatti gyermekeknek, utalva arra, hogy a szülő hibája, hogy engedi ezt a fiúnak.
Az édesanya az üggyel kapcsolatban azt mondta, nem tudja lekorlátozni gyermekét és megvonni a játékot, ezért inkább kommunikációval próbálja orvosolni a helyzetet.